Інструкції з охорони праці

ПОГОДЖЕНО                                                                               ЗАТВЕРДЖУЮ

Голова ПК__________                                                               Директор школи __________

Назаренко Т.В.                                                                            Погоріла С.П.

 

 

                            Інструкція з охорони праці

робітника з обслуговування будівель та споруд

 

  1. Загальні вимоги безпеки

1.1. Дана інструкція є нормативним документом в межах Івано-Франківської школи  І-ІІІ ступенів № 16 (далі – заклад).

Охорона праці робітника по обслуговуванню будівель та споруд заснована на чинному законодавстві згідно з законом України «Про охорону праці», ст.15, Типового положення про службу з охорони праці, затвердженого наказом Держкомітету по нагляду за охороною праці від 15.11.2004 № 225, зі змінами згідно наказу від 02.10.2007 № 236 п.1.4.,Положення  про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу, затвердженого наказом МОН України від 01.08.2001 №563 зі змінами, згідно з наказом МОН України від 20.11.2006 №782, п.4.1.2.

1.2 Робітника по обслуговуванню будівель та споруд в закладі (далі - працівник) зобов’язаний виконувати всі вимоги «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанПін 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 р. № 63 і погоджених Міністерством освіти і науки України від 05.06.2001 р. та Постанови Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 р. № 409  «Про забезпечення  надійності й безпечної експлуатації будівель, споруд та інженерних мереж», зареєстрованою в Міністерстві Юстиції України 0606.1998 р., «Правил безпечної роботи з інструментом та пристосуваннями», затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.2001 р. № 252 і нести безпосередню відповідальність за безпечний стан обладнання, приладів та інструментів, які використовуються в роботі.

1.3. До роботи працівником допускаються особи, які пройшли вступний інструктаж та інструктаж на робочому місці з охорони праці.

        1.4.  Працівник приймається на роботу і звільняється з неї директором закладу за поданням завгоспа. На цю посаду приймаються особи, що досягли 18-річного віку, мають відповідну підготовку і досвід роботи.

1.5. Робітник підпорядкований безпосередньо завгоспу.

        1.6. Працівник повинен дотримуватися правил внутрішнього розпорядку. Не допускається знаходження на робочому місці робітника сторонніх осіб. Працівнику заборонено на роботі вживати спиртні напої, палити, працювати у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.

1.7. При виконанні посадових обов’язків працівник повинен виконувати тільки доручену роботу та користуватися інструкціями з техніки безпеки:

  • Інструкція з охорони праці під час виконання робіт пов’язаних зі склінням.
  • Інструкція з охорони праці під час виконання робіт з електрообладнанням.
  • Інструкція з охорони праці під час виконання робіт з ручною обробкою металу.
  • Інструкція з техніки безпеки під час виконання робіт з ручною обробкою деревини.

          1.8. У процесі роботи можлива поява таких небезпечних виробничих факторів, при яких необхідно дотримуватись додаткових заходів безпеки:

- рух повітря;

- електрична напруга на обладнанні;

- задирок на підлозі;

- гострі кути;

- падіння предметів тощо.

1.9. Працівник повинен:

- при поганому самопочутті, пошкодженні шкіри у вигляді поранень, опіків, нагноєнні, звертатися до медпункту, невеликі пошкодження обробити антисептичним розчином і накласти з бинта пов’язку.

1.10. Працівник має право відмовитись від дорученої роботи, якщо створилась небезпечна ситуація для його життя чи здоров’я людей, які його оточують.

1.11. Порушення цієї інструкції призводить до відповідальності згідно з чинним законодавством України

  1. Вимоги безпеки перед початком роботи
    1. Перед початком роботи робітник зобов’язаний:

- привести у порядок спецодяг;

- виконувати роботу у встановленому діючими нормативами одязі;

- звільнити кишені спецодягу від гострих та зайвих предметів;

- підготувати робочий інструмент та інвентар.

  1. Вимоги безпеки під час роботи
    1. Під час виконання роботи працівник зобов’язаний:

           - утримувати у належному стані будівлі і територію закладу;

           - підтримувати у робочому стані систему центрального опалювання, водопостачання, каналізації, енергопостачання, теплопостачання, вентиляції, кондиціонування повітря, водостоків та іншого обладнання, що забезпечує нормальну роботу навчального закладу;

- проводити поточні ремонтні роботи різного профілю.

  1. Працівнику при виконанні роботи  забороняється доторкатись до відкритих і неохолоджених струмоведучих частин, а також оголених і погано за ізольованих дротів;
  2. При виявленні електричного струму на корпусах електрообладнання та  трубопроводах працівник  припиняє роботу і негайно повідомляє про це адміністрацію закладу.
  3.  Працівнику не дозволяється виконувати самостійно роботу, яка йому не доручена.
  4.  Працівник забезпечує:

           - проведення сезонної підготовки будівель, споруд, обладнання, механізмів;

           - усунення пошкодження обладнання та  механізмів за заявками працівників школи;

            - здійснення періодичного огляду стану будівель, споруд, обладнання, механізмів, їх технічне обслуговування і поточний ремонт з виконанням усіх поточних робіт (штукатурних, малярних, бетонних та ін.) із застосуванням риштувань, підвісних та інших прийомних пристосувань;

            - здійснення поточного ремонту і технічне обслуговування систем центрального опалення, водопостачання, каналізації, теплопостачання  .

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

  1. . Після закінчення роботи працівник повинен:

        - прибрати свій робочий інвентар у встановлені для цього місця;

                  - повідомте адміністрацію про виявлені недоліки.

  1. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
    1. При виникненні аварії або ситуації, яка може призвести до аварії, нещасного випадку, працівник зупиняє виконання  роботи, вимикає обладнання та забезпечує огорожу небезпечної зони, попереджає тих, хто працює поруч, про небезпеку і повідомляє про це адміністрацію закладу. До ліквідації аварії сам не приступає до усунення виявлених недоліків, чи аварійної ситуації.
    2. При виникненні нещасного випадку працівник надає першу (долікарську) медичну допомогу потерпілому і повідомляє про це директора школи.

Ознайомлений ________________________ Нарівський В.І.

 

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для вихователя групи продовженого дня

 

1.  Загальні положення

  1. Вихователем  ГПД може працювати особа, яка має спеціальну педагогічну освіту, досягла 18-річного віку і за станом здоров'я може виконувати
    професійні обов'язки.
  2. Перед призначенням на роботу і періодично (один раз на рік) вихователь ГПД повинен проходити медичний огляд.
  3. З вихователем ГПД мають бути проведені інструктажі з охорони праці: вступний (при вступі на роботу), первинний (на робочому місці), повторний (один раз на шість місяців).
  4. Вихователь  ГПД  один раз на три роки проходить навчання з охорони праці (безпеки життєдіяльності) з наступною перевіркою знань.
  5. У разі виконання робіт, які не передбачені трудовою угодою або на які не оформлюються розпорядження чи інші документи, вихователь повинен одержати цільовий інструктаж на робочому місці.
  6. Вихователь ГПД повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).
  7. Вихователь ГПД повинен вміти надавати першу (долікарську) допомогу. У разі захворювання дитини чи нещасного випадку повинен негайно викликати медичного працівника.
  8. Вихователь ГПД відповідає за життя та здоров'я вихованців групи, в якій він працює, забезпечує їх навчання, виховання та розвиток.

1.9. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком вихователя ГПД, а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

2.  Вимоги безпеки перед початком роботи

  1. Вихователь ГПД перед початком роботи зобов'язаний оглянути ігрову кімнату, ігровий майданчик з метою виявлення та усунення небезпечних для дітей факторів.
  2. Перед проведенням екскурсій або прогулянок вихователь ГПД повинен заздалегідь приготувати питну воду в закритій посудині та аптечку першої допомоги.

 

3.    Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. Вихователь ГПД зобов'язаний:

  1. Постійно стежити за станом обладнання, вживати заходів щодо усунення несправностей.
  2. Бути уважним до дітей — не залишати їх без нагляду.
  3. Під час використання технічних засобів навчання дотримуватися інструкцій з їх експлуатації та правил електробезпеки: вмикати їх у мережу лише сухими руками, стежити за відповідністю показників напруги в електромережі, користуватися справними електроприладами, розетками, вимикачами.
  4. Тримати ножиці, голки, сірники, миючі засоби, ліки та інші небезпечні для здоров'я дітей предмети в недоступному для дітей місці; ножиці для занять повинні бути з тупими кінцями.
  5. Під час проведення занять стежити за правильною поставою вихованців; вони повинні тримати рівно корпус, сидіти глибоко на стільці, ступні ніг мають спиратися на підлогу, відстань від очей до поверхні столу — 30-40 см.
  6. Під час прогулянки забезпечити умови для проведення ігор, вправ на драбинках тощо з обов'язковою підтримкою дітей, систематично стежити за міцністю кріплення фізкультурного обладнання та за правильною обробкою дерев'яних конструкцій та приладів.
  7. Під час прогулянки весь час тримати всіх дітей у полі свого зору, збираючись повертатись назад, перевірити їх присутність, йти позаду, щоб бачити всіх дітей, у першій парі ставити найбільш організованих дітей.
  8. У разі виходу на прогулянку з дітьми за межі школи дотримуватися правил дорожнього руху, переходячи вулицю, зупинити дітей біля пішохідного переходу, стати з червоним прапорцем на проїжджій частині дороги, що буде сигналом для припинення руху транспорту. Після повної зупинки транспорту, перейти вулицю з дітьми.
  9. Не допускати прогулянок-екскурсій з дітьми поблизу доріг з інтенсивним рухом транспорту, залізничних колій.
  10. Під час проведення занять на свіжому повітрі та прогулянок стежити, щоб діти не вживали ягоди, рослини та гриби.
  11. Під час перебування на території школи стежити, щоб діти не виходили за її межі.
  12. Негайно ізолювати дитину, яка захворіла.
  13. Завжди залишатися з вихованцями, не залишати їх без нагляду.

 

4.  Вимоги безпеки після закінчення роботи

  1. Після закінчення роботи вихователь ГПД зобов'язаний перевірити стан приміщення, вимкнути всі технічні засоби навчання з електромережі.
  2.  Закрити вікна, кватирки, вимкнути світло та електрообладнання, закрити приміщення та здати ключі у місце їх зберігання.
  3. Повідомити директора школи та інженера з охорони праці про виявлені порушення з охорони праці.

 

5.  Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

У разі виникнення будь-якої аварійної ситуації вихователь ГПД повинен:

  1. Негайно повідомити про це директора школи.
  2. Евакуювати дітей із приміщення у випадку пожежі відповідно до плану евакуації. У разі потреби звернутися по допомогу до інших працівників.
  3. Повідомити керівництво та інженера з охорони праці у разі травмування дітей або працівників закладу.

5.4. Надавати потерпілим першу (долікарську) допомогу, залишатися з ними до приходу медичного працівника.

 

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Ростопша Т.В.

 

                                                                                                «Затверджено»                                                                                                                              

                           Директор школи __________С.П. Погоріла

                                                                          

 

ІНСТРУКЦІЯ З  ОХОРОНИ  ПРАЦІ

ДЛЯ  ВОДІЯ,  ЩО  ЗАЙНЯТИЙ  ПЕРЕВЕЗЕННЯМ

УЧНІВ АВТОБУСОМ

 

1. Загальні положення

 

          1.1. До перевезення людей автобусом допускаються найбільш дисципліновані та досвідчені водії.

          Перевезення пасажирів автобусом  дозво­ляється в кількості, яка передбачена його технічною харак­теристикою, при цьому пасажири не повинні заважати водієві керувати автобусом і обмежувати огляд.

          1.2. Перевезення людей допускається у автобусі, що пристосований для цього, і дозволяється водіям, які мають стаж керування транспортним засобом більше трьох років і посвідчення водія транспорту категорії «Д».

          1.3. За водієм, що зайнятий перевезенням людей, наказом по закладу закріплюється спе­ціально призначений для цієї цілі автобус.

          1.4. Усі водії транспортних засобів підлягають обов’язковому періодичному медичному огляду в установлені строки.

          1.5. Водій, що приймається на роботу, повинен пройти вступний інструктаж з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, прийомів та способів надання долікарської допомоги потерпілим, бути ознайомлений під розпис з умовами праці, правами та пільгами за роботу в шкідливих та небезпечних умовах праці, правилами поведінки при виникненні аварій.

          До початку роботи безпосередньо на робочому місці з водієм проводиться первинний інструктаж з безпечних прийомів виконання робіт.

          Про проведення вступного інструктажу та інструктажу на робочому місці робляться відповідні записи в Журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці і Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці. При цьому обов’язкові підписи як того, кого інструктували, так і того, хто інструктував.

          1.6. Водій, що приймається на роботу, після первинного інструктажу на робочому місці має протягом 2–15 змін (залежно від стажу, досвіду і характеру роботи) пройти стажування під керів­ництвом досвідчених кваліфікованих водіїв або спеціалістів, які призначаються наказом (розпорядженням) по підприємству.

          1.7. Водій, зайнятий перевезенням людей, здійснює доставку учнів до місця навчання і назад, до пунктів харчування, медичних закладів, а також інші перевезення, зв’язані з навчальною діяльністю закладу.

          1.8. На кожний маршрут перевезення робітників до місця роботи складається схема руху із зазначенням небезпечних ділянок шляху.

          1.9. Водій повинен працювати в спеціальному одязі і взутті, передбаченими Типовими галузевими нормами: комбінезон бавовняний, рукавиці комбіновані двопалі. В зимовий період: курт­ка і брюки бавовняні на утепленій прокладці.

          1.10. Водій повинен виконувати вимоги діючих “Правил дорожнього руху” і цієї інструкції.

          1.11. Водій повинен вживати всіх можливих заходів, щоб запобігти й усунути небезпеку під час руху.

 

 

 

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

 

          2.1. Перед виїздом на лінію водій повинен перевірити технічний стан автобуса, який гарантує безпеку руху і безпере­бійну роботу на лінії, звернувши особливу увагу на:

          – справний стан гальм, рульового управління, салону, шин, приладів освітлення та сигналізації, склоочисників;

          – наявність та справність інструменту і інвентарю;

          –  заправку автомобіля паливом, мастилом і водою;

          –  рівень гальмової рідини та електроліту;

          –  тиск повітря у шинах відповідно до норм;

          – наявність доступному місці легкознімного вогнегасника місткістю не менше 2 літрів.

          2.2. Автобус, призначений для систематичного перевезення людей, повинен бути обладнаний підніжками, розташованими безпосередньо під дверима для входу та виходу людей.

          2.3. Автобус, призначений для систематичного перевезення людей, має бути обладнаний світловим сигналом.

          2.4. Автобуси, призначені для перевезення людей, щоквартально повинні проходити технічний огляд в територіальних органах Державтоінспекції.

          2.5. Перед виїздом на лінію для перевезення людей водій повинен переконатися в тому, що автобус чисто вимитий, обладнаний:

  – рівною підлогою без наскрізних отворів та щілин;

          – випускною трубою глушника, що виведена за габарити кузова на 30–50 мм з виносом у правий бік.

          2.6. Якщо під час огляду автобуса виявлено недоліки, несправності і усунути їх своїми силами неможливо, водій, не приступаючи до роботи, повинен повідомити про це особу, що відповідає за технічний нагляд.

          2.7. Перед виїздом з гаража водій повинен пройти інструктаж про порядок руху, одержати від особи, відповідальної за експлуатацію транспортних засобів, особливості маршруту і помітку в подорожньому листі “Придатний для перевезення пасажирів” із зазначенням кількості пасажирів, що водночас допускається до перевезення.

          2.8. Забороняється перевезення людей в автобусі буксированому або такому, що буксирує, автомобілі.

  2.9. Приступаючи до роботи, водій повинен мати при собі:

          – посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії та талон, що додається до посвідчення;

  – реєстраційний документ на транспортний засіб;

  – оформлений подорожній лист;

  – схему (маршрут) руху.

          2.10. Після зупинки автобуса біля місця посадки і висадки пасажирів водій повинен загальмувати, затягнути стоянкове гальмо, поставивши важіль перемикання коробки передач у нейтральне положення.

  2.11. Водієві забороняється:

          – управляти автобусом у хворобливому стані або при втомі, вживати до роботи і в робочий час навіть найслабші алкогольні напої або наркотичні засоби;

  – передавати управління автобусом іншим особам.

          2.12. Водій, що відробив одну зміну, до перевезення людей у цей же день не допускається.

          2.13. Перед поїздкою водій повинен проінструктувати пасажирів про порядок посадки і висадки та попередити їх про те, що стояти в автобусі під час руху заборонено.

          2.14. Число пасажирів не повинно перевищувати кількість місць, передбачених заводом-виробником.

          2.15. Швидкість руху при перевезенні пасажирів не повинна перевищувати 60 км/год.

 

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

 

          3.1. Водій повинен починати рух, тільки переконавшись, що це буде безпечно для пішоходів і пасажирів, не створюючи перешкод руху іншого транспорту.

          3.2. Рух автобуса з пневматичним приводом гальм дозволяється при наявності тиску в системі гальм не менше 5 кг/см2.

          3.3. Забороняється перевозити людей понад передбачену технічною характеристикою кількість місць.

          3.4. Не можна допускати посадку і висадку на ходу.

          3.5. При появі під час руху різкого запаху бензину, дизельного палива і відпрацьованих газів водій повинен негайно зупинити машину, виявити причину їх появи, усунути несправність.

          3.6. При наближенні до ділянок дороги з підвищеною небезпекою руху водій повинен знизити швидкість до меж, які гарантують безпеку руху, а в разі потреби, зупинити автобус у безпечному місці.

          3.7. Рух по переїзду та зупинка перед ним в разі відсутності покажчика числа рядів або ліній розмітки допускається тільки в один ряд.

          3.8. Забороняється обганяти транспорт як перед переїздом, так і на самому переїзді.

          3.9. Забороняється в’їжджати на переїзд при закритому шлагбаумі, коли горять червоні вогні (незалежно від положення шлагбаума), при цьому водій повинен зупинитись не менше, ніж за 5 м від шлагбаума (світлофора), а при його відсутності – не ближче 10 м від найближчої рейки.

          3.10. При відкритому шлагбаумі або невключеному червоному світлі світлофора в’їжджати на переїзд можна, тільки переконавшись у відсутності поїздів (локомотивів, дрезин), що наближаються.

          3.11. Якщо на переїзді немає шлагбаума і світлової сигналізації, водій, перш, ніж виїхати на нього, повинен зупинитися, вийти з машини і переконатися в тому, що до переїзду не наближається поїзд (локомотив, дрезина).

          3.12. Водієві забороняється:

          – переїжджати залізничні колії у невстановлених місцях; в’їжджати на переїзд, якщо за ним утворився затор, який змусить зупинитися на переїзді;

          – переключати передачі і виключати зчеплення на переїзді;

  – самовільно відкривати шлагбаум або об’їжджати його.

          3.13. При вимушеній зупинці на переїзді водій автомобіля повинен:

  – висадити і відвести пасажирів убік від залізничної колії;

          – при можливості послати двох чоловіків уздовж колії в обидва боки від переїзду на 1000 м (якщо одного, то в бік гіршої видимості), пояснивши їм, як подавати сигнали зупинки поїздам, які наближаються: вдень – круговим рухом руки з клаптем яскравої тканини (речі) перед собою, вночі – засвіченим ліхтарем або факелом;

          – залишатися біля транспортного засобу і вживати заходів до якнайшвидшого звільнення переїзду, уважно стежачи, чи не наближається поїзд (локомотив, дрезина);

          –  з моменту зупинки подавати звукові сигнали загальної тривоги (один довгий, три коротких), а якщо з’явиться поїзд, бігти йому назустріч збоку від рейкової колії, подаючи сигнал зупинки.

          3.14. Наближаючись до повороту дороги в гірській або пересіченій місцевості, водій повинен зайняти крайнє праве положення і подати звуковий сигнал.

          3.15. На дорогах у гірській та пересіченій місцевості забороняється:

          – рух на крутих спусках з виключеним зчепленням або передачею;

          – стоянка в місцях, з яких дорогу не видно на 100 м у кожному напрямку.

          3.16. Забороняється переключати передачі на підйомі по слизькій дорозі з незабезпеченим коефіцієнтом зчеплення колеса з дорогою, особливо в зимовий час. При цьому водій повинен вибрати таку передачу, яка забезпечить подолання всієї ділянки шляху без перемикань.

          3.17. При русі по пильних дорогах необхідно збільшити дистанцію між автомобілями. Автомобіль, який іде ззаду, має бути поза межею пилу автомобіля, що йде попереду.

          3.18. В темну пору доби та в умовах недостатньої видимості, незалежно від ступеня освітлення дороги, на вантажному автомобілі для перевезення людей, що рухається, повинні вмикатися фари ближнього (дальнього) світла.

          3.19. Дальнє світло слід переключати на ближнє не менш як за 250 м до зустрічного транспортного засобу, а також тоді, коли воно може засліпити інших водіїв, зокрема тих, що рухаються в попутному напрямку.

          Світло переключають при більшій відстані, якщо водій зустрічного транспортного засобу періодичним переключенням світла фар покаже потребу в цьому.

          У разі засліплення водій повинен увімкнути аварійну світлову сигналізацію і, не змінюючи смуги руху, зменшити швидкість або зупинитися.

          3.20. Під час вимушеної зупинки і стоянки на неосвітлених ділянках доріг у темну пору доби в умовах недостатньої видимості на автобусі  для перевезення людей мають бути увімкнені габаритні або стоянкові вогні (в умовах недостатньої видимості дозволяється увімкнути ближнє світло або протитуманні фари та задні протитуманні ліхтарі).

          Якщо габаритні вогні несправні, транспортний засіб слід прибрати за межі дороги.

          3.21. Протитуманні фари слід використовувати в умовах недостатньої видимості як окремо, так і з ближнім або дальнім світлом фар.

          3.22. Забороняється підключати задні протитуманні ліхтарі до сигналів гальмування.

          3.23. У всіх випадках, що загрожують безпеці людей або рухові транспортних засобів, водій повинен вжити всіх залежних від нього заходів, щоб не допустити нещасного випадку або дорожньо-транспортної пригоди, та відвести автомобіль за межу проїжджої частини дороги, при необхідності.

          3.24. Коли водій змушений відійти від автобуса, він повинен вимкнути двигун і загальмувати автобус ручним гальмом, взявши з собою ключ запалювання.

          Виходячи з кабіни на проїжджу частину дороги, водій повинен спочатку переконатись у відсутності руху транспортних засобів як у попутному, так і в зустрічному напрямках.

          3.25. Аварійна світлова сигналізація повинна бути ввімкнена:

  – у разі вимушеної зупинки;

  – у разі засліплення водія світлом фар;

          – на транспортному засобі, що рухається з технічними несправностями, якщо такий рух не заборонено Правилами;

          – на транспортному засобі, що буксирується (якщо сигна­лізація відсутня або зіпсована, цей транспортний засіб повинен бути позначений знаком аварійної зупинки, який прикріплюється на ньому ззаду);

          – для інформування водіїв про виникнення заторів в дорожньому русі.

          3.26. Разом з увімкненням аварійної світлової сигналізації слід установити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані, яка забезпечує безпеку руху, але не ближче 20 м до транспортного засобу в населених пунктах і 40 м – поза ними у разі:

  –   дорожньо-транспортної пригоди;

          –   вимушеної зупинки в місцях, де з урахуванням наявної видимості транспортний засіб не може бути своєчасно помічений іншими водіями.

          3.27. Якщо транспортний засіб не обладнано аварійною світловою сигналізацією або вона несправна, треба установити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар.

          3.28. При несправності паливної системи водієві забороняється у всіх випадках запуск двигуна шляхом заливання бензину в карбюратор безпосередньо із ємності шлангом або іншим способом.

 

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

 

          4.1. По закінченні роботи водій автобуса, призначеного для перевезення людей, повинен:

  –   оглянути автобус і переконатись у його справності;

          –   про всі несправності і дефекти повідомити механіка гаража і свого змінника;

          –   поставити автобус у призначене для стоянки місце, поставити важіль коробки передач у нейтральне положення, загальмувати автомобіль стоянковим гальмом і зупинити двигун;

  –   замкнути дверцята кабіни;

          –   забороняється зберігання автобуса поза межами місць, спеціально призначених для цього.

          4.2. Для забезпечення надійної роботи автобуса при перевезенні людей в зимовий період водій повинен своєчасно підготувати його до експлуатації в умовах низьких температур повітря.

          4.3. Підготовка автобуса повинна проводитися у відповідності з діючим положенням, яке визначає порядок технічного обслуговування і ремонту, а також інструкціями заводів-виготовлювачів з урахуванням дорожніх та кліматичних умов його роботи.

          4.4. При підготовці автобуса до експлуатації в зимовий період повинні бути виконані такі основні роботи:

          –   заміна масел, мастил і спеціальних рідин в агрегатах і механізмах на масла, мастила і рідини, які відповідають зимовому періоду року згідно з заводськими інструкціями їх застосування;

          –   перевірка стану і дії системи охолодження, пристрою для виведення конденсату з пневматичної системи гальм, приладів опалення автомобіля, пускових підігрівачів двигуна;

          –   очистка від забруднень і промивка паливних баків, паливних фільтрів, паливопроводів, бензинового насоса, карбюратора;

          –   перевірка стану і зарядка акумуляторних батарей, установлення щільності електроліту в акумуляторах і регулювання відповідно до правил експлуатації автомобільних акумуляторних батарей в зимовий період;

  –   установка на автобусі засобів утеплення двигуна;

          –   виконання інших робіт, встановлених Положенням з технічного обслуговування та ремонту, в якому визначається порядок технічного обслуговування.

          4.5. Для полегшення запуску двигуна в зимовий період в системі охолодження слід використовувати рідини з низькою температурою замерзання (антифриз).

          При використанні в системі охолодження антифризу водій повинен дотримуватись вимог безпеки, згідно з ДНАОП 0.00-1.28-97 “Правила охорони праці на автомобільному транспорті”.

          4.6. Для автобуса, який експлуатується в зимовий період, повинні бути додатково передбачені:

          –   заправка агрегатів автобуса маслами, мастилами і робочими рідинами, які забезпечують його нормальну працездатність в умовах низьких температур;

  –   утеплення акумуляторних батарей;

          –   запобігання шибок кабіни від замерзання, що забезпечується протираннями суміші солі та гліцерину;

          –   підтримання в салоні необхідної температури повітря за допомогою стаціонарної пічки.

          4.7. Безгаражне зберігання автобусів в міжсезонний пе­ріод виконується на майданчиках для відкритої стоянки. В зимовий період автобуси для перевезення людей, як правило, повинні зберігатись в теплому приміщенні.

          4.8. Перед початком зимового періоду експлуатації на підприємстві повинен проводитись інструктаж водіїв по особливостях водіння автомобілів в зимовий період.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

 

          5.1. При дорожньо-транспортному випадку водії, причетні до нього, зобов'язані:

          - негайно зупинитися і не переміщати транспортний засіб, а також інші предмети, що стосуються випадку;

          - у разі необхідності, викликати медичну допомогу, а якщо це неможливо, відправити потерпілих на попутному транспорті до найближчої лікувальної установи;

          - повідомити про те, що трапилось, в ДАІ, записати прізвища очевидців і чекати прибуття працівників автомобільної інспекції.

          5.2. При виникненні пожежі під час руху необхідно зупинити автобус, вжити заходів до гасіння пожежі засобами пожежогасіння.

          5.3. При вимушеній зупинці автобуса на узбіччі або на краю проїжджої частини дороги для проведення ремонту водій зобов'язаний включити аварійну світлову сигналізацію, одягнути сигнальний жилет і встановити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані не ближче 20 м до транспортного засобу в населених пунктах та 40 м - за їх межами.

5.4. Перед підйомом частини автобуса домкратом необхідно встановити автомобіль на горизонтальному неслизькому майданчику за межами проїжджої частини дороги, зупинити двигун, загальмувати автобус стоянковим гальмом, вивести людей із салону, закрити двері, встановити під колеса, що не підіймаються, упорні колодки.

          При підйомі частини автобуса на ґрунтовій поверхні необхідно вирівняти місце установки домкрата, покласти під домкрат міцну дерев'яну підставку площею не менше 0,1 м2 або дошку.

          Забороняється встановлювати домкрат на випадкові предмети.

          5.5. При накачуванні або підкочені знятих з автобуса шин в дорожніх умовах необхідно у вікна диска колеса встановити запобіжну вилку відповідної довжини і міцності або покласти колесо замковим кільцем униз.

          5.6. При появі під час руху запаху бензину водій повинен негайно зупинити автобус, виявити причину появи запаху та усунути її.

          5.7. На автобусі, працюючому на газовому паливі, при будь-якій несправності редукторів високого та низького тиску, електромагнітного запірного клапана необхідно закрити витратні та магістральний вентилі, а несправні вузли зняти з автобуса та направити на перевірку в спеціальну майстерню (на спеціалізовану дільницю).

          5.8. При вимушеній зупинці на залізничному переїзді водій автобуса зобов'язаний висадити людей і негайно вжити всіх заходів для звільнення переїзду і зупинки поїзда.

          Якщо автобус не вдається видалити з переїзду, то водій автобуса повинен:

          - послати двох людей вздовж шляхів в обидва боки на 1000 м від переїзду (якщо одного, то у бік гіршої видимості шляху), пояснивши порядок подачі сигналу зупинки машиністу поїзда, що наближається; сигналом зупинки є круговий рух руки: вдень - з клаптем яскравої матерії або будь-яким добре видним предметом, вночі - факелом або ліхтарем;

          - залишатися біля автобуса і подавати сигнали загальної тривоги серіями з одного довгого і трьох коротких звукових сигналів;

          - бігти назустріч поїзду (локомотиву, дрезині) при його появі, подаючи сигнал зупинки.

      

    З інструкцією ознайомлений: _____________  В.В. Динька

 

                                                                           

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

                                                                                                                                  «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ ІНФОРМАТИКИ

 

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

  1. До роботи вчителем інформатики (далі — вчителем) допускаються особи, які мають спеціальну педагогічну освіту, підтверджену документом установленої форми (дипломом).
  2. При влаштуванні на роботу в навчальний заклад усі працівники повинні пройти попередній медичний огляд, при подальшій роботі медогляди проводяться періодично в терміни, установлені МОЗ України.

1.3 З учителями повинні бути проведені інструктажі з охорони праці: вступний (при влаштуванні на роботу), первинний на робочому місці, повторний (не рідше ніж один раз на шість місяців).

  1. У разі потреби (разове виконання завдань, не пов'язаних з основною роботою) проводиться цільовий інструктаж, а при зміні умов праці й нормативних правових актів з охорони праці, а також при нещасному випадку — позаплановий інструктаж.
  2. Перед допуском до самостійної роботи вчитель повинен бути проінструктований:
  • із пожежної безпеки в обсязі інструкції з пожежної безпеки в навчальному закладі. Учитель повинен знати порядок утримання території закладу освіти, його приміщень (у т. ч: евакуаційних шляхів), заходів щодо пожежної безпеки при проведенні навчально-виховного процесу, масових заходів і т. п. Не рідше ніж один раз на півріччя брати участь у практичних тренуваннях з евакуації людей із приміщень на випадок пожежі;
  •  із надання медичної допомоги в обсязі інструкції першої долікарської допомоги потерпілим при нещасних випадках. Учитель повинен мати практичні навички надання першої медичної допомоги, знати місцезнаходження аптечки з медикаментами й перев'язочним матеріалом. Аптечка повинна перебувати в місцях, недоступних для учнів.
    1. Учитель інформатики повинен пройти відповідне навчання з подальшим складанням іспиту й присвоєнням кваліфікаційної групи з електробезпеки не нижчої за третю.

1 .7. Учитель повинен дотримуватися затвердженого в навчальному закладі режиму праці й відпочинку, а також вимагати його дотримання від учнів.

1.8.Учитель повинен виключити з використання в приміщенні для занять будь-які предмети й рослини (отруйні, колючі), які можуть негативно позначитися на здоров'ї учнів.

  1. При виконанні своїх обов'язків учитель піддається діям наступних небезпечних і шкідливих факторів:
  • психофізіологічна напруга;
  • висока концентрація уваги;
  • електронебезпека;
  • пожежонебезпека;
  • порушення мікрокліматичних умов у навчальному приміщенні;

- тривалі статичні навантаження.

1.10. Якщо під час навчального процесу на вчителя діють негативні фактори, вплив яких можна зменшити тільки за рахунок засобів індивідуального захисту, вони повинні бути видані вчителю відповідно до нормативних правових актів з охорони праці залежно від характеру впливу й виду негативного фактора.

  1. Учитель повинен оперативно повідомляти директору навчального закладу або черговому адміністратору про всі недоліки в забезпеченні навчального-виховного процесу, що негативно впливають на здоров'я учнів, а також підвищують ймовірність аварійної ситуації в закладі освіти.
  2. Учитель може вносити пропозиції щодо поліпшення й оздоровлення умов проведення навчально-виховного процесу для включення їх в угоду з охорони праці.

Учитель повинен негайно повідомляти директора навчального закладу про кожен нещасний випадок з учнями й співробітниками. У разі нещасного випадку першочергові дії вчителя повинні бути спрямовані на надання допомоги постраждалим і забезпечення безпеки учнів.

  1. Учитель персонально відповідає за життя й здоров'я учнів під час навчально-виховного процесу.

1.15.Знання й виконання вимог інструкції є посадовими обов'язками вчителя, а їхнє недотримання — порушенням трудової дисципліни, що веде до відповідальності, установленої законодавством України (дисциплінарна, матеріальна, карна).

 

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ
    1. 3а необхідності використання засобів індивідуального захисту вчитель перед початком роботи повинен їх одягти.
    2. Перед початком занять у кабінеті інформатики вчитель повинен перевірити, як організовані робочі місця для учнів, а саме: відповідність нормам з охорони праці, правилам техніки безпеки й виробничої санітарії, а також віковим особливостям учнів.
    3. Учитель повинен перевірити розміщення меблів у кабінеті і його укомплектованість із погляду своєї безпеки й безпеки учнів під час навчально-виховного процесу.
    4. Перед допуском учнів у кабінет для занять, учитель повинен візуально перевірити корпуси й кришки електричних вимикачів і розеток на відсутність сколів і тріщин, а також оголених контактів проводів.
    5. 3а необхідності використання устаткування, інструментів, пристосувань індивідуального користування вчитель повинен перевірити їхню справність, наявність захисних засобів, відсутність травмонебезпечних. ознак.
  1. Якщо під час занять учні повинні використовувати засоби індивідуального захисту (санітарний одяг), учитель зобов'язаний простежити за обов'язковим і правильним їх використанням.
  2. Перед початком занять із нового предмета, а також на початку нового навчального року вчитель повинен провести з учнями інструктаж з безпеки життєдіяльності при проведенні занять. При проведенні будь-яких занять учитель повинен активно пропагувати правильне ставлення до питань безпеки життєдіяльності (правила дорожнього руху, поводження в побуті, у громадських місцях тощо) й охорони праці.
  3. Учитель повинен ознайомити учнів із правилами експлуатації устаткування, інструментів, пристосувань, які використовуються в навчально-виховному процесі, звертаючи особливу увагу на охорону праці.
  4. При будь-яких порушеннях норм охорони праці в приміщенні для занять учитель не повинен розпочинати роботу з учнями до усунення виявлених недоліків, що загрожують життю й здоров'ю учнів.
  5.  Учитель повинен оперативно довести до відома директора навчального закладу або чергового адміністратора причини відміни занять у кабінеті.

 

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ
  1.  Учитель роботу з охорони праці та безпеки життєдіяльності здійснює згідно з законами України «Про охорону праці», «Про пожежну безпеку», кодексом законів про працю та іншими нормативними актами про охорону праці.
  2. Учитель повинен знати Закон України «Про охорону праці», «Про пожежну безпеку». Кодекс законів про працю та інші нормативні акти про охорону праці та безпеку життєдіяльності.
  3. Раз на три роки проходити навчання й перевірку знань із правил охорони праці та безпеки життєдіяльності учнів.
  4.  Стежити й відповідати за дотримання вимог безпечного проведення навчально-виховного процесу, проводити інструктажі з учнями й вихованцями з охорони праці під час навчальних занять з обов'язковою реєстрацією в журналі обліку навчальних занять.

3.5.Особисто відповідає за збереження життя й здоров'я учнів та вихованців під час навчально - виховного процесу.

  1. Учитель зобов'язаний повідомляти директору навчального закладу про нещасний випадок, що трапився, а також організовувати надання першої допомоги потерпілому.

3.7. Інструктувати учнів і вихованців під час проведення позакласних і позашкільних заходів із реєстрацією в спеціальному журналі.

  1. Вести профілактичну роботу щодо профілактики травматизму серед учнів і вихованців.
  2. Учитель безпосередньо відповідає за безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів, інвентарю тощо.

3.10. Учитель зобов'язаний розробляти необхідні заходи щодо виконання діючих правил та інструкцій із техніки безпеки, виробничої санітарії, правил пожежної безпеки.

  1. Навчати учнів безпечного поводження з наявним у кабінеті інформатики обладнанням, а також безпечних методів  виконання робіт.
  2. Розробляти й переглядати один раз на три роки Інструкції з охорони праці для кабінету інформатики, лабораторії відповідно до Типових Інструкцій.

3.13.Забороняти використання обладнання, не передбаченого Типовими переліками, у тому числі нестандартного, саморобного, яке встановлене в лабораторіях, кабінетах без дозволу служби охорони праці.

3.14.3дійенювати кавчання та Інструктаж з охорони праці під час робіт, що передбачені начальниками програми і при виконанні практичних робіт з обов'язковим вивченням вимог стандартів безпеки праці. Проводити вступний інструктаж учнів і вихованців з обов'язковою реєстрацією в журналі, первинний на робочому місці, повторний, позаплановий, поточний інструктаж — у журналі виробничого навчання.

  1. Брати участь у розробці колективного договору, угоди охорони праці.
  2. Учитель відповідальний за збереження обладнання кабінету інформатики, справність засобів пожежогасіння.
  3. Щодня проводити реєстрацію в журналі використання ПК кабінету інформатики часу початку та закінчення заняття, вмикання та вимикання електроживлення.
  4. Проводити реєстрацію випадків зупинки машин та організацію їх ремонту.
  5. Стежити за своєчасним проведенням технічного обслуговування та ремонту обладнання кабінету інформатики.
  6. Контролювати обстановку під час занять і забезпечувати безпечне проведення навчально- виховного процесу.

3.21.Забороняти проведення занять, виконання суспільно корисних робіт (миття, прибирання) у приміщеннях, де прийнятих в експлуатацію у встановленому порядку.

  1. Під час занять у кабінеті інформатики повинна виконуватися тільки та робота, що передбачена розкладом і планом занять.
  2. Усі види додаткових занять можуть проводитися тільки з відома директора або відповідної посадової особи навчального закладу.
  3. При проведенні демонстраційних робіт, лабораторних і практичних занять на допомогу вчителеві повинен бути призначений помічник (лаборант, асистент, інженер). Функції помічника забороняється виконувати учням.
  4. Учителю забороняється виконувати будь-які види ремонтних робіт на робочому місці учнів або в приміщенні під час занять. Ремонт повинен виконувати спеціально підготовлений персонал установи (електромонтер, слюсар, електромеханік та ін.).
  5. При проведенні занять, під час яких можливе загальне або місцеве забруднення шкіри учнів, учитель повинен особливо ретельно дотримуватися гігієни праці

3.27. Якщо вчитель або учень під час занять раптово відчув себе нездоровим, мають бути вжиті екстрені заходи:

- при порушенні здоров'я учня (запаморочення, непритомність, кровотеча з носа й ін.) учитель повинен надати йому необхідну першу долікарську допомогу, викликати медпрацівника або провести хворого в медпункт навчального закладу чи лікарні;

- при раптовому погіршенні здоров'я вчитель повинен повідомити (через одного з учнів) директору навчального закладу (або його представнику) про те, що трапилося, Подальші дії представника адміністрації зводяться до надання допомоги хворому вчителю й керівництво  групою учнів протягом занять.

3.29.  Учитель повинен застосовувати заходи дисциплінарного впливу на учнів, які свідомо порушують правила безпечного поводження під час занять.

3.29.Учитель повинен доводити до відома директора навчального закладу всі недоліки в забезпеченні охорони праці вчителів і учнів, що знижують безпеку життєдіяльності,  працездатність організму людини (недостатність освітленості, несправність пускорегулюючої апаратури, люмінесцентних ламп, травмонебезпеку й ін.).

 

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

  1.  Після закінчення занять необхідно уважно оглянути приміщення.
  2. У поряд кувати робоче місце. Покласти журнал, зошити, наочне приладдя й інші матеріали в установлене місце.
  3. Звернути увагу на електроустаткування й електропроводку в приміщенні (наявність травмонебезпечних факторів). Закрити вікна, кватирки, вимкнути світло.
  1. Якщо при проведенні занять протягом дня вчитель помітив які-небудь порушення з охорони праці, кін зобов'язаний повідомити про це директору або представнику адміністрації.
  2.  Організувати та проконтролювати одягання дітей після закінчення уроків і безпечний вихід їх із гімназії.

 

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

  1. При будь-яких ознаках передаварійної ситуації (запах паленої ізоляції, дим, крики учнів, запах газу й ін.) учитель повинен швидко оцінити створену обстановку.
  2. Учитель у передаварійній ситуації повинен забезпечити безпеку учнів і надання їм необхідної допомоги. Учитель повинен перевірити наявність учнів за списком у місці збору, якщо довелося залишити приміщення для занять.
  3. Про передаварійну ситуацію (аварійну ситуацію) необхідно повідомити директору або представнику адміністрації.
  4. В умовах аварійної ситуації, що розвивається, учитель повинен попередити виникнення паніки серед співробітників і учнів.
  5. Діяти в аварійній ситуації потрібно за вказівкою директора навчального закладу (або його представника) з обов'язковим дотриманням заходів особистої безпеки,
  6. Евакуювати учнів із приміщення треба швидко, але без паніки й метушні, не допускати зустрічних і пересічних потоків людей.

5.7. Залишаючи приміщення, необхідно відключити всі електроприлади й устаткування, вимкнути світло, щільно закрити двері, вікна, кватирки.

  1.  Дії  вчителя при пожежі повинні відповідати інструкції з пожежної безпеки в навчальному закладі.
  2. Учитель повинен вміти надавати першу долікарську допомогу потерпілим в аварійній ситуації. Прийоми й способи надання першої долікарської допомоги повинні відповідати викладеним в інструкції з першої долікарської допомоги, затвердженій директором школи.
  3.  У всіх випадках виконувати вказівки директора навчального закладу.

З інструкцією ознайомлена _______________________ В.В. Травінська

 

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

                                                                                                                                    «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для двірника

 

  1. Загальні вимоги

 

  1. Перед призначенням на роботу і періодично (один раз на рік) двірник повинен проходити медичний огляд.
  2. З двірником мають бути проведені інструктажі з охорони праці: вступний (при вступі на роботу), первинний (на робочому місці), повторний (один раз на шість місяців).
  3. Двірник повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).
  4. Двірник  один раз на три роки проходить навчання з охорони праці (безпеки життєдіяльності) з наступною перевіркою знань.
  5. При виконанні робіт по прибиранню території можливий вплив таких шкідливих факторів:

- Ураження електричним струмом;

- Пошкодження очей під час прибирання сміття;

- Наїзд автотранспорту;

- Травмування.

1.6. Працівник має право відмовитись від дорученої роботи, не пов'язаної з його прямими обов'язками, якщо створилась небезпечна для його життя ситуація, або для людей, які його оточують, і навколишнього середовища.

1.7. Працівник зобов’язаний:

  • Дотримуватись Правил внутрішнього трудового розпорядку.
  • Застосовувати спецодяг та засоби  індивідуального захисту.
  • Періодично проходити медичне обстеження.
  • Виконувати тільки ту роботу за якою пройдено інструктаж з охорони праці і до якої допущений.
  • Бережливо ставитись до устаткування і обладнання та використовувати його за призначенням.

1.8. При виявленні будь-яких несправностей обладнання, інструменту,  повідомити про це керівництво і до усунення неполадок до роботи не приступати.

1.9. Знати і виконувати вимоги нормативних актів, інструкцій з охорони праці, правила користування засобами колективного та індивідуального захисту.

1.10.  Виконувати вимоги пожежної безпеки, знати розміщення та вміти користуватись первинними засобами пожежогасіння.

1.11. Працівник повинен знати місце знаходження медичної аптечки, вміти  користуватись медикаментами з аптечки і надавати першу долікарську допомогу.

1.12. Забороняється приступати до роботи у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, а також в хворобливому або стомленому стані.

1.13. При травмуванні зверніться за медичною допомогою і повідомте про це адміністрацію (керівника).

1.14. Особи, які порушили вимоги даної інструкції, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

 

 

 

2.Вимоги безпеки перед початком робіт.

2.1. Підготувати і одягти спецодяг, засоби індивідуального захисту.

2.2. Підготувати і перевірити справність, надійність і придатність збирального інструменту, інвентарю, попереджуючих знаків і засобів огородження.

2.3. Ознайомитися зі станом закріпленої території і при виявленні недоліків, що шкодять роботі чи які можуть привести до нещасного випадку необхідно доповісти керівнику та інженеру з охорони праці для вжиття необхідних заходів.

2.4. При прибиранні біля споруд і будівель здійснювати зовнішній огляд стану водостічних труб, лійок, лицювальної плитки фасадів тощо і у випадку виявлення пошкоджень, погрозливих життю негайно огородити небезпечну зону і повідомити про це керівництво та інженера з охорони праці.

 

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Особливу обережність і уважність необхідно виявляти при прибиранні проїжджої частини дороги, вулиці здійснювати прибирання рухаючись на зустріч транспорту, що рухається.

3.2. Забороняється на проїжджої частині дороги і у інших місцях своєї дільниці прибирання залишати зібране сміття, збиральний інструмент та інші сторонні предмети.

3.3. Сміття необхідно збирати в тару (мішок, ящик, візок тощо), після чого викидати у відведені для сміття збірники.

3.4. Під час поливальних робіт не спрямовувати струмінь на механізми і електрообладнання, щоб не виникло горіння, замикання електропроводки.

3.5. Взимку своєчасно прийняти міри з очистки снігу на вулицях, дорогах і отмостках будівель і споруд, а в ожеледь своєчасно посипати їх піском.

3.8. Забороняється здійснювати прибирання проїжджої частини вулиці і дороги під час обмеженої видимості (темрява, погане штучне освітлення, сильний туман, снігопад тощо)

3.9. Під час підйому і переміщенні ваги вручну необхідно додержуватися встановлених норм:

 для жінок  не більш 10-15 кг

для чоловіків  не більш 30-35 кг.

3.10. Палити сміття, розводити вогнище на території навчального закладу  забороняється.

3.11. Зберігати легкозаймисті і горючі речовини, інші хімічні рідини необхідно у відповідних для цього місцях, з дозволу адміністрації.

3.12. Приймати міри до збереження і дбайливому відношенню у використанні засобів індивідуального захисту, інвентарю, своєчасно виробляти відновлення чи зміну під час закінчення строку їх придатності.

3.13. Працівнику, зайнятому прибиранням території забороняється:

- Працювати без спецодягу та засобів індивідуального захисту.

- Працювати несправним інструментом.

- Залишати інструмент на проїзджій частині.

- Палити на території навчального закладу, застосовувати біля колодязів (водопровідних, каналізаційних, теплових) та підносити до люків вогонь.

-  Працювати при недостатньому освітленні.

- Вмикати електроустаткування мокрими руками.

- Відкривати і знімати запобіжні приспосіблення, огородження під час роботи устаткування, обладнання тощо.

- Самостійно усувати несправності устаткування, обладнання, при виявленні несправностей негайно припинити роботу і викликати спеціаліста, що здійснює їх обслуговування.

 

4. Вимоги безпеки під час закінчення робіт

4.1. Прибрати робочий інструмент, сигнальні і попереджуючи огородження, тару для збору сміття на відведені місця.

4.2. Зняти спецодяг і привести його до порядку.

4.3. Вимити теплою водою лице, руки з милом.

4.4. Про всі зауваження і недоліки, що виявлені під час роботи повідомити керівника.

 

5. Дії під час аварійної ситуації

 

  1. При виникненням шкідливих умов праці, появи запаху гарі та диму та інше, негайно припинити працю, повідомити про ситуацію керівника, при необхідності викликати аварійні та технічні служби.
  2. При виникненні пожежі негайно викликати пожежну команду за телефоном 101, проінформувати свого керівника.

5.3. У випадку загоряння необхідно:

5.3.1. зачинити вікна, кватирки, відключити електроприлади, вентиляцію, винести у безпечне місце горючі рідини;

5.3.2.  приступити до гасіння загоряння, застосовуючи первинні засоби пожежо­гасіння.

5.4.  Полум’я необхідно гасити наступними  засобами:

5.4.1.  при загорянні рідин, які змішуються з водою – будь-яким вогнегасником, струменем води, піском, суконним одіялом;

5.4.2.  при загорянні речовин, які не змішуються з водою – вогнегасниками порошковими, вуглекислотними, піском, покривалами;

5.4.3. для гасіння палаючої електропроводки, електроприладів необхідно спочатку відключити від електромережі: вимкнути з розетки або вимкнути рубильник на електрощиті.

5.4.4. при загорянні легкозаймистих речовин для їх гасіння застосовують вогнегасники, пісок, сукняні покривала;

5.5. Вжити заходів для евакуації  та збереження матеріальних цінностей.

5.6. Після прибуття пожежних підрозділів виконувати розпорядження керівника гасіння пожежі.

5.7. При нещасному випадку надати першу медичну допомогу потерпілому, викликати швидку медичну допомогу за телефоном 103, повідомити керівництво та інженера з охорони праці.

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Куляба В. В.

                                                                   

 

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                                           

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ДИРЕКТОРА ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

 

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги щодо безпеки діяльності керівника закладу освіти.

1.2. Інструкція з охорони праці для керівника закладу поширюється на всі кабінети та приміщення закладу освіти.

1.3. Інструкція встановлює порядок безпечного ведення робіт керівником закладу в приміщеннях, на території закладу освіти та інших місцях, де керівник закладу виконує доручену йому роботу начальником відділу освіти.

1.4. Інструкція з охорони праці є обов'язковою для виконання адміністрацією закладу вимог з питань охорони праці відповідно до Закону України «Про Охорону праці» і Кодексу законів «Про працю» України.

1.5. Директором навчального закладу призначається особа, яка має спеціальну педагогічну освіту, за станом здоров'я може виконувати відповідний вид роботи та пройшла навчання та відповідні інструктажі з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності.

1.6. Перед призначенням на роботу і періодично, один раз на рік, директор навчального закладу повинен проходити медичний огляд.

1.7. Керівник закладу один раз на три роки проходить навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності з наступною перевіркою знань.

1.8. Керівник чи особа, призначена ним, проводить з працівником, який приймається на роботу, вступний інструктаж з охорони праці, знайомить з правилами внутрішнього розпорядку, із заходами щодо забезпечення належного рівня пожежної безпеку, санітарними правилами влаштування і утримання приміщення.

1.9. Перед допуском до роботи особа, призначена керівником закладу освіти, проводить з працівником первинний інструктаж з охорони праці, знайомить його з умовами праці.

1.10. Повторний інструктаж з працівниками навчального закладу з охорони праці проводиться один раз на 6 місяців та один раз на 3 місяці з працівниками, робота яких пов’язана з підвищеною небезпекою.

1.11. У разі виконання робіт, які не передбачені трудовою угодою або на які не оформлюються розпорядження чи інші документи, керівник закладу повинен одержати цільовий інструктаж на робочому місці.

1.12. Керівник закладу повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).

1.13. Керівник закладу повинен мати навики в наданні першої (долікарської) допомоги.

1.14. Про виявлені несправності обладнання, устаткування, пристроїв, інші небезпечні прояви та нещасні випадки, які трапилися в приміщенні закладу освіти, керівник закладу повинен повідомити начальника відділу освіти або особу, яка його замінює.

 

2.Вимоги безпеки перед початком роботи

        2.1. Оглянути своє робоче місце, територію навчального закладу та кабінети з метою усунення виявлених небезпечних для життя та здоров'я факторів.

        2.2. У разі виявлення порушень або несправностей, вжити заходів щодо їх усунення, а за потреби — повідомити начальника відділу освіти.

 

 

3.Вимоги безпеки під час роботи.

        3.1. Виконуйте роботу згідно із своїми функціональними обов'язками.

3.2. Не залишайте без нагляду своє робоче місце, коли обладнання підключено до електромережі (комп'ютер, електроприлади тощо).

3.3. Запобігайте проникненню в навчальний заклад сторонніх осіб під час навчально-виховного процесу.

 

4.Вимоги безпеки після закінчення роботи.

  1. Перевірте своє робоче місце.
  2. Відключіть від електромережі електрообладнання.
  3. Закрийте вікна.
  4. Перевірте справність телефонного зв'язку, наявність усіх ключів від закладу освіти для сторожа; чи зачинені на ключ усі кабінети, класні кімнати, наявність засобів пожежогасіння.
  5. Про виявлені недоліки повідомте керівника закладу освіти (начальника відділу освіти).

 

5.     Вимоги безпеки в аварійних та небезпечних ситуаціях.

5.1. При виявлені небезпечної ситуації (пожежа, землетрус, радіаційна безпека, неполадки в електрогосподарстві тощо) для вашого життя та життя співробітників заспокойтесь і заспокойте оточуючих. Оцініть важкість аварійної ситуації.

5.2. Не усувайте самі несправностей електромережі та електрообладнання, а вимкніть загальне електропостачання.

5.3. При виявленні директор зобов'язаний негайно викликати пожежну частину, повідомити начальника відділу освіти.

5.4. Вжити заходів згідно з планом евакуації на випадок пожежі, виробничих та природних явищ та вивести працівників, учнів, вихованців у безпечне місце. Організувати роботу ДПД щодо збереження державного майна та цінних паперів.

5.5. При появі сторонньої особи, яка застосовує протиправні дії що до вашої безпеки життєдіяльності або оточуючих, викличте міліцію.

5.6. У випадку травмування дітей або працівників під час навчально-виховного процесу закладу освіти необхідно звернутися до медичного працівника, викликати швидку допомогу або за потреби надати першу долікарську допомогу, письмово повідомити начальника районного управління освіти, створити комісію по розслідування нещасного випадку, видати акт за формами Н-1 (Н-5), НТ (Н-5), НН наказ про підсумки розслідування, повідомлення про наслідки нещасного випадку.

 

Дії керівника закладу при наданні першої долікарської допомоги.

Надання першої медичної допомоги треба починати з оцінки за­гального стану потерпілого і на підставі цього скласти думку про характер пошкодження.

1. У разі різкого порушення або відсутності дихання, зупинки серця негайно зробити штучне дихання та зовнішній масаж серця, викликати швидку медичну допомогу.

2. Дії при ураженні електричним струмом:

  • необхідно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електрообладнання від джерела живлення, а при не можливості відключення — відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал;
  • за відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані оживлення необхідно починати негайно, після чого викликати швидку медичну допомогу.

3. Дії при пораненні:

  • для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти на рану стерильний перев'язувальний матеріал і зав'язати її бинтом;
  • якщо індивідуального пакету немає, то для перев'язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку то що. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану.

4. Дії при переломах, вивихах, ударах, розтягненні:

  • при переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба;
  • при передбачуваному переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або рота) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку;
  • при підозрі перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям у низ, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався з метою уникнення ушкодження спинного мозку;
  • при переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

5. Дії при теплових опіках:

  • при опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна відкривати пухирі, які утворюються, та перев'язувати опіки бинтом;
  • при опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом; при опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3 % марганцевим розчином або 4 % розчином таніну;
  • при опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов'язкою та викликають лікаря.

6. Дії при кровотечі:

  • для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно підняти поранену кінцівку вверх, кровоточиву рану закрити перев'язувальним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити її зверху, не торкаючись самої рани, потримати протягом 4—5 хв.; якщо кровотеча зупинилася, то, не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском);
  • при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов'язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, за допомогою згинання кінцівок у суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря

 

З інструкцією ознайомлена      

директор школи                                   _________________        С.П. Погоріла                

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ

 

  1. Загальні положення

 

1.1. Учителем може працювати особа, яка має спеціальну педагогічну освіту, підтверджену документом встановленої форми (дипломом).

1.2. При оформленні на роботу в навчальний заклад всі працівники повинні пройти попередній медичний огляд; при подальшій роботі медичні огляди проводяться періодично.

1.3. З учителем повинні бути проведені інструктажі з охорони праці: вступний (при вступі на роботу), первинний (на робочому місці), повторний (один раз на шість місяців).

1.4. У разі необхідності з учителем проводять позаплановий та цільовий інструктажі з охорони праці.

1.5. Якщо при проведенні занять учитель використовує електрообладнання (прилади, пристрої, верстати, комп'ютери), він повинен пройти відповідне навчання з наступною здачею екзамену і присвоєнням кваліфікаційної групи з електробезпеки.

1.6. Учитель повинен дотримуватися встановленого в навчальному закладі режиму праці та відпочинку і вимагати його дотримання від учнів.

1.7. Учитель повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).

1.8. Учитель повинен вміти надавати першу (долікарську) допомогу. У разі захворювання дитини чи нещасного випадку повинен негайно викликати медичного працівника.

1.9. Учитель один раз на три роки проходить навчання з охорони праці (безпеки життєдіяльності) з наступною перевіркою знань.

1.10. При виконанні професійних обов'язків на вчителя (викладача) можуть діяти такі шкідливі або небезпечні фактори:

– висока психофізіологічна напруга;

– висока концентрація уваги;

– небезпека ураження електрострумом;

– небезпека виникнення загорань та пожеж;

– порушення параметрів мікроклімату, передбачених для навчальних приміщень;

– довготривалі статичні навантаження.

1.11. Якщо вплив шкідливих та небезпечних факторів, які діють на вчителя під час навчального процесу, можна зменшити за рахунок засобів індивідуального захисту, то вони видаються згідно з типовими або галузевими нормами.

1.12. Учитель (викладач) зобов'язаний оперативно повідомляти керівника навчального закладу:

        – про всі недоліки в навчальному процесі, які негативно впливають на здоров'я учнів, а також у випадку ймовірності виникнення аварійної ситуації;

         – про кожний нещасний випадок з учнями та співробітниками. У цьому разі першочергові дії вчителя (викладача) мають бути спрямовані на надання першої (долікарської) допомоги потерпілим та забезпечення безпеки учнів.

1.13. Учитель несе персональну відповідальність за життя та здоров'я учнів під час навчального процесу.

1.14. У своїй роботі учитель повинен активно пропагувати дотримання учнями вимог охорони праці, правил дорожнього руху, безпечної поведінки в побуті та громадських місцях.

1.15. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком учителя (викладача), а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком занять у навчальному приміщенні вчитель повинен перевірити стан меблів, обладнання, технічних засобів навчання, робочих місць учнів, їх відповідність нормам охорони праці, правилам техніки безпеки й санітарії та гігієни дітей та підлітків.

2.2. Перед допуском учнів у приміщення для занять учитель (викладач) повинен перевірити справність електричних вимикачів і розеток, а також виключити наявність оголених контактів дротів електромереж.

2.3. При необхідності використання учнями обладнання, пристроїв, учитель повинен перевірити їх справність, наявність захисних засобів, відсутність травмонебезпечних факторів.

2.4. На початку навчального року, а також перед початком занять за новою темою вчитель зобов'язаний провести з учнями інструктаж (з безпеки життєдіяльності, охорони праці).

2.5. Учитель зобов'язаний ознайомити учнів з правилами безпечної експлуатації обладнання, інструментів, пристроїв, які використовуються в навчальному процесі.

2.6. При встановленні порушень вимог охорони праці в приміщенні для занять, учитель не повинен розпочинати чи продовжувати роботу з учнями до усунення недоліків, які загрожують їхньому життю та здоров'ю.

2.7. Учитель зобов'язаний повідомити керівника або відповідальну посадову особу навчального закладу про причини відміни занять у кабінеті.

 

 

 

3. Вимоги безпеки під час роботи

 

3.1. Учитель контролює обстановку під час занять та забезпечує безпечне проведення навчального процесу.

3.2. Під час занять у навчальному кабінеті виконується тільки та робота, яка передбачена розкладом і планом занять.

3.3. При проведенні демонстраційних робіт, лабораторних і практичних занять на допомогу вчителю повинен бути призначений помічник (лаборант, асистент). Учням забороняється виконувати функції помічника.

3.4. Учителю під час занять забороняється виконувати будь-які види ремонтних робіт на робочому місці учня чи в приміщенні. Ремонт виконується спеціально підготовленим персоналом закладу (електромонтером, слюсарем, електромеханіком).

3.5. Якщо під час занять раптово погіршився стан здоров'я одного з учнів або вчителя (викладача), мають бути прийняті екстрені заходи:

       – при погіршенні стану здоров'я учня (запаморочення, втрата свідомості, кровотеча з носа і т. ін.) учитель надає йому необхідну першу (долікарську) допомогу та викликає медичного працівника;

       – при погіршенні стану здоров'я учителя учні повідомляють про це керівника закладу. Керівник надає допомогу хворому та вживає заходів щодо продовження занять з учнями.

3.6. Учителю забороняється залишати учнів, з якими він проводить заняття, екскурсії тощо, без нагляду.

3.7. Учитель повинен вживати заходи дисциплінарного впливу до учнів, які свідомо порушують правила безпечної поведінки під час занять.

3.8. Учитель зобов'язаний повідомляти керівника закладу про всі недоліки в забезпеченні охорони праці, які знижують рівень безпеки життєдіяльності людини (норми освітленості, травмонебезпеки обладнання, інструментів тощо).

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

 

4.1. Після закінчення роботи вчитель зобов'язаний:

– привести в порядок робоче місце;

– прибрати в установлені місця наочні посібники, журнал, зошити, інструменти, спецодяг та засоби захисту, інші матеріали;

– закрити вікна, кватирки, вимкнути світло та електрообладнання;

– повідомити керівника навчального закладу про виявлені порушення з охорони праці.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

 

5.1. У разі виникнення аварійної ситуації учитель повинен:

– негайно повідомити керівника навчального закладу або представника адміністрації про виникнення аварійної ситуації, її місцезнаходження;

– діяти чітко, без метушні, запобігати проявам паніки серед учнів та співробітників;

– евакуювати учнів із приміщення швидко, без паніки по шляхах евакуації;

– дотримуватися при пожежі інструкції з пожежної безпеки для навчального закладу;

– надавати першу (долікарську) допомогу потерпілим в аварійній ситуації.

З інструкцією ознайомлена (ий): ____________________________________

 

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

                                                              

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА

 

1. Загальні положення

1.1. Класного керівника може працювати особа, яка має спеціальну педагогічну освіту, підтверджену документом встановленої форми (дипломом).

1.2. При оформленні на роботу в навчальний заклад всі працівники повинні пройти попередній медичний огляд; при подальшій роботі медичні огляди проводяться перiодично.

1.3. 3 класним  керівником  повинні бути проведені інструктажі з охорони праці: вступний (при вступі на роботу), первинний (на робочому місці), повторний (один раз на шість мі­сяців).

1.4. У разі необхідності з класним  керівником  проводять позаплановий та цільовий інструктажі з охорони праці.

1.5. Якщо при проведенні занять класним  керівником використовує електрообладнання (при­лади, пристрої, верстати, комп'ютери), він повинен пройти відповідне навчання з наступ­ною здачею екзамену i присвоєнням кваліфікаційної групи з електробезпеки.

1.6. Класний  керівник  повинен дотримуватися встановленого в навчальному закладі режи­му праці та відпочинку i вимагати його дотримання від учнів.

1.7. Класний  керівник повинен знати правила пожежної безпеки i вміти користуватися пер­винними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).

1.8. Класний  керівник повинен вміти надавати першу (долікарську) допомогу. У разі захворю­вання дитини чи нещасного випaдку повинен негайно викликати медичного працівника.

1.9. Класний  керівник один раз на три роки проходить навчання з охорони праці (безпеки життєдіяльності) з наступною перевіркою знань.

1.10. При виконанні професійних обов'язків на класного  керівника можуть впливати шкідливі або небезпечні фактори:

  • висока психофізіологічна напруга;
  • висока концентрація уваги;
  • небезпека ураження електрострумом;
  • небезпека виникнення загорань та пожеж;
  • порушення параметрів мікроклімату, передбачених для навчальних приміщень;
  • довготривалі статичні навантаження.

1.11. Якщо вплив шкідливих та небезпечних факторів, які діють на класного  керівника під час навчального npoцecy, можна зменшити за рахунок засобів індивідуального захисту, то вони видаються згідно з типовими або галузевими нормами.

1.12. Класний  керівник зобов'язаний оперативно повідомляти керівника навчального закладу:

  • про всі недоліки в навчальному npoцeci, які негативно впливають на здоров'я учнів. а також у випадку ймовірності виникнення аварійної ситуації;
  •  про кожний нещасний випадок з учнями та співробітниками. У цьому разі чергові дії класного  керівника мають бути спрямовані на надання першої (долікарської) допомоги потерпілим та забезпечення безпеки учнів.

1.13.Класний  керівник нeсe персональну відповідальність за життя та здоров'я учнів під час навчального npoцecy.

1.14. У своїй poбoтi класний  керівник повинен активно пропагувати дотримання учнями вимог охорони npaцi, правил дорожнього pyxy, безпечної поведінки в побуті та громадських місцях.

1.15. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком класного  керівника, а їx невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

        2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком занять y навчальному приміщенні класний  керівник повинен переві­рити стан меблів, обладнання, технічних засобів навчання, робочих місць учнів, їх відпо­відність нормам охорони праці, правилам техніки безпеки й санітарії та гігієни дітей та підлітків.

2.2. Перед допуском учнів y приміщення для занять класний  керівник  повинен перевірити справність електричних вимикачів i розеток, a також виключити наявність оголених кон­тактів дротів електромереж.

2.3. При необхідності використання учнями обладнання, пристроїв, класний  керівник пови­нен перевірити їх справність, наявність захисних засобів, відсутність травмонебезпечних факторів.

2.4. На початку навчального року  класний  керівник зобов'язаний провести з учнями інструктаж (з безпеки життедіяльності, охо­рони праці).

2.5. Класний  керівник  зобов'язаний ознайомити учнів з правилами безпечної експлуатації обладнання, інструментів, пристроїв, які використовуються в навчальному та виховному  процесі.

2.6. При встановленні порушень вимог охорони праці в приміщенні для занять, класний  керівник не повинен розпочинати чи продовжувати роботу з учнями до усунення недолі­ків, які загрожують їхньому життю та здоров'ю.

2.7. Класний  керівник зобов'язаний повідомити керівника або відповідальну посадову осо­бу навчального закладу про причини відміни занять у кабінеті.

 

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Класний  керівник  контролює обстановку під час занять та забезпечує безпечне проведения навчального та виховного  процесу.

3.2. Під час занять y навчальному кабінеті виконується тільки та робота, яка передбачена розкладом i планом виховного процесу.

3.3. Класному  керівнику під час занять та виховного  процесу забороняється виконувати будь-які види ремонтних робіт на робочому місці учня чи в приміщенні. Ремонт виконується спеціально підготов­леним персоналом закладу (електромонтером, слюсарем, електромеханіком).

3.4. Якщо під час занять та виховного  процесу раптово погіршився стан здоров'я одного з учнів або вчителя (ви­кладача), мають бути прийняті екстренні заходи:

  • при погіршенні стану здоров'я учня (запаморочення, втрата свідомості, кровотеча з носа та. ін.) учитель (викладач) надає йому необхідну першу (долікарську) допо­могу та викликає медичного працівника;
  • при погіршенні стану здоров'я учителя (викладача) учні повідомляють про це керів­ника закладу. Керівник надае допомогу хворому та вживае заходів щодо продов­ження занять з учнями.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

   Після закінчення роботи з класний  керівник  обов'язаний:

4.1. Привести в порядок робоче місце.

4.2. Прибрати в установлені місця наочні посібники, журнали, зошити, інструменти, спецодяг та засоби захисту, інші матеріали.

4.3. Закрити вікна, кватирки, вимкнути світло та електрообладнання.

4.4. Повідомити керівника навчального закладу про виявлені порушення з охорони пpaцi.

 

5.Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

У paзi виникнення аварійної ситуації класний  керівник  повинен:

5.1. Негайно повідомити керівника навчального закладу або представника адміністрації про виникнення аварійної ситуації, її місцезнаходження.

5.2. Діяти чітко, без метушні, запобігати проявам паніки серед учнів та співробітників.

5.3. Евакуювати учнів iз приміщення швидко, без паніки по шляхах евакуації.

5.4. Дотримуватися при пожежі інструкції з пожежної безпеки для навчального            закладу.                                                                                                                                 5.5. Надавати першу (долікарську) допомогу потерпілим в аварійній ситуації.

 

 

З інструкцією ознайомлена          _____________           О.М. Житєлєва

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З  ОХОРОНИ  ПРАЦІ 

    ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ БІОЛОГІЇ

 

1.Загальні положення.

  1. Інструкція розроблена на основі ”Примірної інструкції з безпеки під час роботи в кабінеті(лабораторії) біології, куточку живої природи, на навчально – дослідницькій ділянці, у теплиці(оранжереї), під час екскурсій з біології та природознавства в загальноосвітньому навчальному закладі;” Положення про розробку інструкції з охорони праці, Положення про розпорядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

Інструкція поширюється на завідувача кабінетом біології, вчителя біології   Криворізької спеціалізованої школи І – ІІІ  ступенів № 70

  1.  під час проведення практичних занять з біології і є обов’язковою для виконання ними.
  2. За цією інструкцією завідувач кабінетом, вчитель біології інструктується перед початком роботи та періодично через 6 місяців. Проведення інструктажу реєструється в журналі реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці. Після проведення інструктажу в журналі мають бути підписи особи, яка проводила інструктаж, та особи, яку інструктували.
  3. В кабінеті біології слід проводити заняття тільки з цього предмета. Використовувати приміщення для іншої мети(проведення уроків з інших предметів, гуртків іншого напрямку тощо) не дозволяється.
  4. Приміщення кабінету біології повинні відповідати будівельним та санітарним нормам.
  5. Розміщення меблів і обладнання в кабінеті має забезпечувати зручність і безпеку роботи.
  6. Кімнатні рослини в кабінеті дозволяється розміщувати на спеціальних підставках. Утримання рослин на вікнах кабінету не дозволяється. У кабінеті біології не повинно бути рослин, що містять отруйні речовини ( олеандр, молочай).У кабінеті біології забороняється використання інсектицидів для боротьби з комахами-шкідниками кімнатних рослин. Допускається обробка рослин мильним розчином, тютюновим настоєм, 5% розчином сечовини.
  7. Категорично забороняється зберігати в кабінеті(лабораторії) біології, куточку живої природи інсектициди і гербіциди, інші отруйні, токсичні сполуки.
  8. Скляний посуд, колючі і ріжучі інструменти повинні зберігатися в замкнених шафах із глухими дверними стулками без скла. Для надання першої допомоги при травмах у кабінеті(лабораторії) біології необхідно мати аптечку, що зберігається в спеціальній шафці з червоним хрестом на дверцятах.
  9. При використанні технічних засобів навчання приймаються запобіжні заходи, встановлені в загальному порядку для всіх навчальних предметів. Навчальні фільми демонструються в кабінеті біології тільки на відеокасетах(відеомагнітофони) чи вузькоплівочних кінопроекторах, причому плівки обов’язково повинні бути неспалимими. Вихід з кабінету повинний вести безпосередньо на східці, у рекреацію чи коридор. Друга стулка дверей повинна легко відкриватися. Біля дверей кабінету не повинно бути предметів, що затрудняють вільний вихід із приміщення. При демонстрації фільмів забороняється поєднувати класи, ставити стільці і стояти в проходах, замикати двері кабінету біології. Перебування  учнів у приміщенні кабінету дозволяється тільки в присутності  вчителя.

1.11. Завідувач кабінетом біології, вчитель біології повинні вміти надати першу допомогу потерпілому, повідомити  керівника навчального закладу про кожний нещасний  випадок.

1.12. Завідувач кабінету, вчитель біології несе безпосередню відповідальність за безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів,  інвентар тощо, відповідає  за безпечне проведення навчально-виховного процесу, несе особисту відповідальність  за збереження життя і здоров’я учнів  під час навчально-виховного процесу.

1.13. До практичних занять з біології, роботи в куточку живої природи, на пришкільній  дослідній ділянці,  до участі в екскурсіях допускаються учні з якими проведений  інструктаж з безпеки. Проведення інструктажу реєструється в журналі реєстрації  інструктажів з безпеки. Після  інструктажу в журналі мають бути підписи особи, яка проводила  інструктаж,  та учнів  ( починаючи з 9-го класу).

1.14. Усі хімічні реактиви необхідно зберігати в лаборантській у замкненій глухій(із суцільними дверцятами без скла)шафі.

1.15. Рідкі хімреактиви і розчини необхідно зберігати в товстостінних склянках із притертими пробками, а тверді – у товстостінних  банках із притертими пробками, причому кожна склянка чи банка з чітко написаною етикеткою повинна міститися у визначеному, строго встановленому місці. Речовини, що не мають етикеток, підлягають обов’язковому знищенню.

1.16.У кабінеті біології (лабораторії) не рекомендується збереження концентрованих кислот і лугів у сухому виді. Ці речовини повинні бути тільки у виді розчинів тих концентрацій (не вище 10%),що вимагаються для проведення демонстраційних експериментів і лабораторних знань. Кислоти і луги зберігаються на спеціально відведених для них полках.

1.17. Вогненебезпечні речовини (етиловий спирт, бензин)повинні мати на етикетці напис “вогненебезпечно”, зроблену червоним кольором. Перманганат калію не можна зберігати в безпосередній близькості з крохмалем, вугіллям, що у присутності окислювача легко запаюються.

1.18. У кабінеті біології повинні бути такі первинні засоби пожежегасіння : вогнегасники пінні й вуглекислотні, відра з піском і совком.

1.19. Кабінет біології оснащується медичною  аптечкою з набором перев’язувальних засобів  і медикаментів, комплексом засобів  індивідуального захисту та  інструкцією з безпеки для учнів.

 

2 Вимоги безпеки  перед початком роботи.

2.1. Проведення  практичних занять ( лабораторних занять, практичних робіт, демонстрації дослідів).

2.1.1.По стенду в біологічному кабінеті перед лабораторною чи практичною роботою,  проведенням демонстраційних експериментів,  спостережень чи досліджень познайомте учнів з порядком роботи,  вимогами безпеки,  яких необхідно дотримуватися  при виконанні запропонованих завдань.

2.1.2. Перед початком лабораторної чи практичної роботи на лабораторному демонстраційному вчительському столі повинні знаходитися  тільки необхідні для біологічних  досліджень і роботи інструменти,  прилади, посібники, об’єкти для  вивчення і спостережень.

2.1.3. Перед проведенням лабораторної чи практичної роботи, демонстраційного досліду, зв’язаних з використанням приладів, необхідно перевірити їхній стан, справність, підключення до мережі (стан проводу, розеток, ламп розжарювання і т.п.).

2.1.4. Перед вивченням на лабораторній роботі мікроскопічних особливостей біологічних об’єктів повторіть з учнями  правила роботи з мікроскопом, лупою й  іншими  збільшувальними приладами.

2.2.   Проведення занять у куточку живої природи.

2.2.1. Познайомте учнів з порядком роботи, вимогами безпеки, яких необхідно дотримуватися  при виконанні запропонованих завдань.

2.2.2. Простежте, щоб учні перед початком роботи вдягли халати  чи фартухи, при необхідності – рукавиці.

2.2.3. За тваринами в куточку живої природи встановлюється  постійний ветеринарний  контроль, щоб  уникнути  інфекцій , що можуть передаватися людям.

 

2.3.   Проведення занять на навчально-дослідній ділянці.

  1. Познайомте учнів з порядком роботи, вимогами безпеки, яких необхідно дотримуватися під час роботи на навчально-дослідній ділянці.

2.3.2.Продемонструйте учням прийоми роботи, що дозволяють забезпечити правильну позу  під час трудового процесу, оптимальні ритми і навантаження в роботі м’язів, а також дають можливість попереджати травматизм.

2.3.3.Перед початком роботи на навчально-дослідній ділянці необхідно(у залежності від виду робіт)приготувати рукавиці, халати і фартухи,  перевірити цілісність сільськогосподарських знарядь(лопат, розрихлювачів), носилок, відер, лійок. Сільськогосподарські знаряддя повинні відповідати віку учнів. Робоча частина лопат повинна бути невеликою, ручки варто робити легкими. Довжина ручок лопат повинна бути різною. Її треба визначити, виходячи із зросту різних вікових груп, що вчаться.

2.4.Проведення екскурсій з біології.

  1. Познайомте учнів з порядком проведення екскурсій, з вимогами безпеки,  яких необхідно дотримуватись.
  2. По стендах, малюнках і фотографіях нагадайте учням  місцеві отруйні і небезпечні  види рослин(дурман, вовче лико тощо),грибів(бліда поганка, мухомор, несправжній опеньок тощо) і тварин(гадюка, скорпіони, павуки, кліщі, комахи).    
  3. Відправляючись на екскурсію , попередьте учнів про форму одягу: надягайте верхній одяг, що відповідає  сезону і погоді, а  на ноги-шкарпетки, спортивні штани, міцне зручне взуття, що захистить ноги від механічних ушкоджень гострими каменями, колючими   рослинами й, осколками  скла тощо. Під час екскурсій не ходіть босоніж.
  4. Перед проведенням екскурсій вчитель повинен ретельно обстежити ту місцевість природного оточення школи, куди будуть  виведені учні, вибираючи місця, де немає небезпеки для життя і здоров’я учнів.
  5. Візьміть із собою на екскурсію питну воду у фляжці чи пляшці. Категорично  забороняється пити  воду з відкритих водойм.
  6. Необхідно передбачити, щоб на кожних 10-15 учнів приходилося по одному дорослому.
  7. Перед виходом на екскурсію повинна проводитися перекличка учнів класу  і відзначаються присутні на ній у журналі і інструктажі з охорони праці .Для керівництва кожною групою дітей призначається дорослий чи вожатий загону. Друга перекличка проводиться при прибутті на місце екскурсії.
  8. Відправляючись на екскурсію, учитель повинен мати при собі похідну аптечку для надання  першої долікарської допомоги .
  9. До участі в екскурсіях допускаються тільки здорові діти.

 

  1. Вимоги безпеки під час роботи

  3.1. Проведення практичних занять (лабораторних занять, практичних робіт, демонстраційних дослідів).

3.1.1. При використанні скляного посуду (чашки Петрі, пробірки, колби, предметні та покривні скельця та ін.)необхідно звернути увагу учнів на вимоги безпеки: поводитися з ними обережно, не натискати сильно пальцями на тендітні стінки пробірок, хімічних склянок, акуратно і легко брати предметні скельця за краї, щоб уникнути поранення пальців якщо скляний посуд розбився, не збирайте уламки руками, а змітайте щіткою в призначений для цього совок.

3.1.2.. При роботі з мікропрепаратами треба бути обережним, покривне і предметне скло можна легко роздавити об’єктивами великого збільшення. Обережно беріть покривне скло великими і вказівними пальцями правої руки за краї, розташуйте його паралельно предметному склу, що ви тримаєте в лівій руці, у безпосередній близькості до нього, а потім під кутом 450випустіть скельце з пальців, щоб воно вільно лягло на препарат.

3.1.3. Стежити за виконанням учнями правил використання інструментів, що ріжуть і колють(скальпеля, леза, препарувальної голки, ножиць): передавати їх тупим кінцем вперед, тримати тільки за ручки(кільця),не направляти ключі та інші частини , що ріжуть , на себе чи на товаришів.

3.1.4..Стежити за виконанням учнями правил роботи з хімічними реактивами: порошкоподібні хімічні реактиви необхідно акуратно набирати тільки спеціальним шпателем (хімічні реактиви, добрива тощо).Пам’ятати , що майже всі ці речовини отруйні.

3.1.5.Кислоти і луги виливайте тільки на скляний посуд. Доливайте кислоту у воду , не навпаки.

3.1.6.Не допускати потрапляння хімічних реактивів на шкіру і одяг. У випадку потрапляння терміново промити уражене місце проточною водою.

3.1.7.Нагріваючи рідини в пробірці , необхідно використовувати спеціальні ручні приладдя чи закріплювати пробірки в затискачах штатива , пробірку направляти в бік від себе й від учнів ;намагайтеся нагрівати пробірку рівномірно , щоб уникнути опіків , які може викликати рідина , що вихлюпнулася при закипанні. Нагрівайте горючі рідини тільки на водяній бані.

3. 1.8. Під час лабораторних чи практичних робіт , пов’язаних  з використанням вологих препаратів , поміщених у розчин спирту чи формаліну , не рекомендується нахиляти і перевертати банки і посуд , у яких знаходяться біологічні об’єкти , бо герметичність вологих препаратів може бути порушена.

3.1.9. Перед проведенням лабораторних робіт з матеріалом , фіксованим у формаліні , він ретельно промивається вчителем під сильним струменем води протягом кількох годин , а учні вивчають запропоновані об’єкти тільки за допомогою препарувальної голки і пінцета.

3.1.10.Для боротьби з комахами-шкідниками кімнатних рослин проводьте обробку рослин мильним розчином або мильною піною , тютюновим настоєм , 5% розчином сечовини.

3.1.11. Строго дотримуйтесь правил роботи зі спиртівкою: не витягайте пальник з гнотом  після запалювання спиртівки , гасіть полум’я , прикриваючи його спеціальним  ковпачком. Забороняється запалювати одну спиртівку від іншої.

3.1.12. Під час роботи бережіть від загорання одяг і волосся, учнівські приладдя, дидактичні матеріали.

3.1.13.У демонстраційних дослідах учителю дозволяється використовувати електронагрівальні  прилади тільки з закритою спіраллю розжарювання.

3.1.14. При демонстрації кінофільмів, закривати на ключ двері кабінету біології, тобто не повинно бути предметів, що затрудняють вільний вихід учнів із приміщення.  

3.2. Проведення занять в куточку живої природи

3.2.1 Роботи в куточку живої природи виконуйте тільки в халаті чи фартуху, руки повинні бути захищені рукавичками, якщо того вимагає характер роботи.

3.2.2 При пересаджуванні кімнатних рослин, пікіровці розсади, негативному розмноженні рослин роботи необхідно проводити в рукавичках.

3.2.3 Здійснюючи підшивку  рослин, не доторкайтеся руками до добрив, а набирайте їх спеціальними пластмасовими ложечками чи шпателем.

3.2.4 У живому куточку забороняється використання учнями інсектицидів для боротьби з комахами – шкідниками кімнатних рослин. Рекомендується обробка рослин мильним розчином, тютюновим настоєм чи 5% розчином сечовини.

3.2.5 При чищенні кліток птахів і вольєрів ссавців тварин робота виконується тільки в рукавицях

3.2.6 Тварин рекомендується брати тільки за зашийок, щоб уникнути укусу. Особливу увагу зверніть на інструктаж учнів по догляду за самицями ,що недавно принесли потомство, тому що вони , охороняючи дитинчат, стають у цей час агресивними.

3.2.7 При зміні води в акваріумі за допомогою сифона не відсмоктуйте повітря з його трубки ротом. Користуйтеся для цієї мети гумовою грушею, вставленою в трубку сифона.

3.3.   Проведення занять на навчально - дослідній ділянці

3.3.1. На навчально - дослідній ділянці вчитель і учні працюють у спеціальному робочому одязі: халатах, фартухах і рукавичках, а також у відповідному взутті/ у залежності від виду виконуваних робіт / .У кожному конкретному випадку вчитель, що керує роботою школярів на ділянці, зобов’язаний інструктувати дітей, як користуватися сільськогосподарським знаряддям, щоб не насти ушкоджень ні собі, ні навколишнім.

3.3.2.При перенесенні загострених знарядь / лопати, граблів, вила / з місця на місце чи з місця зберігання на учбово – дослідну ділянку вчитель і учені повинні дотримуватись особливої обережності і правил поведінки: тримати їх строго вертикально, робочою частиною вниз, від себе, щоб уникнути травм самим і не нанести їх оточуючим.

3.3.3.Для поливу рослин на навчально - дослідній ділянці учням дозволяється використовувати спеціальні дійки місткістю до 4 літрів. Якщо школа має у своєму розпорядженні тільки великі стандартні лійки, учні під час роботи повинні наливати в них води не більше однієї третини місткості лійки.

3.3.4.Тривалість роботи учнів на шкільній учбово-дослідній ділянці установлюється відповідно до їхнього віку: учні 5 класів працюють на ділянці 2 години, при чому через кожні 20 хвилин необхідно робити 10-ти хвилину перерву, учні 7-8 класів –максимум 3-4 години з 10-ти хвилинними перервами через кожні 30 хвилин.

3.3.5.Під час роботи навчально-дослідній ділянці учням до 15 років забороняється підняття і перенесення вантажів за допомогою носилок , відер та інші. Дотримуватись норм, визначених вчителем.

3.3.6.Під час роботи учням  необхідно намагатися  різноманітити види

діяльності /під керівництвом вчителя ,з метою відпочинку різних груп

м’язів, намагатися вибрати оптимальні навантаження і ритм роботи,

правильну позу, що дає можливість уникнути травм і фізичної перевтоми.

3.3.7.Під час роботи на навчально - дослідній ділянці вчителю необхідно звернути увагу  учнів  на те, що  при очищенні  ґрунту від  сторонніх предметів, що його засмічують ( каменів, осколків скла, уламків металу тощо), прополці і висаджені рослин необхідно використовувати лопати, граблі, розрихлювачі руки при  виконанні даних робіт обов’язково повинні бути захищені рукавицями.

3.3.8.При роботі на навчально-дослідній ділянці  учням забороняється використовувати отрутохімікати, інсектициди і гербіциди, використовувати в їжу немиті і незрілі коренеплоди, фрукти і овочі.

3.3.9. На шкільній навчально-дослідній ділянці забороняється посадка  колючих  чагарників,  отруйних рослин.

3.4.    Проведення  екскурсій.

  1. Після прибуття на місце екскурсії проводиться другий переклик учнів.
  2. Якщо для доставки школярів до місця екскурсії  використовується громадський транспорт чи  спеціальні  транспортні  засоби (автобуси тощо), першими  входять учні молодших класів,  потім старших класів і, нарешті,  дорослі, що супроводжують їх. У тім же порядку здійснюється і висадка учнів з транспортних засобів. При цьому першим з транспортного  засобу  виходить один із  супроводжуючих дорослих, який,  стоячи біля входу, направляє дітей вправо від дороги. При посадці в автобус  керівник екскурсії повинен перевірити наявність дітей і тільки після цього дозволяє водієві проводжувати рух. Під час переїзду учням забороняється  висуватися з вікон, сідати чи висаджуватися з  транспортних засобів  під час руху.
  3. Під час екскурсії забороняється розводити багаття , щоб уникнути лісових пожеж та опіків учнів.
  4. Не рекомендується використовувати для заморювання комах під час екскур-сій отруйні речовини – ефір чи хлороформ.
  5. Під час екскурсій учням дозволяється акуратно викопувати за допомогою невеликих лопаток чи розрихлювачів гербарні екземпляри рослин, при  цьому руки необхідно захищати рукавичками, забороняється куштувати на смак будь-які рослини чи гриби із зібраного матеріалу.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

4.1. Проведення практичних занять (лабораторних занять, практичних робіт, демонстраційних дослідів).

4.1.1.Усі рідини, що залишаються після проведення лабораторних занять і демонстраційних експериментів з використанням хімічних речовин, зливайте не у водопровідну раковину, а у скляні чашки  чи склянки,  виставлені для цієї мети.

4.1.2. Після закінчення роботи спиртівки  в неробочому стані необхідно зберігати в металевих шухлядах, а мікроскопи – в спеціальних футлярах.

4.1.3.Після закінчення лабораторної  чи практичної роботи, експерименту обов’язково ретельно вимийте руки з милом.

4.2.    Проведення занять в куточку живої природи.

4.2.1. Перевірте, чи закриті клітки у тварин-мешканців шкільного куточку живої природи, чи усі використані інструменти й устаткування знаходяться на призначених для них місцях.

4.2.2. По закінченні роботи в куточку живої природи зніміть халат чи фартух і повісте їх у відведене для цього місце.

4.2.3. Ретельно вимийте руки з милом.

4.3.    Проведення занять на навчально-дослідній ділянці

4.3.1. По закінченні роботи на учбово-дослідній ділянці учні під керівництвом учителя переносять загострені знаряддя праці(лопати, граблі, розрихлювачі тощо) до місця збереження, дотримуючись описаних вище вимог з техніки безпеки і попередньо очистивши їх від землі.

4.3.2. Після закінчення роботи вчитель і учні знімають робочий одяг, рукавиці і ретельно миють руки з милом.

4.4.   Проведення екскурсій.

4.4.1.Перед відправленням у зворотний шлях після закінчення екскурсії проводиться третій переклик, а після прибуття в школу – четвертий переклик учнів.

4.4.2.По закінченні екскурсій при поверненні в школу (додому) необхідно простежити за тим, щоб діти обов’язково ретельно вимили руки з милом.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

5.1.    Під час проведення практичних занять.

5.1.1. Не допускайте заливання полум’я спиртівки киплячою рідиною. А якщо це відбулося, відразу ж накрийте спиртівку ковпачком забороняється до усунення несправності газово мережі.

5.1.2. У випадку, коли травми чи опіки сталися, вчитель повинен звернутися до медпрацівника для надання допомоги потерпілому. Для надання першої допомоги потерпілому при травмах у кабінеті біології має знаходитись аптечка, що зберігається в спеціальній шафці з червоним хрестом на дверцятах.

5.1.3. У випадку виникнення пожежонебезпечної ситуації  (пожежі) у кабінеті біології учням необхідно терміново, організовано, без створення паніки звільнити кабінет під керівництвом вчителя. У разі потреби вчитель повинен використовувати первинні засоби пожежегасіння: відро з піском, совок, вогнегасники.

5.1.4. У випадку пошкодження електрообладнання та проводів ( іскріння, коротке замикання, понаднормовий нагрів ізоляції проводів) вимкніть електромережу до приведення її в безпечний стан.

5.1.5. У випадку травмування зверніться за допомогою до медичного працівника.

5.2.    Під час занять в куточку живої природи.

5.2.1. У випадку захворювання якої-небудь тварини в куточку живої природи необхідно повідомити про це вчителю, викликати ветеринара. Якщо хвороба заразна для людей, хвора тварина негайно ліквідується, а інші тварини піддаються карантину за вказівкою ветеринарного лікаря.

5.2.2.У випадках які-небудь травми, отриманої в куточку живої природи, негайно зверніться до медика для надання допомоги, перед тим надавши при можливості потерпілому долікарську допомогу.

5.3.    Під час проведення занять на навчально-дослідній ділянці.

5.3.1. У випадку одержання якої-небудь травми під час роботи на навчально-дослідній ділянці вчитель надає необхідну першу допомогу, а в разі необхідності відправляє учня до лікаря.

5.3.2. У випадки появи на пришкільній ділянці великих тварин вчитель зобов’язаний забезпечити безпеку учнів від їхнього нападу.

5.4.   Під час проведення екскурсій.

5.4.1.У випадку якої-небудь травми, ушкодження шкірних покривів під час екскурсії за допомогою  похідної аптечки вчитель надає першу необхідну допомогу.

5.4.2.У випадку прояву агресивності тварин попередити паніку серед дітей і забезпечити їхню безпеку.

5.5.   У разі виникнення пожежі і загорання необхідно:

- вивести учнів з приміщення;

- повідомити пожежну охорону, керівництво закладу;

- зачинити вікна і двері, щоб вогонь не поширювався в сусіднє приміщення;

- вимкнути електромережу;

- приступити до ліквідації осередку вогню, при цьому легкозаймисті та горючі рідини і електропроводку слід гасити піском,  вогнетривким покривалом,  порошковим  вогнегасником; знеструмлену електропроводку можна гасити водою або  будь-якими наявними вогнегасниками.

5.6.  Надання першої медичної допомоги.

5.6.1. Надання першої допомоги при  ураженні електричним струмом. При ураженні електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від електричного струму, відключивши електроустановку від джерела  живлення, а при неможливості відключення – відтягнути його від струмоведучих частин  за одяг або застосувавши підручний  ізоляційний матеріал. За відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити  йому штучне дихання і непрямий (зовнішній ) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати “швидку медичну допомогу”.

5.6.2. Перша допомога при пораненні. Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев’язочний матеріал, що міститься у ньому на рану і зав’язати її бинтом. Якщо індивідуального пакету якимось  чином не буде, то для перев’язки необхідно використати чисту носову хустину, чисту полотняну ганчірку тощо. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька крапель настойки  йоду, щоб  одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

5.6.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах. При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або  іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев’язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба. При передбачуваному  переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти  до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку. При підозрінні перелому  хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи  його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям вниз , наглядаючи при  цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку. При переломі ребер, ознакою якого є біль при  диханні, кашлю, чханні, ріках, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

5.6.4. Надання першої допомоги при опіках кислотами і лугами. При попаданні кислоти або лугу на шкіру ушкоджені  ділянки необхідно ретельно промити цівкою води на протязі 15-20 хвилин, після цього пошкоджену кислотою поверхню обмити 5% розчином питної соди, а обпечену лугом – 3% ним розчином борної кислоти або розчином  оцтової  кислоти. При попаданні на слизову оболонку очей кислоти або лугу необхідно очі ретельно промити цівкою води протягом 15-20 хвилин, після цього промити 2% ним розчином  питної соди, а при  ураженні очей лугом – 2% розчином борної кислоти. При опіках порожнини рота лугом необхідно полоскати 3% ним розчином оцтової кислоти або 3% ним розчином борної кислоти, при опіках кислотою – 5% ним розчином  питної соди. При попаданні кислоти в дихальні шляхи необхідно дихати розпиленим за допомогою пульверизатора 10% ним розчином питної соди, при попаданні лугу – розпиленим 3% ним розчином оцтової кислоти.

5.6.5. Надання першої допомоги при  теплових опіках. При опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна відкривати пухирі, які  утворюються, та  перев’язувати опіки бинтом.  При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом. При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом , 3% ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну. При опіках третього  ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану  стерильною пов’язкою та  викликають лікаря.

5.6.6. Перша  допомога при кровотечі. Для цього, щоб зупинити кровотечу, необхідно: підняти  поранену кінцівку вверх; кровоточиву рану закрити перев’язочним матеріалом, складеним у клубочок, придавити її зверху, не торкаючись  самої рани, потримати на протязі 4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилась, то не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском);  при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов’язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, при допомозі згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою, при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

5.7.Виконувати всі вказівки керівника по  ліквідації аварійної ситуації.

 

З інструкцією ознайомлена                 ______________   С.П. Погоріла

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ  ПРАЦІ

ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ  «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ»

 

  1. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція розроблена на основі ДНАОП 0.00-4.15-98 «Положення  про розробку інструкцій з охорони праці», ДНАОП 0.00-8.03-93 «Порядок опрацювання та затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві», з урахуванням Типового  положення про порядок проведення навчання з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за № 231/10511.

1.2. Інструкція встановлює вимоги щодо безпеки життєдіяльності для вчителя предмета «Захист Вітчизни».

1.3.  Інструкція поширюється на всіх вчителів предмета «Захист Вітчизни».

Робоче місце вчителя не постійне. Заняття з предмета «Захист Вітчизни» проводяться в спеціально обладнаному кабінеті, спеціально обладнаному місці для стрільби, спортивній залі та на місцевості. 

1.4. Інструкція встановлює порядок безпечного ведення робіт вчителем предмета «Захист Вітчизни» в приміщеннях, на території закладу та інших місцях(згідно журналу обліку місцевих відряджень), де працівник виконує  доручену  роботу.

1.5. Вимоги інструкції є обов’язковими для виконання вчителем відповідно до Закону України «Про охорону праці і Кодексу законів України про працю.

1.6. На посаду вчителя предмета «Захист Вітчизни» призначаються офіцери запасу, які мають вищу військову або педагогічну освіту, спроможні за віком і станом здоров’я проводити заняття, а також випускники вищих педагогічних навчальних закладів, які закінчили їх за спеціальністю викладача предмета «Захист Вітчизни»  і фізичного виховання.

Учителі повинні бути фізично здорові, регулярно проходити медичний огляд не рідше 1 разу на рік, мають навики користування персональним комп’ютером та мережею Інтернет, пройшли медичний огляд та мають доступ до роботи в закладі освіти, вступний та первинний на робочому місці, інструктажі з охорони праці, електробезпеки  та протипожежної безпеки.

1.7. Вчитель відповідає за охорону життя і здоров’я учнів, забезпечує  їх навчання, контролює дотримання ними вимог пожежної безпеки, санітарії та особистої гігієни, правил находження в кабінеті, правил внутрішньо шкільного розпорядку.

1.8. Перед призначенням на роботу й періодично один раз на рік вчитель повинен проходити  медичний огляд.

1.9. Вчитель предмета «Захист Вітчизни»  при прийомі на роботу проходить вступний інструктаж з охорони праці, пожежної безпеки, первинні інструктажі з охорони праці на робочому місці та пожежної безпеки, інструктаж з електробезпеки, знайомляться з правилами внутрішнього розпорядку, санітарними правилами улаштування й утримання школи.

1.10. Вчитель предмета «Захист Вітчизни»  проходить навчання з питань охорони праці(безпеки життєдіяльності) - один раз на 3 роки, інструктажі з питань охорони праці – один раз на шість місяців, інструктажі з пожежної безпеки – 1 раз у квартал, інструктажі з електробезпеки – оди нар на рік.

1.11. Вчитель повинен мати навички в наданні першої (Долікарської) допомоги, у разі захворювання учня чи при нещасному випадку необхідно викликати медпрацівника та повідомити адміністрацію закладу.

1.12. Про виявлені несправності обладнання, устаткування, пристроїв, інші небезпечні прояви  вчитель повинен повідомити адміністрацію закладу.

1.13. Вчителю предмета «Захист Вітчизни»  не дозволяється приносити  в учбовий заклад речі, які не використовуються на уроках: предмети, що колються, ріжуться, сірники, запальнички, аерозольні балончики з різними наповнювачами, вибухонебезпечні предмети, різко пахучі парфуми, хімічні речовини тощо.

1.15. Вчителю заборонено користуватися мобільним телефоном,  відволікатись на розговори з іншими працівниками під час уроку.

1.16. Основні небезпечними i шкідливими факторами можуть стати: недостатнє освітлення робочої зони, низька температура приміщення в осінній, зимовий та весняний період,  нервово-психічне перенапруження при роботі, несанкціоновані дії учнів при використанні знаряддя для стрільб та метання, порушення учнями дисципліни під час проведення занять.

2. Правила безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком практичних занять викладач предмета „Захист Вітчизни” повинен провести інструктаж з безпеки на заняттях.

Проводить первинний, позаплановий, цільовий інструктажі з безпеки життєдіяльності під час проведення занять з відповідною реєстрацією в журналі інструктажу.

2.2. Інструктаж з безпеки на заняттях, який проводиться за межами школи (навчально-польові збори, стрільби з автомата Калашникова АК-74 та інші) фіксуються у „Журналі інструктажів з безпеки на заняттях предмета „Захист Вітчизни” згідно з існуючими вимогами.

2.4. До початку стрільб, виконання нормативів з вогневої підготовки (розбирання та збирання автомата) зброя перевіряється на наявність патрона у патроннику.

2.5. Вчитель  з предмета  „Захист Вітчизни” допускає до стрільби учнів, що склали заліки з правил безпеки, знають матеріальну частину, можуть нею користуватися, виконувати команди та прийоми підготовки до стрільби, огляд зброї, мішеней, усунення несправностей, що виникли під час стрільби.

2.6. Вчитель предмета «Захист Вітчизни» перед початком роботи зобов'язаний отримати ключі від навчального кабінету на вахті під підпис, впевнитися у відповідності свого робочого місця вимогам безпеки та санітарно – гігієнічним правилам:

2.6.1. Перевірити стан  дверей, вікон, підлоги, обладнання (наявність пошкоджень, які заважають переміщенню), освітлення.

2.6.2. Впевнитись у   справності  всіх електроприладів, що використовуються під час проведення навчально-виховного процесу.

2.6.3. Привести у порядок робоче місце, не захаращувати  його зайвими предметами, що не використовуються під час уроку.

2.6.4. Одяг та взуття вчителя повинні відповідати санітарно-гігієнічним вимогам  і не створювати загрозу життю та здоров’ю всіх учасників навчально-виховного процесу.

 2.7. У разі виявлення незначних порушень вимог безпеки вчитель повинен зробити запис у журналі адміністративно-громадського контролю,якщо порушення не можуть бути усунені негайно.

2.8. У разі встановлення грубих порушень вимог безпеки необхідно негайно повідомити адміністрацію учбового закладу і не розпочинати навчальних занять в даному приміщенні до ліквідації порушень.

2.9. При використанні таблиць, мап тощо слід перевірити надійність їх кріплення до дошки.

2.10. Перед початком уроку слід чітко визначити порядок i правила безпечного здійснення навчальної діяльності на всіх етапах уроку.

2.11. Вчитель предмета «Захист Вітчизни» повинен не допускати присутність учнів у кабінеті до початку уроку.

2.12. Забороняється приносити до навчального кабінету будь-які пристрої, речовини чи предмети, які можуть становити небезпеку для оточуючих.

 

3. Вимоги безпеки під час виконання робіт (проведення занять)

3.1. Перед початком першого заняття у кабінеті предмета «Захист Вітчизни» провести інструктажі з безпеки життєдіяльності відповідно до вимог «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах i закладах освіти».

3.2.Негайно повідомити  адміністрацію закладу про кожний нещасний випадок, який стався з будь-яким учасником навчально- виховного процесу в кабінеті.

3.3.Вчитель предмета «Захист Вітчизни» зобов'язаний ознайомити учнів з обладнанням навчального кабінету, з правилами поведінки в кабінеті під час занять, проінструктувати щодо правил безпечного користування навчальним обладнанням на уроці, провести відповідні інструктажі з безпеки життєдіяльності та охорони праці та зробити записи про їx проведення у відповідному журналі ресстрації інструктажів.

3.4.Вчитель предмета «Захист Вітчизни» перед початком роботи повинен поцікавитись станом здоров'я учнів i y разі отримання скарги забезпечити негайне надання медичної допомоги, довести це до відома класного керівника, медичного працівника або адміністрації закладу.

3.5. Вчитель предмета «Захист Вітчизни» під час навчальної діяльності та поза навчальної діяльності повинен постійно перебувати в кабінеті разом з учнями, залишати  учнів самих в навчальному кабінеті забороняється.

3.6. Під час стрільби з автомата Калашникова або пневматичної гвинтівки забороняється:

3.6.1. Брати зброю, торкатися чи підходити до неї без команди керівника.

3.6.2. Прицілюватися в мішені навіть з незарядженої зброї.

3.6.3. Прицілюватися та спрямовувати зброю в різні боки і в тил, хоч би в якому стані перебувала зброя (навіть незаряджену).

3.6.4. Виносити заряджену зброю з вогневого рубежу.

3.6.5. Залишати заряджену зброю без догляду на вогневому рубежі.

3.6.6. Знаходитися на вогневому рубежі особам, які не виконують вправу з стрільби.

3.6.7. Чистити зброю слід у спеціально відведених місцях під наглядом викладача предмета „Захист Вітчизни” або керівника стрільбою.

3.6.8. Після стрільби необхідно оглянути зброю.

3.7. При виконанні нормативу зі спорядження магазинів бути обережними та дотримуватися встановленої послідовності дій виконання нормативу.

3.8. При виконанні нормативів з використання засобів індивідуального захисту:

3.8.1. Дотримуватися встановленої послідовності дій виконання нормативу.

3.8.2. Перед виконанням нормативу перевірити і переконатися у наявності відкриття отвору для втягнення повітря на протигазовій коробці.

3.8.3. Бути уважним і обережним при виконанні нормативу № 2 з цивільної оборони („Одягнення протигаза на потерпілого”).

3.9. Під час занять на місцевості:

3.9.1. Використовувати холості патрони на заняттях дозволяється тільки і викладачу предмета „Захист Вітчизни”.

3.9.2. Стрільбу холостими патронами дозволяється вести тільки з бойової зброї.

3.9.3. Метання навчальних гранат дозволяється з відстані не ближче 70-100 метрів від місця розташування учнів.

3.9.4. Забороняється:

- брати в руки гранати, що не розірвалися, снаряди, міни, боєприпаси та інші вибухонебезпечні предмети;

- використовувати бойові патрони та тактичних занттях;

- проводити стрільбу різними патронами з навчальної і саморобної зброї.

3.10. При виконанні прийомів рукопашного бою:

- дотримуватися послідовності, темпу та амплітуди виконання вправ як у підготовчій, так і в основній частині;

- у разі виконання прийомів та дій з макетами ножів та пістолетів дотримуватися встановлених між учнями інтервалів;

- правильно виконувати прийоми страхування та самострахування;

- больові прийоми, удушення, виривання макетів ножів, викручування рук проводити плавно, повільно, без зайвої  сили та негайно припиняти при першому сигналі партнера;

- удари рукою, ногою, макетом ножа під час виконання рухів з партнером тільки позначати.

3.11. При використанні технічних засобів навчання учням забороняється:

3.11.1. Вмикати і вимикати технічні засоби навчання.

3.11.2. Торкатися руками з’єднувальних шнурів, електричних розеток, вилок.

3.11.3. Класти книжки, зошити на працюючі технічні засоби навчання.

3.12. Під час перерви:

3.12.1. Всім учням вийти з кабінету.

3.12.2. Черговим, за наказом вчителя, відкрити вікна і теж покинути кабінет.

3.12.3. Забороняється виглядати з відчинених вікон з метою запобігання падіння.

3.12.4. Під час проведення занять з прикладної фізичної підготовки керуватися „Інструкцією з охорони праці при проведенні занять з фізкультури”.

3.13. Несе особисту відповідальність за збереження життя і здоров'я учнів під час навчально-виховного процессу:

3.13.1. Вчитель під час навчальної діяльності повинен постійно перебувати в кабінеті разом з учнями. Залишати  учнів самих в навчальному кабінеті забороняється.

3.13.2. Вчитель під час занять не може користуватися мобільним телефоном, вживати їжу, відволікатися на виклики з кабінету з боку колег, батьків тощо.

3.13.3. Вчитель повинен користуватись під час проведення уроку тільки безпечними засобами та пристроями, які передбачені нормативними положеннями, стоять на інвентарному обліку в навчальному закладі та є справними.

3.14. Під час використання технічних засобів навчання дотримуватись інструкцій з їх експлуатації та правил електробезпеки:

  •  вмикати електричні приладів (телевізора, комп’ютера, магнітофона тощо)

потрібно використовувати лише справні розетки та вилки, при виявленні пошкоджень електричного дроту, несправної вилки чи розетки користуватися електроприладами забороняється. Забороняється торкатися до оголених  дротів, нагрівальних приладів руками;

  •  вмикати їх в мережу лише сухими руками;
  •  користуватись лише справними електроприладами .

3.15. Під час занять заборонено висовуватись з вікон, сідати або ставати на підвіконня.

3.16. Заборонено  використовувати під час  проведення уроку колючі, ріжучі предмети, сірники, запальнички, аерозольні балончики з різними наповнювачами, вибухонебезпечні предмети, різко пахучі парфуми, хімічні речовини тощо.

3.17. Під час проведення занять стежити за правильною поставою учнів: вони повинні рівно тримати корпус, сидіти глибоко на стільці, ступні ніг спирати на підлогу, відстань від поверхні столу до очей повинна становити 30-40- см.

3.18. Слід пам’ятати, що  недостатнє освітлення та світло, що сліпить, при довготривалій, напруженій роботі може призвести до порушення зору.

3.19. Для попередження втоми очей рекомендується проведення спеціальних фізкультхвилинок.

3.20. Робота учнів може бути припинена у разі виникнення аварійної ситуації, серйозної травми учня, які потребують тривалої уваги вчителя.

3.21. У разі виконання нового виду діяльності дотримуватись рекомендацій та інструкцій.

3.22. Усі види робіт виконувати акуратно, чітко, неспішно, щоб не створювати нервозних ситуацій та паніки.

3.23.  У випадку травми негайно повідомити  про це адміністрацію.

3.24. Вимоги безпеки для вчителя предмета «Захист Вітчизни» під час перерви:

3.24.1. Вчитель повинен закінчити урок одразу ж після дзвоника на перерву.

3.24.2. Під час виходу учнів з приміщення на перерву, вчитель повинен пересвідчитись, що всі учні покинули приміщення, забравши особисті речі.

3.24.3.  Вчитель повинен відкрити фрамуги для провітрювання  приміщення кабінету  на час перерви.

3.25.4.  Вимкнути всі електроприлади на час перерви.

3.26.5.Заборонено знаходження учнів під час перерви в кабінеті.

3.27.6. У разі чергування  вчитель повинен дотримуватись обов’язків чергового вчителя, затверджених наказом директора.

 

4. Вимоги безпеки по закінченню роботи

4.1. Вчитель предмета «Захист Вітчизни» повинен закінчити роботу у встановлений термін згідно з розкладом занять.

4.2. Вчитель повинен перевірити стан здоров’я учнів на кінець уроку та відповідно до результату вчинить необхідні дії.

4.3. Після закінчення стрільб з автомата Калашникова АК-74 або пневматичної гвинтівки:

4.3.1. Кожний стріляючий розряджає зброю і доповідає: „Зброя розряджена” потім керівник стрільб оглядає зброю згідно до правил, викладених в „Постанові із стрілкової справи” і перевіряє кількість невикористаних патронів.

4.3.2. Зібрати гільзи і невикористані патрони та здати їх викладачеві.

4.3.3. Після закінчення занять з використання засобів індивідуального захисту необхідно вимити руки та обличчя теплою водою з милом; скласти засоби індивідуального захисту, прибрати їх в місце зберігання.

4.4. Після виконання нормативу „спорядження магазина” розрядити його за допомогою спеціальної дерев’яної палички, яка запобігає псуванню патронів. Скласти учбові патрони в колодки і прибрати в місце зберігання.

4.5. Після закінчення занять з використанням засобів навчання вимкнути їх (штепсельні вилки витягнути з розеток). Прибрати технічні засоби в міста зберігання. 

4.6. Вчитель повинен відключити обладнання, яке використовувалось  на уроці, прибрати робоче місце, скласти електричні дроти, щоб вони не заважали учасникам навчально-виховного процесу звільнити приміщення кабінету.

4.7. Якщо стан робочого місця або обладнання становить загрозу життю та здоров’ю будь-якого з учасників навчально-виховного процесу, вчитель повинен вжити заходів, щоб запобігти доступу учнів та вчителів у небезпечне місце та негайно повідомити адміністрацію.

4.8. Заборонено залишати учнів у навчальному кабінеті після закінчення робот без нагляду вчителя.

4.9. Все обладнання, яке використовувалось вчителем під час навчального процесу, демонстраційних, експериментальних та інших видів робіт необхідно прибрати з демонстраційного столу i розмістити згідно з правилами  зберігання.

4.10. Прибрати робоче місце від особистих речей.

4.11. Залишити кабінет у належному  санітарному стані.

4.12. При виході з приміщення перевірити, чи вимкнені електроприлади, світло, чи зачинені вікна.

4.13. Замкнути  приміщення кабінету на ключ, здати його на вахту під підпис.

4.14. Прибирання в навчальному кабінеті учнями   дошки відбувається лише під наглядом вчителя, який стежить за дотриманням учнями правил безпеки та особистої  гігієни.

 

  1. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1.У разі будь-якої аварійної ситуації вчитель повинен  в першу чергу забезпечити безпеку дітей.

5.2. До аварійних ситуацій відносять:

  • аварійні ситуації при розбиранні та збиранні макета автомата, а також стрільби з пневматичної гвинтівки;
  • коротке замикання електропроводки;
  • займання ізоляції;
  • пожежа;
  • ураження електричним струмом.

5.3. В аварійній ситуації вчителю необхідно виявити розсудливість, врівноваженість та діяти чітко за інструкцією, не вносячи паніки та нервозності серед учасників навчально-виховного процесу. Евакуювати дітей, перерахувати їх за списком в безпечному місці.

5.4. У разі аварійних ситуацій пов’язаних з коротким замиканням електропроводки, займання ізоляції необхідно:

  • негайно відключити електроприладиі;
  • у випадку травмування відвести постраждалого в медпункт, або надати перше (долікарську) медичну допомогу і забезпечити надання допомоги лікарем;
  • сповістити адміністрацію навчального закладу.

5.5.У разі виникнення пожежі або загорання вчитель повинен:

  • організувати евакуацію учнів з приміщення згідно з «Порядком евакуації учнів у навчальному закладі»;
  • повідомити адміністрацію закладу освіти;
  • при необхідності викликати пожежну команду за телефоном 101;
  • зачинити вікна і двері, щоб вогонь не поширювався в сусідні приміщення;
  • вимкнути електроприлади.

5.6. У випадку травмування учнів або працівників закладу необхідно звернутись до медпрацівника або уразі необхідності викликати швидку допомогу за телефоном 103.

5.7. Вчитель повинен вжити заходів для збереження життя і здоров’я учнів, працівників закладу освіти та власного життя у разі виникнення аварійних ситуацій і не ставити власними діями під загрозу життя і безпеку людей.

5.8..Слід пам’ятати, телефони екстрених служб :

101 – пожежна служба

102 – міліція

103 – швидка допомога

104 – служба газу

5.9. При виявленні пошкодження життєзабезпечення (електрика, водопровід, каналізація, опалення) або задимлення приміщення негайно повідомте адміністрацію закладу.

Пам'ятайте: дисципліна, увага та чітке дотримання даної інструкції є запорукою успішного виконання роботи на ypoцi i безпеки життєдіяльності.

З інструкцією ознайомлений    ________________  А.А. Яременко

«Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

 

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з ОП для вчителя фізичної культури і основ здоров’я під час проведення занять з фізичної культури і спорту поширюються на всіх учасників навчально-виховного процесу під час організації та проведення занять з фізичної культури і спорту (на уроках, у гуртках фізичної культури, спортивних секціях, групах загальної фізичної підготовки) в школі.

1.2. Постійне робоче місце працівника – спортивний майданчик, спортивний зал.

1.3. Технологічне обладнання, яке застосовується на робочому місці:

— спортивні споруди і обладнання, які використовують на заняттях із врахуванням особливостей курсу фізичної культури і основ здоров’я.

1.4. Працівник допускається до самостійної роботи за професією після щорічного проходження медогляду, ввідного та на робочому місці інструктажів з охорони праці.

1.5. Уроки, заняття в гуртках, секціях повинні проводитися тільки вчителем фізичної культури або особами, які мають належну освіту та кваліфікацію.

1.6. Дозвіл на введення в експлуатацію спортивних споруд під час приймання навчального закладу до нового навчального року дає  керівник навчального закладу.

1.7. До занять з фізкультури і спорту допускаються учні, які пройшли медичний огляд і не мають протипоказань щодо стану здоров'я.

1.8. Висновок про стан здоров'я та всі лікарські вказівки щодо допустимого навантаження для кожного учня, записані в лікарській контрольній карті, медперсонал доводить до відома вчителя фізичної культури або особи, яка проводить заняття з фізкультури і спорту. На підставі даних про стан здоров'я і фізичного розвитку учнів розподіляють для занять фізичними вправами на основну, підготовчу і спеціальну медичну групи.

1.9. Під час проведення занять з фізичної культури і спорту як на уроках, так і в позаурочний час учні користуються спеціальним спортивним одягом (спортивний костюм) та спортивним взуттям, що визначаються правилами проведення змагань з окремих видів спорту. Проводити заняття без спортивного одягу і спортивного взуття не дозволяється.

1.10. У спортивних спорудах потрібно мати аптечку (на відкритих спортивних майданчиках—переносну аптечку) з набором медикаментів, перев'язувальних засобів і приладь відповідно до вимог та інструкцію щодо надання першої долікарської допомоги у разі травм та пошкоджень.

1.11. Спортивний зал у прилеглих до нього рекреаціях має бути обладнаний пінними або порошковими вогнегасниками у кількості не менше двох на приміщення.

1.12. Ями для стрибків мають бути заповнені піском, розпушеним на глибину 20 — 40 см. Пісок повинен бути чистим, розрівняним. Перед кожним стрибком пісок слід розрихлювати і вирівнювати.

1.13. Метання спортивних приладів (диск, м'яч, граната, молот) має проводитися за дотриманням заходів безпеки, які унеможливлюють попадання приладів за межі майданчика. Довжини секторів для приземлення спортивних приладів повинні бути не менше як 60 м.

1.14. Катки й ковзанярські доріжки повинні мати рівну поверхню, без тріщин і вибоїн. Усі пошкодження поверхні льоду що виникають, негайно огороджують палицями з червоними прапорцями на кінцях.

1.15. Працівник зобов’язаний знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила поводження з устаткуванням на робочому місці.

1.16. Основні небезпечні виробничі фактори на робочому місці:

— ураження електричним струмом при необережному поводженні з електророзеткою, електроапаратурою;

— загоряння електроапаратури внаслідок використання нестандартних запобіжників;

— одержання термічного опіку при заміні лампи діапроектора;

— отримання травми під час користування несправним обладнанням;

— внаслідок необережного поводження з спортивними приладами, при рухливих іграх можливі травми, пошкодження.

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.

2.1. Перевірте надійність кріплення спортивного обладнання.

2.2. Усі спортивні прилади й обладнання, які використовуються під час проведення занять з фізичної культури і спорту, повинні бути справними і надійно закріпленими.

2.3. Надійність установлення і результат випробувань інвентарю та обладнання відповідно до правил проведення змагань, затверджених національними федераціями з окремих видів спорту фіксуються вчителем у спеціальному журналі.

2.4. Гімнастичні прилади не повинні мати у складальних одиницях і з’єднаннях люфтів, коливань, прогинів, деталі кріплення (гайки, гвинти) мають бути надійно закручені.

2.5. Жердини брусів перед початком навчального року треба перевіряти по всій довжині. У разі виявлення тріщини жердину необхідно замінити.

2.6. Робоча поверхня перекладини, брусів повинна бути гладенькою. Пластини для кріплення гаків розтяжок перекладини повинні бути щільно пригвинчені до підлоги і заглиблені врівень з підлогою.

2.7. Перед виконанням вправ на перекладині і після їх закінчення необхідно протирати сухою тканиною гриф перекладини і зачищати наждачним полотном у разі необхідності.

2.8. Колода гімнастична не повинна мати тріщин і задирок на брусі, помітного викривлення.

2.9. Опори гімнастичного козла міцно закріплюються в коробках корпусу.

2.10. Під час висування ніжки козла повинні вільно встановлюватися і міцно закріплюватися в заданому положенні.

2.11. Гімнастичні мати повинні впритул укладатися навколо гімнастичного приладу так, щоб вони перекривали площу зіскоку та можливого зриву або падіння.

2.12. Місток гімнастичний має бути підбитий гумою, щоб запобігти ковзанню під час відштовхування.

2.13. М'ячі набивні використовують за номерами відповідно до віку і фізичної підготовленості учнів.

2.14. Маса і розміри спортивних приладів для метання повинні відповідати віку й статі учня відповідно до Правил змагань з легкої атлетики, затверджених Федерацією легкої атлетики України.

2.15. Для стрибків у висоту допускається використання стояків будь-якого типу за умови їх достатньої жорсткості. Планка має бути виготовлена з деревини, металу чи іншого матеріалу з круглим поперечним перерізом.

2.1.6 Стояки, які прикріплюють сітку для гри у волейбол до поверхні ігрового поля, не повинні мати пристроїв, небезпечних для гравців.

2.17. Ворота для гри у футбол, ручний м'яч мають бути жорстко закріплені.

2.18. Перед використанням електроапаратури перевірити електрошнури з метою виявлення видимих пошкоджень ізоляції.

2.19. Про виявлені пошкодження меблів, унаочнення чи електрообладнання повідомити директора школи.

2.20. Вимоги безпеки перед проведенням занять з гімнастики:

— гімнастичний зал має бути підготовлений до уроку відповідно до завдань, що випливають з вимог навчальної програми;

— обладнання необхідно розміщувати так, щоб навколо кожного гімнастичного приладу була безпечна зона.

2.21. Вимоги безпеки під час занять із спортивних ігор (футбол, волейбол, баскетбол, гандбол):

2.22.1. Перед початком гри слід відпрацювати техніку: удари і ловіння м'яча, правильну стійку і падіння під час приймання м'яча, персональний захист. 

2.22.2. Вага, розміри і якість м'ячів, які використовують у спортивних іграх, відповідно до правил проведення змагань з окремих видів повинні складати:

 

 

Довжина кола м'яча, м

Вага м'яча, г

Волейбол

0,660

270-280

Баскетбол

0.75-0,78

600-650

Гандбол

0,54-0,6

325-475

Футбол

0,68-0,71

396-453

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.22.3. Висота сітки для гри у волейбол залежить від вікових груп і має бути:

 

до 14 років

до 16 років

до 18 років

для хлопчиків і юнаків

2,2 м

2,35 м

2,43 м

для дівчаток і дівчат

2,1 м

2,2 м

2,24 м

2.23. Висоту сітки вимірюють посередині майданчика за допомогою вимірювальної планки, на кінцях сітки (над боковими лініями) висота повинна бути однаковою і не перевищувати нормативів більше як на 2 см.

2.24. Кільця для гри у баскетбол слід закріплювати на висоті 3,05 м від підлоги спортивного залу або поверхні спортивного майданчика, довжина сітки кілець має становити 0,4 м.

2.25. Вимоги безпеки перед проведенням занять з плавання:

2.26.1. Проводити заняття в природних водоймищах дозволяється тільки в спеціально відведених і обладнаних місцях, які відповідають санітарним вимогам правилам охорони життя і здоров'я людей на внутрішніх водоймищах.

2.26.2. Вибираючи місце для навчання в природних водоймищах, треба керуватися такими вимогами:

— природне дно водоймища в місці, виділеному для купання, або днище купальні, обладнаної на природному водоймищі, повинне бути рівним, піщаним або дрібногальковим і очищеним від корчів, каміння, водоростей, металевих та інших предметів, що є небезпечними для дітей;

— глибина води в них має бути не більшою ніж 1,2 м;

— швидкість течії (руху) води — не більша за 0,3 м/с;

— місця купання повинні бути огороджені на суші;

— огорожа по периметру акваторії виконується за допомогою тросу із закріпленими на ньому прапорцями на поплавцях (пінопластові, дерев'яні, коркові пластини) з таким розрахунком, щоб вони були помітні;

— оптимальні кліматичні умови: безвітряна сонячна погода з температурою повітря 22°С і води 18°С;

— під час проведення занять треба мати рятувальні засоби (рятувальні круги, мотузки, жердини, у необхідних випадках рятувальні човни тощо);

— присутність медичного працівника з медичними препаратами першої необхідності.

2.26.3. Склад груп, які навчаються плаванню у відкритих водоймищах, — 8-10 осіб; для підстрахування групи розбивають на підгрупи по двоє осіб в кожній підгрупі.

2.26.4. У разі наявності факторів, які заважають проведенню занять з плавання, вчитель повинен вжити заходів щодо їх усунення, а в разі неможливості зробити це — відмінити заняття.

2.26.5. Під час проведення занять з плавання у закритому або відкритому штучному басейні слід виконувати такі вимоги:

— у глибокій частині басейну глибина його повинна бути: для дітей 7-11 років — не більше як 0,85 м, дітей 11-16 років — не більше як 1,05 м, у мілкій частині басейну — відповідно 0,6 м і 0,8 м;

— температура води у басейні 23—28°С;

— під час навчання з плавання необхідно мати відповідно до віку на одного учня 3 м2 поверхні води для дітей віком 7-11 років і 4 м2 — для учнів старшого віку;

— склад групи з тими, що не вміють плавати, не повинна перевищувати 10-12 осіб на одного тренера;

— швидкість повітря не вища як 0,2 м/с, оптимальна температура повітря — на 1-2 градуси вища температури води у басейні.

2.26.6. Місця купання (навчання з плавання) дітей, їх обладнання повинні бути до початку занять узгоджені з районними (міськими) органами санітарного нагляду.

3. Вимоги безпеки під час роботи.

3.1. Не користуйтеся несправним спортивним інвентарем та меблями.

3.2. Не підключайте електроапаратуру до мережі в розібраному стані.

3.3. Перед заміною запобіжників не забудьте вийняти вилку з розетки мережі.

3.4. Ремонт електроапаратури, заміну лампи діапроектора й чистку оптичних деталей слід проводити, відключивши електроапаратуру від мережі.

3.5. При заміні лампи діапроектора не слід виймати її з патрона одразу після відключення діапроектора від мережі, оскільки лампа нагрівається під час роботи до високої температури.

3.6. Не залишайте без догляду на тривалий час включену електроапаратуру. При тривалих перервах вийміть вилку шнура живлення зі штепсельної розетки.

3.7. Під час занять з гімнастики слід дотримуватись таких вимог:

— виконувати гімнастичні вправи на приладах тільки в присутності вчителя або його помічника;

— слід укладати гімнастичні мати таким чином, щоб їх поверхня була рівною;

— важкі гімнастичні прилади необхідно перевозити за допомогою спеціальних пристроїв і візків;

— складні елементи і вправи слід виконувати тільки за допомогою страхування, застосовуючи методи і способи страхування відповідно до вправи;

— слід змінювати висоту брусів, піднімаючи одночасно обидва кінці жердини;

— потрібно висовувати ніжки в стрибкових приладах по черзі з кожного боку, нахиливши прилад;

— для змащення рук треба використовувати магнезію або каніфоль, які зберігаються в спеціальних укладках або ящиках, що виключають розпилювання;

— під час виконання учнями гімнастичних вправ потоком (один за одним) слід дотримуватись необхідних інтервалів, що визначаються Правилами проведення змагань з гімнастики.

3.8. Під час проведення занять з легкої атлетики:

— у разі прохолодної погоди треба збільшувати час, відведений на розминку перед виконанням легкоатлетичних вправ (розминка повинна бути інтенсивнішою);

— взуття учнів має бути на підошві, що виключає ковзання, воно повинно щільно облягати ногу і не заважати кровообігу (на підошві і каблуці спортивного взуття дозволяється мати шипи);

— під час проведення занять з метання не можна перебувати в зоні кидка, що визначається Правилами проведення змагань з легкої атлетики;

— перебуваючи поблизу зони метання, не можна повертатися спиною до напряму польоту об'єкта метання;

— учень, який виконує метання диску чи штовхає ядро, не повинен виходити за межі кола до приземлення приладу;

— не дозволяється виконувати довільні кидання, залишати без нагляду спортивний інвентар для штовхання і метання, зокрема інвентар, який не використовується в даний час на уроці;

— назад до кола метання спортивний прилад слід переносити, ні в якому разі не кидати;

— зберігати і переносити спортивний інвентар для метання треба в спеціальних укладках або ящиках.

3.9. Під час проведення занять :

3.9.1. Вимоги безпеки під час занять із спортивних ігор (футбол, волейбол, баскетбол, гандбол):

3.9.2. Під час занять, тренування та змагань учні мають викопувати вказівки вчителя, тренера, судді, дотримуватись встановлених правил проведення і послідовність занять, поступово давати навантаження на м'язи з метою запобігання травматизму.

3.9.3. Одяг учнів, які займаються спортивними іграми, має бути легкий, не утруднювати рухів, взуття у гравців — баскетболістів, волейболістів, гандболістів — на гнучкій підошві типу кедів, кросівок, у футболістів — на жорсткій підошві.

3.9.4. Гравцям не слід носити на собі будь-які предмети, небезпечні для себе та інших гравців.

3.9.5. Учням, які грають у футбол, слід мати індивідуальні захисні пристрої: наколінники, захисні щитки під гетри; воротарям — рукавички.

3.10. Вимоги безпеки під час проведенням занять з плавання:

— здійснювати систематичний лікарський контроль за станом здоров'я дітей та перевіряти їх самопочуття перед кожним заняттям;

— не дозволяти дітям входити у воду при поганому самопочутті, якщо у них нежить або кашель;

— постійно проводити з дітьми пояснювальну роботу щодо правил поведінки на воді і дотримання техніки безпеки;

— не допускати неорганізованого купання і плавання, самовільних стрибків у воду й пірнання;

— не дозволяти дітям штовхати одне одного у воду, сідати одне на одного, хапати за руки і ноги;

— не проводити заняття на водоймищах за несприятливих метеорологічних умов (круті хвилі, сильний вітер, низька температура води і повітря, погана прозорість води та ін.);

— не допускати до води дітей без супроводження дорослих;

— при перебуванні дітей у воді вчитель повинен розташуватися на глибокому місці так, щоб діти знаходилися між ним і берегом;

— учитель повинен постійно тримати в полі зору дітей, які знаходяться у воді і бути з ними поруч, щоб на випадок необхідності негайно прийти на допомогу;

— при групових заняттях треба привчати дітей до непарного спостереження;

— усі вправи і прагнення самостійно плавати слід виконувати тільки в сторону берега (тобто з глибокого місця на мілке);

— тривале перебування під прямим промінням з непокритою головою може спричинити сонячний удар;

— у спеку після виходу з води треба відпочити в затінку;

— не допускати переохолодження дітей;

— уважно стежити за дітьми, які перебувають у воді;

— учитель виходить з води останнім, переконавшись, що усі діти знаходяться на березі;

— учитель повинен впевнено володіти прийомами рятування потерпілих на воді та надання їм першої долікарської допомоги.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

4.1. Відключіть електроапаратуру від мережі.

4.2. Приберіть робоче місце. Перевірте справність спортивного обладнання та меблів. Про виявленні недоліки повідомте директора школи.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

5.1. При виникненні пожежі в спортивному залі необхідно:

— ужити заходів щодо евакуації дітей з приміщення;

— вимкнути електромережу;

— повідомити пожежну охорону (тел. 101);

— повідомити директора школи;

— знеструмлену електропроводку можна гасити піском, водою, вогнегасником;

5.2. При ураженні електрострумом:

— відключити електроапаратуру від мережі;

— негайно розпочати допомогу потерпілому, викликати медичного працівника;

— повідомити про нещасний випадок директора школи.

5.3. Правила надання першої (долікарської) допомоги у випадку травм, пошкоджень.

5.3.1. Удари, розтяги: Внаслідок удару об твердий предмет або падіння можуть пошкодитись м'які тканини, розтягнутися зв'язки. Це проявляється у вигляді припухлості, синця в місці удару.

— створити спокій пошкодженій ділянці й покласти на неї 3-4 рази холод (щоразу на 1 годину з інтервалами 15-20 хв.);

— у разі удару носа, що супроводжується кровотечею, не дозволяється сякатися;

— голову слід. нахилити вперед, затиснувши крила носа пальцями на 10-15 хв.;

— за умови удару голови треба забезпечити спокій;

— під час транспортування постраждалого слід покласти на спину, підклавши під голову подушку або м'яку тканину;

— не можна дозволяти учневі з такою травмою самостійно йти в лікарню.

5.3.2. Переломи, вивихи: Основними ознаками перелому є різкий біль, що посилюється при спробі рухатися, припухлість, що поступово збільшується у місці пошкодження, деформація. Діагноз перелому може встановити тільки лікар. У разі вивиху відбувається зміщення з'єднаних кісток.

— не можна пробувати вправляти, тягти за пошкоджене місце;

— необхідно створити максимальний спокій, нерухомість пошкодженої частини тіла за допомогою транспортної шини — твердого матеріалу, обгорнутого в м'яку тканину;

— шину треба прибинтувати так, щоб вона захоплювала суглоби нижче і вище від місця пошкодження;

— у разі перелому кісток гомілки укладають дві шини із зовнішнього і внутрішнього боків ноги від стопи до верхньої третини стегна;

— у разі перелому стегна одну шину розміщують уздовж зовнішнього боку від пахвової западини пошкодженого боку до стопи, а другу — уздовж внутрішнього боку від паху до стопи;

— шини туго прибинтовують до ноги бинтами або рушниками в 3—4 місцях;

— стопу фіксують тугою пов'язкою;

— у разі перелому руки, ключиці або вивиху кісток у плечовому або ліктьовому суглобі руку притискують до тулуба, закріплюють пов'язкою.

5.3.3. Утоплення:

— витягши потерпілого з води, необхідно швидко очистити йому порожнину рота і витягти язик, щоб він не западав у горлянку;

— ставши на праве коліно, покласти потерпілого вниз обличчям на ліве — стегно, упираючись ним у нижню частину грудної клітки;

— у ділянці нижніх ребер натиснути на спину, щоб звільнити від води та інших предметів дихальні шляхи;

— потім покласти потерпілого на спину, щоб голова була відкинута назад, на тверду поверхню і почати штучне дихання способом «з рота в рот»;

— разом із штучним диханням здійснюють нагрівання розтиранням тіла.

5.3.4. Обмороження: Ознаки обмороження — оніміння пошкодженої частини тіла, збліднення, а потім посиніння шкіри і набряклість. Біль на початку не відчувається, але при відігріванні обмороженої ділянки з'являється різкий біль.

— унести потерпілого в тепле приміщення;

— розведеним спиртом розтерти побілілі місця до появи чутливості шкіри, а потім накласти пов'язку з вазеліном;

— необхідно напоїти потерпілого гарячим чаєм;

— якщо шкіра в місці обмороження набрякла і набула червоно-синюшного відтінку, розтирати його не можна – необхідно протерти тими самими розчинами й накласти суху стерильну пов'язку.

5.3.5. Поранення:

— необхідно зупинити кровотечу, накласти стерильну пов'язку і доставити потерпілого до лікаря;

— той, хто надає допомогу при пораненні, повинен з милом помити руки, а якщо це неможливо — намазати пальці йодною настоянкою;

— доторкуватися до рани навіть вимитими руками не дозволяється;

— не дозволяється обмивати рану водою;

— при незначних порізах рану обробляють йодною настоянкою і накладають марлеву пов'язку, яка захищає організм від мікробів і сприяє швидкому зсіданню крові;

— при пораненні склом або іншим предметом рану промивають великою кількістю дистильованої води або тампоном, змоченим етиловим спиртом або розчином перекису водню;

— виймають осколки скла і знову промивають рану спиртом або розчином перекису водню;

— якщо рана забруднена, бруд видаляється тільки навкруги, але ні в якому разі не з глибинних шарів рани;

— шкіру навколо рани обробляють йодною настоянкою або розчином брильянтової зелені, перев'язують і звертаються в медпункт;

— у разі кровотечі у вигляді крапель або рівної струмини під тиском судину, яка кровоточить, потрібно притиснути до кістки вище від місця поранення, а якщо це кровотеча на руці або нозі, то після цього максимально зігнути кінцівку в суглобі та забинтувати його в такому положенні;

— потім накладають джгут на 5—10 см вище від рани, під джгут необхідно підкласти тканину або марлеву пов'язку, а також записку про час його накладання;

— джгут не можна залишати на кінцівці довше ніж 1,5 год.

 

6. Вимоги безпеки на території школи:

6.1. Під час ожеледиці:

6.1.1. Ходити необхідно, не поспішаючи, ноги злегка розслабити в колінах, ступати на всю підошву, руки тримати вільними.

6.1.2. У разі втрати рівноваги необхідно швидко присісти, що дасть змогу утриматися на ногах, руки при цьому не тримати в кишенях.

6.1.3. Слід пам'ятати, що гальмовий шлях машини під час снігопаду та в ожеледицю збільшується, тому перебігання проїжджої частини дороги під час руху автомобілів може призвести до каліцтва, а можливо, і до загибелі.

6.1.4. Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль у суглобах, а на тілі з'явилися пухлини — необхідно терміново звернутися до лікаря в травмпункт.

 

З інструкцією ознайомлений    ________________ О.М. Серга

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

З  ОХОРОНИ  ПРАЦІ 

 ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ ХІМІЇ 

 

1.Загальні положення

1.1.  Дія інструкції поширюється на  працівників  Криворізької спеціалізованої школи   І – ІІІ  ступенів № 70

1.2. Інструкція розроблена на основі „Правила безпеки під час проведення навчально-виховного процесу в кабінетах  (лабораторіях хімії  загальноосвітніх  навчальних закладів”, Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці”, „Положення про розробку інструкцій з охорони праці”. 

1.3. За даною інструкцією вчитель хімії інструктується перед початком роботи     (первинний інструктаж), а потім через кожні 6  місяців (повторний інструктаж).

        Результати інструктажу заносяться в „Журнал реєстрації  інструктажів з питань охорони  праці на робочому місці”, в журналі після проходження інструктажу повинні бути підписи особи, яка  інструктує вчителя  хімії.

  1. Власник повинен застрахувати вчителя хімії  від нещасних випадків та професійних захворювань. В разі  пошкодження здоров’я вчителя хімії він має право на відшкодування  завданої йому шкоди.
  2. За невиконання даної інструкції лаборант (вчитель хімії)  несе дисциплінарну, матеріальну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
  3. До роботи лаборантом  (вчителем хімії)  допускаються особи, які пройшли вступний інструктаж з охорони праці, інструктаж на робочому місці, інструктаж з пожежної безпеки та пройшли медичний огляд в установленому порядку.
  4. Вчитель хімії, стежить за дотриманням учнями правил безпеки і гігієни праці, відповідає за:

- зберігання та експлуатацію обладнання, підготовку його до лабораторних і практичних робіт, демонстраційних дослідів;

- профілактичне обслуговування (видалення вологи, витирання пилу, тощо) хімічного посуду, приладів та апаратури, пристроїв  і приладдя;

- наявність засобів надання першої допомоги протипожежного інвентарю

  1.  Вчитель хімії повинен:
    1. Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, норми, правила та інструкції з охорони праці, пожежної безпеки
    2. Користуватися спецодягом та  засобами індивідуального захисту.
    3. Виконувати тільки ту роботу, яка доручена керівником  робіт та по якій він  проінструктований.
    4. Не виконувати вказівок, які суперечать правилам охорони праці
    5. Не допускати в приміщенні де зберігаються хімічні реактиви,  сторонніх осіб.
    6. Пам’ятати  про особисту відповідальність з виконання правил охорони праці та відповідальність за безпеку дітей.
    7. Вміти надати першу медичну допомогу потерпілим від нещасних  випадків, негайно повідомляти про нещасні випадки на виробництві керівникові закладу.
    8. Вміти користуватись первинними засобами пожежогасіння
  2. Вчитель хімії  повинен вміти:
  • працювати з нагрівальними, вимірювальними, спеціальними приладами;
  • конструювати і монтувати прилади;
  • обробляти скло і знати прийоми поводження з хімічним посудом і приналежностями, в тому числі з отруйними, вогненебезпечними, агресивними розчинами;
  • готувати розчини і уміти проводити для цього потрібні розрахунки;
  • користуватися проекційною апаратурою.
    1. Забороняється вживати спиртні напої в робочий час, а  також приступати до роботи в стані  алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Палити в приміщеннях будівель закладу та на території закладу забороняється.
    2. Основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори, які діють на  вчителя хімії:
  • токсичне та подразнююча дія через органи дихання, шкіру та слизові оболонки хімічних реактивів;
  • фізичне травмування (опіки, поранення);
  • навантаження на опорну систему

Лаборант (вчитель хімії)  забезпечується спецодягом згідно з діючими нормами.

 

  1. Вимоги безпеки перед початком  роботи

2.1.  Одягти спецодяг, привести його в належний вигляд.

2.2.  Перевірити стан робочих місць  учнів.

2.3.  Перевірити справність лабораторного  обладнання.

  1.  Для запобігання потрапляння  парів реактивів у повітря перевірити, чи герметично закриті склянки, у яких зберігаються реактиви.
  2. Перевірити температурний режим в приміщенні.
  3. Перевірити освітленість робочого місця. Освітлення  має бути  достатнім, але не засліплювати очі.
  4. Перевірити подачу води.
  5. Детально  ознайомитися з характером роботи, яку треба буде виконувати.

 

 

 

  1. Вимоги безпеки  під час роботи
    1. Загальні вимоги

3.1.1.Хімічні досліди необхідно проводити в тих умовах і попорядку, з такими кількостями й концентраціями речовин і при­ладами, які зазначені в інструкції до проведення експерименту.

       Всі досліди, призначені для проведення учнями, повинні бути попередньо виконані вчителем. При цьому всі реактиви мають ви­користовуватися з того лабораторного посуду, з якого їх одержу­ють учні, і в таких кількостях, у яких їх застосовують учні.

3.1.2. Хімічні реактиви для дослідів відповідно до Типових переліків учням видає вчитель хімії у кількостях, необхідних для даного експерименту.

3.1.3. Доступ учнів до місця зберігання хімічних реактивів повинен бути виключений.

3.1.4. Під час досліду залишати робоче місце учням не дозво­ляється.

3.1.5. Досліди, що супроводжуються виділенням шкідливих газів і пари, треба проводити лише у витяжній шафі зі справною діючою вентиляцією.

3.1.6. Встановлені у витяжній шафі прилади, в яких проводять досліди з легкозаймистими або вибухонебезпечними речовинами, необхідно обгороджувати з боку стулок шафи захисним екраном. Досліди з такими речовинами виконує тільки-вчитель.

3.1.7. Етикетку на склянках з рідкими реактивами слід закри­вати поліетиленовою липкою стрічкою або іншим прозорим мате­ріалом, що захищає етикетку від хімічної дії реактиву.

3.1.8. Визначаючи речовину за запахом, необхідно легким рухом долоні над горлом посудини спрямувати пару або газ до носа і вдихати обережно, не нахиляючись до посудини.

3.1.9. Не дозволяється брати реактиви незахищеними руками. Для цього слід використовувати ложки, шпателі або совочки.

3.1.10. Насипати або наливати реактиви необхідно на столі, сухі — над аркушем паперу, рідкі — над скляною посудиною. Просипаний або пролитий реактив не дозволяється зсипати-або зливати назад у основну тару.

3.1.11. Для нейтралізації пролитих на стіл чи підлогу кислот або лугів у кабінетах хімії мають бути склянки із заздалегідь при­готовленими нейтралізуючими розчинами (соди — для кислот та оцтової кислоти — для лугів).

Тверді відходи, які накопичуються у кабінеті (лабораторії) хімії, необхідно збирати в окрему тару і ліквідувати у місцях, уз­годжених з органами санітарного і пожежного нагляду.

3.1.12. Закріплювати хімічний посуд (колби, стакани тощо) у тримачах штатива слід обережно, обертаючи його навколо осі, поки не відчується невелике затруднення в обертанні.

3.1.І3.Нагрівати хімічні реактиви для дослідів необхідно тільки у тонкостінному скляному або фарфоровому посуді. Під час на­грівання рідин не можна заглядати згори в посудину для запобіган­ня травмам внаслідок розбризкування нагрітої речовини.

3.1.14. Залишати без нагляду запалені спиртівки, увімкнені електронагрівальні прилади не дозволяється.

3.1.15. Під час проведення практичних занять у кабінеті хімії всі учні повинні користуватися спецодягом і  засо­бами індивідуального захисту (халатами, гумовими рукавицями).

Спецодяг та інші засоби індивідуального захисту зберігаються в шафах у кабінеті хімії, спеціально призначених для цієї мети.

Використовувати спецодяг з іншою метою (під час прибирання класних приміщень, тощо)  не дозволяється.

3.2. Вимоги безпеки при роботі з кислотами і лугами

3.2.1.  Основні кількості кислот та інших агресивних речовин треба зберігати в спеціально призначеному приміщенні.

3.2.2. Концентровані кислоти, а також  аміак необхідно обе­режно розливати під витяжкою, щоб запобігти травмам.

3.2.3. Розливати кислоти та інші агресивні рідини з великих ємкостей у видаткові склянки слід за допомогою сифона з гумовою грушею, ручним насосом або ножною повітродувкою. Використо­вувати електричні повітродувки з цією метою не дозволяється.

3.2.4. Переносити склянки ємкістю більш ніж 5 л з реактивами необхідно в плетених корзинах, ящиках або іншій тарі, що гаран­тує безпечне транспортування. Переносити або навіть підіймати склянки з агресивними реак­тивами за шийку посудини не дозволяється. Доставлені у лаборантську реактиви розміщують у при­значених для них місцях.

3.2.5. Для одержання розчинів із концентрованих кислот не­обхідно лити кислоту у воду, а не навпаки, постійно перемішуючи. Розчинення концентрованої кислоти у воді (особливо, сульфат­ної) супроводжується сильним нагріванням і розбризкуванням ріди­ни, що може призвести до опіків.

3.2.6. Для розбавлення концентрованих кислот, їх змішування, а також для змішування речовин, що супроводжуються виділен­ням теплоти, потрібно користуватися хімічним тонкостінним скля­ним або фарфоровим посудом.

3.2.7. Щоб уникнути опіків порожнини рота, а також отруєння, забороняється набирати розчини кислот, лугів та інших агресив­них рідин у піпетку ротом. Для засмоктування цих речовин потрібно користуватися піпетками з різними пастками та гумовою грушею.

3.2.8. Розчиняти луги слід у фарфоровому посуді, повільно до­даючи до води невеликі порції лугу при безперервному перемішу­ванні. Шматочки лугу можна брати тільки пінцетом або щипцями.

3.2.9. Великі шматки їдких лугів потрібно розколювати на дрібні в спеціально відведеному місці.

3.2.10. Під час всіх операцій з кислотами і лугами треба обо­в'язково застосовувати засоби індивідуального захисту: халат та гумовий фартух, гумові рукавиці, захисні окуляри тощо.

3.2.11.Розлиті кислоти або луги необхідно негайно засипати піском, нейтралізувати і після цього прибрати.

 

3.3. Вимоги безпеки при роботі з металічним натрієм

3.3.1. Лужний метал натрій енергійно взаємодіє з водою, при цьому виділення водню супроводжується вибухом. Тому під час роботи з металічним натрієм слід бути особливо обережним.

3.3.2. Не можна допускати, щоб натрій мав контакт з водою, вологими предметами, органічними сполуками, що містять хлор, твердим оксидом карбону (IV) (сухим льодом).

3.3.3. Всі роботи з металічним натрієм треба виконувати на піддонах у витяжній шафі, використовуючи захисні окуляри і гу­мові рукавиці, віддалік від джерел води і тепла.

3.3.4. Не дозволяється працювати з натрієм за вологості в при­міщенні більш ніж 60%.                                  

3.3.5. Зберігати металічний натрій необхідно в скляній тарі, яка щільно закрита пробкою, під шаром зневодненого гасу, пара­фіну або трансформаторного мастила. Банки зберігаються в мета­левому ящику з піском.

3.3.6. Виймати металічний натрій з тари, завантажувати його в апарати тощо треба лише сухим пінцетом або тигельними щип­цями. Гас, парафін та трансформаторне мастило з поверхні мета­лу витирають фільтрувальним папером.

3.3.7. Різати металічний натрій потрібно на фільтрувальному папері сухим і гострим ножем. Первинне різання натрію треба ви­конувати під шаром трансформаторного мастила або гасу для знят­тя верхнього пероксидного шару, оскільки внаслідок контакту пероксидних сполук з чистим металом на відкритому повітрі може бути вибух.

3.3.8. Викидати залишки металічного натрію в каналізаційну раковину або тару для збирання сміття не дозволяється. Нейтра­лізація відходів натрію здійснюється відповідно до додатка 1.

З.З.9. Прилади і посуд, в яких можлива наявність частинок металічного натрію, треба спочатку промити етиловим спиртом і тільки після цього, коли весь метал розчиниться в ньому, можна промивати водою.

3.3.10. Для гасіння металічного натрію, що загорівся, треба користуватися порошковим вогнегасником, сухим піском, сухою магнезією або ковдрою. Не дозволяється застосовувати для гасін­ня лужних металів воду, пінні вогнегасники та оксид карбону (IV) (вуглекислоту).

 

3.4.Вимоги безпеки при роботі з органічними розчинниками

На практичних заняттях в кабінеті хімії використовуються органічні розчинники, які мають значну токсичність і утворюють з повітрям вибухонебезпечні суміші: ацетон, бензин, бензол, ети­ловий, бутиловий і метиловий спирти тощо.

За ступенем небезпечності розчинники, що застосовуються в кабінетах хімії, належать до трьох груп:

—розчинники, що зумовлюють здебільшого гострі отруєння з переважаючим явищем наркозу — бензин, етиловий і бутиловий спирти, ацетон;

—розчинники більш токсичні, що спричиняють гострі отруєння— метиловий спирт (метанол) тощо;

— розчинники, що мають високу токсичність, крім гострих отруєнь спричиняють стійкі зміни функції кровоносних органів і нервової системи — бензол тощо.

За ступенем пожежної безпеки більшість з них належить до легкозаймистих.

3.4.1. Під час роботи з органічними розчинниками слід бути осо­бливо обережним, роботу виконувати обов'язково у витяжній шафі.

3.4.2. Прилад, у якому демонструють дослід, пов'язаний з небезпекою вибуху, з боку учнів повинен бути захищений екра­ном із органічного скла. Експериментатор захищає очі окулярами або маскою з козирком із оргскла.

3.4.3. Перед початком роботи з легкозаймистими розчинниками всі пальники, що є у витяжній шафі, де виконується дослід, треба загасити, а електричні нагрівники — вимкнути.

3.4.4. Роботу, пов'язану з небезпекою загоряння, спалаху або вибуху, треба виконувати стоячи.

3.4.5. Нагрівання і перегонку легкозаймистих і горючих орга­нічних розчинників дозволяється виконувати лише на водяній або паровій бані, використовуючи електронагрівники.

3.4.6. Кількість розчинників, що є одночасно в кабінеті хімії, не повинна перевищувати потреби для уроку, що проводиться.

3.4.7. Зберігати розчинники слід в товстостінному скляному посуді з притертою пробкою. Зберігати ці рідини в тонкостінному посуді не дозволяється.

3.4.8. Якщо в кабінеті хімії розлито невелику кількість орга­нічних розчинників (до 0,05 л), треба загасити відкрите полум'я у всьому приміщенні і провітрити його.

 

3.5.  Правила користування витяжною шафою

3.5.1. Витяжну шафу вмикають не пізніше ніж за 15 хв до початку роботи.

3.5.2. Стулки витяжної шафи під час роботи мають бути максимально закритими з невеликим зазором для тяги. Відкривати їх дозволяється тільки на час використання встановлених у шафі приладів або в разі іншої потреби на висоту, зручну для роботи, але не більше як половина висоти отвору.

3.5.3. Підняті стулки на час роботи у витяжній шафі за­кріплюють за допомогою наявних для цього пристроїв.

З.5.4. Якщо витяжна шафа має кілька стулок, то ті, якими не користуються, повинні бути закритими. У разі порушення цього правила знижується ефективність вентиляції.

3.5.5. Щоб запобігти проникненню шкідливих газів і пари з витяжної шафи до приміщення кабінету, вентиляцію треба відре­гулювати так, щоб у шафі утворювалося невелике розрідження.

 

 

 

3.6. Правила роботи й скляним лабораторним посудом

 та іншими виробами із скла

3.6.1.  Під час роботи на установці, виготовленій зі скла або з  елементами зі скла, в умовах, коли є хоч невелика ймовірність аварії, необхідно обгородити всю установку захисним екраном із оргскла, а найнебезпечніші ділянки установки — металевою сіткою або металевим кожухом.

3.6.2. Під час збирання скляних приладів застосовувати підви­щені зусилля не дозволяється. При з'єднанні окремих частин зі скла необхідно захищати руки тканиною. Щоб полегшити збирання приладів, кінці скляних трубочок змочують водою, вазеліном або гліцерином.

3.6.3. Усі види механічної і термічної обробки скла слід вико­нувати з використанням захисних окулярів.

3.6.4. Щоб обрізати кусок скляної трубки або палички, необ­хідно зробити на ній надріз напилком або іншим інструментом, який ріже скло, після чого взяти трубку обома руками і легким натиском у напрямі, протилежному надрізу, зламати її. Після розлому гострі кінці слід оплавити або обробити наж­дачним папером. Якщо хімічні реактиви надійшли до кабінету хімії в ампулах, необхідно обережно зробити надріз, як у випадку зі скляною па­личкою, відламати шийку ампули, тримаючи ампулу над лотком або іншою посудиною. Потім обережно пересипати або перелити вміст ампули у заздалегідь заготовлену склянку (наприклад, бром чи йод необхідно тримати в склянці із темного скла).

З.6.5. Кінці скляних трубок і паличок, що застосовують для розмішування розчинів та іншої мети, мають бути оплавлені.

3.6.6. Для змішування або розбавляння речовин, що су­проводжуються виділенням теплоти, а також для нагрівання хімічних речовин слід використовувати фарфоровий або тон­костінний скляний посуд.

         Пробірки, круглодонні колби, фарфорові чашки можна на­грівати на відкритому вогні, плоскодонні колби і стакани слід нагрівати тільки на металевому розсікачі полум'я.

3.6.7. Посудину з гарячою рідиною не можна закривати при­тертою пробкою доти, поки вона не охолоне.

3.6.8. Щоб відкрити пробку в посудині, яку заїло, необхідно . спочатку обережно постукати по обводу пробки знизу догори де­рев'яним молоточком або брусочком. Якщо це не допомагає, по­трібно обережно підігріти шийку посудини так, щоб не нагрілась вся пробірка. Нагрівати можна рушником, змоченим гарячою во­дою, обгорнувши ним шийку посудини, або над полум'ям спирто­вого пальника, обертаючи посудину навколо осі, не торкаючись полум’я. Не можна нагрівати посудину над відкритим полум'ям,  якщо в посудині містяться легкозаймисті, вибухонебезпечні або   отруйні речовини.                                                 

3.6.9. Великі хімічні стакани слід піднімати двома руками так, щоб відігнуті краї (бортики) спиралися на вказівний та великий пальці.

3.6.10. Установку або окремі частини її, що перебувають під  вакуумом, слід захищати дротяним екраном (сіткою); під час роботи користуватися захисними окулярами.                    

 3.6.11. Скляні посудини, призначені для роботи під вакуумом, заздалегідь випробують на максимальне розрідження. Перед ви­пробуванням посудину потрібно обгорнути рушником або натяг­нути на неї металеву сітку. Такі самі заходи безпеки застосовують під час проведення фільтрування під розрідженням. Застосовува­ти плоскодонний посуд (перегонну колбу, приймач) у вакуумних  установках і приладах не дозволяється.

3.6.12. Тонкостінну посудину під час закривання гумовою   пробкою (наприклад, при влаштуванні промивалки) тримають за верхню частину шийки, пробку злегка повертають, руки при цьо­му захищають рушником.

3.6.13. Роботу з отруйними, вогне- і вибухонебезпечними речовинами, а також роботи, що проводяться під тиском або ваку­умом, слід виконувати в приладах і посуді з високоякісного, тер­мостійкого скла.

3.6.14. Нагріваючи рідину в пробірці або колбі, необхідно  закріплювати їх так, щоб отвір пробірки або шийка колби були  направлені в напрямі від себе і сусідів по роботі; при цьому посуд наповнюють рідиною не більше ніж на третину об'єму. Протягом усього процесу нагрівання не дозволяється нахилятися над посуди­ною і заглядати в неї.

3.6.15. При нагріванні хімічних речовин в пробірці або колбі не дозволяється тримати їх руками, треба закріплювати в тримачі для пробірок або в лапці штатива (зажим повинен бути біля отвору пробірки).

 

  1. Вимоги безпеки при зберіганні хімічних реактивів

3.7.1.Загальні  вимоги

3.7.1.1. Хімічні реактиви зберігають у приміщенні лаборантської згідно правил зберігання і у відповідності із сертифікатом про термін зберігання заводу-виготовлювача. Основні (запасні) кількості цих речовин, які визначаються відповідно до Типових переліків, зберігають у спеціальному ізо­льованому приміщенні за межами кабінету (лабораторії) хімії.

3.7.1.2. Кожний реактив потрібно зберігати в одному й тому самому відведеному для нього місці. Хімічні реактиви груп зберігання 2—6 (додаток 2) необхідно зберігати на окремих полицях в шафах у лаборантській. Дозволяється розміщувати в кабінеті хімії реактиви 8-ї групи зберігання і розчини, призначені для проведення практичних за­нять, за умови, що шафи зачиняються, а ключі від них зберігають­ся у вчителя хімії.

3.7.1.3. Слабкі розчини кислот дозволяється зберігати в товсто­стінному скляному посуді на нижніх полицях витяжної шафи або у спеціальній шафі з природною вентиляцією на хімічно стійких піддонах. У шафах, де зберігаються реактиви, не дозволяється зберігати розчини лугів у склянках з притертими пробками, легкозаймисті та горючі рідини — у посуді з полімерних матеріалів.

3.7.1.4. Рідкі хімічні реактиви зберігають у товстостінних склян­ках з притертими пробками, тверді — у товстостінних скляних банках також з притертими пробками.

3.7.1.5. На кожній склянці, банці повинна бути етикетка з точ­ною назвою реактиву та його формулою, крім того відповідно до ГОСТ 3885-73 «Реактиви і особливо чисті речовини. Правила приймання, відбору проб, фасування, упаковка, маркування» на тарі має бути етикетка з написом, що свідчить про наявність у речовини отруйних, вогне- та вибухонебезпечних властивостей:

червона — «Вогненебезпечне»,

жовта — «Отрута»,

блакитна — «Вибухонебезпечне»,

зелена —«Берегти від води».

3.7.1.6. Зберігати хімічні речовини із нерозбірливими написами та без етикеток не дозволяється. Речовини в склянках, що не мають етикеток, підлягають зни­щенню відповідно до додатка 4.

 

3.7.2. Зберігання вогне- і вибухонебезпечних речовин

3.7.2.1. Вогне- і вибухонебезпечні речовини, що застосовують в кабінетах хімії, відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні, за правилами спільного зберігання можна поділити на такі групи:

— речовини, що можуть утворювати вибухові суміші: нітрати калію, кальцію, натрію, барію та інші нітрати;

— самозаймисті від води й повітря речовини: натрій металічний, кальцій металічний, карбід кальцію, пероксид барію;

— легкозаймисті й горючі речовини, тобто речовини, які лег­ко спалахують від дії відкритого полум'я; до них належать:

1) рідкі речовини: бензин, бензен (бензол), ацетон, скипидар, гас, спирти (етанол, метанол, бутанол та інші), діетиловий ефір (етер) тощо;

2) тверді речовини: целулоїд, фосфор червоний та інші;

— речовини, що спричиняють спалахування: бром, нітратна і сульфатна кислоти, оксид хрому (V), перманганат калію та інші;

— горючі речовини: сірка, вугілля та інші.

          Кожна з перелічених груп речовин повинна зберігатися окремо одна від одної.

3.7.2.2. Склянки й банки з легкозаймистими і вогненебезпечними хімічними речовинами треба зберігати у лаборантській в залізних   шафах або в спеціальних металевих ящиках, що закриваються кришкою, стінки й дно яких викладають із негорючих матеріалів. Для того щоб у ящику не утворювалась вибухонебезпечна кон­центрація парів, на кришці роблять 5-6 отворів діаметром 0,005— 0,01 м. Ящик фарбують у світлий колір, на кришці й стінках нано­сять знак 1.1 або 2.1, ГОСТ 12.4.026-76 «Кольори сигнальні і зна­ки безпеки». Ящик має металеві ручки для транспортування. На внутрішній поверхні кришки ящика перелічують усі легкозаймисті й вогненебезпечні хімічні речовини, що містяться в ньому. Ящики встановлюють на підлозі не ближче ніж 2 м від проходів і на­грівальних приладів.

3.7.2.3. При зберіганні вогне- і вибухонебезпечних речовин, ви­ходячи з фізико-хімічних властивостей, треба додержуватися до­даткових заходів безпеки, а саме:

        — діетиловий (сірчаний) ефір потрібно зберігати ізольовано від інших речовин у холодному і темному місці, бо при його зберіганні на світлі утворюється вибухова речовина — пероксид етилу;

       — металічний натрій повинен зберігатися в товстостінних скля­них банках з широкими шийками, які щільно закриваються проб­кою під шаром сухого (без вологи) гасу, парафіну або трансфор­маторного мастила в ящиках з піском;

       — перманганат калію, пероксид водню, хлоратну (VII) кисло­ту (концентровану) та інші окисники не можна зберігати разом з відновниками — вугіллям, сіркою, крохмалем тощо;

      — металічний натрій і фосфор не можна зберігати разом з бро­мом і йодом;

      — при зберіганні перманганату калію слід пам'ятати, що він сприяє спалахуванню горючих матеріалів: гліцерин спалахує вна­слідок стикання з порошком перманганату калію при кімнатній тем­пературі; при змочуванні порошку перманганату калію міцною сульфатною кислотою утворюється неміцний продукт (Мп2О3), який легко розкладається з вибухом; при розтиранні порошку перман­ганату із сіркою або фосфором відбувається вибух.

3.7.2.4. Місткість скляного посуду для зберігання легкозаймистих рідких речовин не повинна перевищувати 1 л. Якщо місткість більша за 1 л, посуд розміщують у герметичному металевому футлярі.

3.7.2.5. Кристалічний йод треба зберігати в товстостінній, з тем­ного скла банці з притертою пробкою.

3.7.2.6. У приміщенні, де зберігають хімічні реактиви, повинні бути засоби пожежогасіння: вогнегасники, ковдра із негорючих матеріалів, ящик або відро з піском.

 

3.7.З. Зберігання токсичних речовин

3.7.3.1.Всі хімічні речовини, що входять до групи 7 (згідно з додатком 2) мають фізіологічну активність у малих дозах і через те потребують особ­ливо обережного ставлення.  Усі  досліди з ними проводить тільки вчитель.

 3.7.3.2. Реактиви 7-ї групи зберігаються окремо у металевому ящику (сейфі), який надійно зачиняється, ключі від нього повинні бути у керівника навчального закладу і завідувача кабінету хімії.

  3.7.3.3.На внутрішній поверхні дверцят сейфа наводять перелік реактивів із  зазначенням розміщених для зберігання максимальних мас або об'ємів речовин, який затверджений наказом по навчальному закладу.

Примітка. У сейфі зберігають:

  -  верхня полиця: бром, амонію дихромат, барію нітрат, оксид, хлорид, калію гідроксид, калію дихромат, роданід, хромат, кобальту сульфат, натрію сульфіт нонагідрат, натрію фторид, натрію гідроксид, нікелю сульфат, хрому (III) хлорид, плюмбуму ацетат, аргентуму нітрат, цинку сульфат, йод кристалічний;

  -  нижня полиця: хлорметилен (метиленхлорид), фенол, анілін.

3.7.3.4. Не дозволяється змінювати розташування реактивів у сейфі і перефасовувати із заводської тари реактиви і матеріали, відмічені в додатку З позначками х, хх.

 3.7.3.5.  Розчини формаліну з масовою часткою речовини вище 5% необхідно зберігати разом з легкозаймистими і горючими рідинами.

 3.7.3.6.Лужні метали (2 група зберігання) дозволяється зберігати разом з легкозаймистими і горючими рідинами. Шар консерванту над металом пови­нен бути не менше 0,01 м.

  3.7.3.7.Зберігання, використання і облік хімічних речовин 7-ї групи покла­дається на вчителя хімії, який веде спеціальний журнал.

 

  1. Вимоги  безпеки після закінчення роботи
    1. Зібрати прилади, що використовувались під час проведення лабораторних (практичних) робіт.
    2. Перевірити правильність їхньої  комплектації.
    3. Негайно вимкнути електроприлади та перекрити водопровідні крани.
    4. Відходи (обрізки) металічного натрію необхідно збирати в окремі банки із зневодненим гасом для наступного знищення в той самий день Нагромаджувати залишки металічного натрію не дозволяється.
    5. Залишки органічних розчинників не дозволяється виливати в каналізацію. Відпрацьовані рідини потрібно  зібрати у призначену тару, що геометрично закривається і знищувати в місцях, погоджених із органами санітарного та пожежного нагляду.
    6.  Вимити скляний посуд, що використовувався під час проведення занять. Під час миття скляного посуду слід пам’ятати, що скло крихке, легко ламається і тріскається від ударів, різкої зміни температури. Для миття посуду щітками („йоржами”) дозволяється направляти дно посудини тільки від себе або вниз.
    7. Після закінчення роботи  вимити ретельно руки з милом, зняти халат і повісити його в шафу, призначену для зберігання спецодягу.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних  ситуаціях

5.1. Аварійна ситуація може виникнути в таких  випадках:

5.1.1. загорання в кабінеті хімії чи лабораторії

5.1.2. коли розбився прилад, склянка з агресивною речовиною, розлита значна кількість органічних розчинників.

5.2. У разі виникнення екстремальної ситуації слід негайно повідомити про  це вчителя, керівника закладу.

5.3. У випадку, коли розбився прилад, склянка з агресивною рідиною, розлита значна кількість органічних розчинників (більш ніж 0,05 л) і починають виділятися отруйні гази і пара, треба не­гайно вивести всіх учнів з приміщення і після цього приступити до ліквідації наслідків, користуючись засобами індивідуального захи­сту (халат, гумові рукавиці, респіратори, протигази):

— загасити в приміщенні всі пальники і вимкнути всі елек­тричні прилади;

— відчинити вікна або кватирки і зачинити двері;

— розлиту рідину засипати піском або тирсою і за допомогою дерев'яного совка або двох дерев'яних дощечок зібрати в тару;

— провітрювання приміщення припинити тільки тоді, коли по­вністю зникне запах розлитої речовини або газу.

5.4. У разі виникнення загорання необхідно:                     

— вивести учнів з приміщення;

— повідомити пожежну охорону;

— зачинити вікна і двері, щоб вогонь не поширювався до сусідніх приміщень;

— вимкнути електромережу;

— приступити до ліквідації осередка вогню, при цьому легко­займисті та горючі рідини і електропроводку слід гасити піском, вогнетривким покривалом, порошковим вогнегасником; знеструмлену електропроводку можна гасити водою або будь-якими наяв­ними вогнегасниками; загорання у витяжній шафі ліквідується вогнегасниками після вимкнення вентилятора.

5.5. Під час проведення практичних занять у кабінеті хімії можливі нещасні  випадки (отруєння, хімічні й термічні опіки, травми оскол­ками скла тощо). Слід пам'ятати, що чим швидше буде надано до­помогу потерпілому, тим менше буде негативних наслідків. У разі необхідності потрібно негайно викликати  швидку допомогу, повідомити про те, що сталося  вчителя ( керівника  закладу).

5. Надання першої допомоги.

5.5.1. Перша допомога у разі отруєнь

5.5.1.1. Отруєння оксидом карбону

      Ознаки отруєння: запаморочення голови, головний біль, слабкість, блювання, шум у вухах, судома і втрата свідомості.

Перша допомога: негайно вивести потерпілого на свіже по­вітря, звільнити від одягу, який заважає диханню, давати вдихати кисень (чистий або з добавкою вуглекислоти (СО,) з масовою част­кою 5%). Потерпілого потрібно тримати в теплі, зігрівати грілка­ми або теплими компресами до рук і ніг. У разі потреби — робити штучне дихання до прибуття лікаря.

5.5.1.2.  Отруєння сірководнем

        Ознаки отруєння: запаморочення голови, головний біль, ну­дота, загальна слабкість. У деяких випадках може настати рапто­ва смерть внаслідок ураження дихальних шляхів.

Перша допомога: треба забезпечити потерпілому доступ свіжо­го повітря, дати вдихати кисень з добавкою вуглекислоти з масо­вою часткою 5—7%.

5.5.1.3.  Отруєння оксидами нітрогену

Ознаки отруєння: оксиди нітрогену насамперед діють на слизову оболонку і дихальні шляхи, потім зумовлюють подразнення очей, сухість у горлі, кашель, іноді нудоту і блювання. Отруєння оксидами нітрогену особливо небезпечне для осіб, які страждають захворюваннями серця.

Перша допомога: Потерпілому дати дихати чистим киснем. У зв'язку з можливим набряканням легень і порушенням кровообігу слід уникати всяких зусиль, потрібен повний спокій. Не допуска­ти охолодження тіла.

5.5.1.4. Отруєння хлором

Ознаки отруєння: подразнювання верхніх дихальних шляхів, за тривалої дії кашель посилюється і може завершитися спазмом окремих ділянок дихальних шляхів, а потім припиняється дихання. Навіть за короткочасної дії хлору треба остерігатися гострого на­брякання легень.

Перша допомога: негайно вивести потерпілого на свіже по­вітря, звільнити від одягу, що заважає диханню. Дати дихати кис­нем або вдихати з ватки нашатирний спирт з етанолом, можна дати випити суспензію оксиду магнію (10 г на стакан води). По­класти до рук і ніг потерпілого теплі компреси.

5.5.1.5  Отруєння сірковим газом

Ознаки отруєння: подразнення слизових оболонок, кашель і чхання.

Перша допомога: потерпілого вивести на свіже повітря, вдихати з ватки нашатирний спирт з етанолом, застосувати інгаляцію розчином питної — соди з масовою часткою гідроген-карбонату натрію 2%.

5.5.1.6.  Отруєння амоніаком (аміаком)

Ознаки отруєння: подразнення слизових оболонок, сльозотеча і запалення очей, сильний кашель, жар у горлі. Крім того у потер­пілого з'являються нудота і приступи задухи.

Перша допомога: при отруєнні через вживання рідини з амоні­аком дати випити велику кількість води з добавлянням до неї оцто­вої кислоти, викликати блювання, дати молока, яєчний білок; при отруєнні внаслідок вдихання амоніаку вивести потерпілого на свіже повітря, вдихати з ватки пари розведеної оцтової кислоти.

5.5.1.7.  Отруєння органічними рідинами

У разі потрапляння в організм через харчовий тракт отруйних органічних рідин: ацетон, формалін, метанол, анілін тощо, необ­хідно викликати блювання, а потім дати молока і яєчний білок.

5.5.1.8.  При отруєннях в інших випадках необхідно:

— при отруєнні сірковуглецем: потерпілого вивести на свіже повітря, давати вдихати нашатирний спирт, дати валідол, напої­ти міцним солодким чаєм;

—при отруєнні фторидом натрію: створити потерпілому повний спокій, поїти молоком з яйцевим білком або дати вапнякову воду;

— при отруєнні сульфатною кислотою: дати проковтнути шма­точок льоду і покласти лід на живіт, прополоскати рот розчином перманганату калію з масовою часткою по речовині 2 %, молоко, яєчний білок, розчин крохмалю.

5.5.2.   Перша допомога при опіках

       Під час роботи в кабінеті (лабораторії) хімії найбільш імо­вірними є термічні і хімічні опіки.

5.5.2.1. При термічних опіках першого ступеня уражене місце оброб­ляють етиловим спиртом, після чого накладають суху стерильну пов'язку; бо чисту тканину і звертаються до дерматолога. Ні в якому разі не можна проколювати пухир, змочувати місця опіків водою, припікати їх розчином перманганату калію, бриліантової зелені, розчином йоду, застосовувати «народні засоби», різні олії, вазелін, бо вони тільки підси­люють опіки, сповільнюють загоєння ран. При важких опіках необхід­но і негайно відправити потерпілого до лікувального закладу.

5.5.2.2. У разі хімічних опіків уражену ділянку шкіри треба промити великою кількістю прохолодної води протягом 15—20 хв, забороняється обробляти обпечені місця ватним тампоном; потім промивають розчином питної соди з масовою часткою гідроген-карбонату натрію 2% (при потраплянні кислоти) або розчином оцтової або лимонної кислоти з масовими частками по речовинам 1-2% (при потраплянні лугу), ополоскують водою і накладають марлеву пов'язку з риванолом або фурациліном.

5.5.2.3. При опіках під час роботи з металічним натрієм, а та­кс -к фосфором необхідно ватним тампоном зняти з поверхні шкіри ці речовини, а потім промити великою кількістю води.

5.5.3.  Перша допомога при опіках очей

5.5.3.1.  При потраплянні в око будь-якої хімічної рідини необхідно ретельно промити його великою кількістю води.

       Опіки очей під час роботи в кабінеті хімії найчастіше спри­чиняються кислотами і лугами. При опіках кислотою без­посередньо після опіку видно ділянку і важкість ураження. Спостерігається почервоніння, у важчих випадках — омертвіння тка­нини і в подальшому—відторгнення омертвілої тканини.

         При опіках лугом не завжди видно відразу важкість ураження. Спостерігається почервоніння кон'юнктиви, поблідніння  рогівки, хворі не завжди звертаються до лікаря. Проте через 1-2 дні стан погіршується, рогівка мутніє і людина може втратити зір. Усе це  трапляється внаслідок того, що при опіках кислота безпосередньо пошкоджує тканини, до яких дотикається. А луг просочується між клітинами і спричиняє руйнівну дію на саму тканину.

5.5.3.2. При потраплянні в око кислоти найкраще відразу промити його чистою проточною водою, а потім накласти ватний тампон, змочений розчином гідрогенкарбонату натрію з масовою часткою 3%.

5.5.3.3. Промивати очі при потраплянні лугу слід водою, а після нього—розчином борної кислоти з масовою часткою 2% (1 чай­на ложка борної кислоти на склянку води). Після заключного ополоскування очей чистою водою під повіки вводять 2-3 краплі альбуциду з масовою часткою розчиненої речовини 30%.

5.5.3.4. Промивати очі після опіку необхідно ретельно протягом 20—ЗО хв, а потім обов'язково звернутися до лікаря.

 

 

5.5.4.  Перша допомога при пораненні

5.5.4.1. Той, хто подає допомогу при пораненні, повинен з милом помити руки, а якщо це неможливо — змазати пальці йодною настойкою. Доторкуватися до рани навіть вимитими руками не дозволяється. Не дозволяється обмивати рану водою.

5.5 .4.2. При незначних порізах рану обробляють йодною настоянкою і накладають марлеву пов'язку, яка захищає організм від мікробів і сприяє швидкому зсіданню крові.

5.5.4.3. При пораненні склом або іншим предметом рану промивають великою кількістю дистильованої води або тампоном, змоченим етиловим спиртом (етанолом); виймають осколки скла і знову промивають рану спиртом. Якщо рана забруднена, бруд видаляється лише навкруги, але ні в якому разі не з глибинних шарів рани. Шкіру і    навколо рани обробляють йодною настоянкою або розчином брилі­антової зелені, перев'язують і звертаються в медпункт.

5.5.4.4. При серйозному порізі й сильній кровотечі необхідно   накласти джгут вище рани, покрити рану стерильною марлею і негайно викликати лікаря.

5.5.4.5. Виконувати всі вказівки керівника робіт  по ліквідації аварійної ситуації.

З інструкцією ознайомлена                      ______________    Н.О. Левченко

 

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

при експлуатації електросковороди

 

1. Загальні положення

  1. Інструкцію розроблено відповідно до Порядку опрацювання і затвердження власни­ком нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 21.12.1993 № 132, Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохо­ронпраці від 26.01.2005 № 15, Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердже­ного наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9.

1.2. Електросковорода призначена для жаріння продуктів на жирі або в жирі  при температурі 1600 – 1800 С

1.3. До експлуатації електричної сковороди допускаються особи, що пройшли первинний інструктаж на робочому місці, та не мають медичних протипоказань до роботи.

1.4. Біля електричної сковороди або в спеціально відведених місцях, повинні бути вивішені попереджувальні плакати, інструкції з охорони праці.

1.5. Біля електросковороди повинен лежати діелектричний килимок.

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Перед початком роботи перевірте санітарний стан електричної сковороди, стан жарильної чаші. Всі облицьовування повинні бути міцно закріплені, а ручки вимикачів і датчиків реле температури - полотно закріплені.

2.2. Перевірте надійність під'єднування заземлюючого провідника.

2.3. Кришка сковороди повинна легко відкриватися фіксуватися в будь-якому похилому положенні.

2.4. Перевірте наявність гумового килимка перед сковородою  на підлозі.

2.5. Ручкою датчика реле температури задати необхідну  температуру включити сковороду.

2.6. При включенні спалахує сигнальна лампочка, потім завантажують жир.

2.7. Після досягнення заданої температури сигнальна лампа гасне. Завантажуйте продукт.

 

3. Вимоги безпеки при виконанні робіт

3.1. Завантаження продукту і вивантаження виробляти спеціальними лопатками.

3.2.При завантаженні чашу перекидати обережно, без ривків, заздалегідь відключивши апарат від мережі.

3.3. Не залишайте працюючу сковороду без нагляду.

3.4. При перемиканні на менший режим роботи, сковороду відключите і після її охолодження, без застосування зусиль, встановіть новий режим роботи.

3.5. Уникайте попадання на розігрітий жир води.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення робіт

4.1. Після закінчення роботи сковороду відключити.

4.2. Зачекати доки охолоне поверхня електросковороди.

4.3.Чашу сковороди очистити від залишків продукту.

4.4. Стіл і облицьовування промити гарячою водою і протерти.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Вимкніть електричну сковороду і припиніть роботу на ній до виклику механіка і отримання дозволу на подальшу експлуатацію в наступних випадках:

 - при несправності сковороди і приладів автоматики,

 - при відчутті напруги на корпусі електричної сковороди,

 - у разі травмування, нездужання.

5.2. У разі несправності вивісити попереджувальний напис.

Ознайомлені:

 

«Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

при експлуатації електричних плит

 

1.Загальні вимоги.

1.1. До роботи з тепловими апаратами допускаються особи, що пройшли навчання і перевірку знань відповідно до Типового положення «Про навчання з питань охорони праці», атестації на 1 групу по електробезпеці, інструктаж з ОП, а також що пройшли медичне освідчення і що не мають протипоказань до роботи.

1.2.Всі плити повинні бути надійно захищені в уникненні дотику до струмоведучих частин устаткування.

1.3. Плита повинна бути закріплена за певним працівником підприємства, безпечним прийомам роботи на ній, який повинен стежити за правильною її експлуатацією і належним змістом.

1.4 Рукави одягу повинні бути застебнуті у грона рук, волосся прибране під головний убір.

1.5. Регламентне технічне обслуговування виконується слюсарем - механіком ремонтний - монтажних спеціалізованих підприємств згідно місячних, річних графіків.

1.6. Виконання справжньої інструкції вабить накладення дисциплінарного стягнення, згідно правилам внутрішнього розпорядку підприємства.

 

2.Вимоги безпеки перед початком роботи.

2.1. Перед початком роботи перевірте санітарний стан плити, стан чавунних конфорок поверхні. Всі облицьовування і столи повинні бути міцно укріплені, а ручки перемикачів і датчиків реле температури - міцно закріплені.

2.2. Переконайтеся візуально в наявності і цілісності заземлення. Конфорки повинні мати додаткове заземлення. Конфорки повинні бути рівними і гладкими і укладатися так, щоб між окремими плитами залишався зазор від 2 до 5мм, застережливий деформацію при нагріванні, без тріщин. Конфорки повинні знаходитися на одному рівні з бортовою поверхнею плити.

2.3. Огляньте перемикачі конфорок, встановіть їх в положення «0», перевірте наявність піддону під блоками конфорок.

2.4. перед експлуатацією плити уважно ознайомтеся з елементами пульта управління, написами і знаками на панелях пульта управління.

 

3.Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Включіть необхідну кількість конфорок за 10 - 15 хвилин до початку їх завантаження поворотом ручок перемикачів в положення «3».

       Дбайливо поводьтеся з плитою!               

 3.2. У положенні «3» (сильного нагріву) перемикачів встановлюйте тільки при розігріванні конфорок.  Готуйте їжу пакетний перемикач поставте в положення «2», це дозволяє удвічі зменшити витрату електроенергії, продовжити термін служби конфорок і перемикачів                                                         

3.3.Не ставте холодний посуд на повністю розігріту конфорку, оскільки може привести до розтріскування конфорки.

3.4. Не перегрівайте конфорки плит і не охолоджуйте штучно водою щоб уникнути деформації настилу.

3.5. Посуд наповнюйте так, щоб до краю залишалося не менше 10%, дно посуду повинне бути рівним, не деформованим, щоб посуд не втрачав стійкість.

3.6. Стежте, щоб рідина з посуду не випліскувалася і не потрапляла на розігріті конфорки та  перемикачі  шафи, щоб уникнути поразки електричним струмом і попередження опіків.

3.7. Поверхню плити максимально завантажуйте посудом. Не завантажені конфорки вимикайте.

3.8. Духову шафу включайте за 20 - 30 хв. До початку його завантаження. Поворотом рукоятки терморегулятора встановите необхідну температуру (100С - 300С), згідно технологічного процесу. Включіть два пакетні перемикачі в положення «3».

3.9. Перед включенням духової шафи огляньте і перевірте стан пружини дверець. Відкриті дверці повинні мати стійке горизонтальне положення, закрита - щільно притискатися до корпусу духової шафи.

3.10. Стежте, щоб жир не виливався з дек, на піддон шафи. Пролитий жир запалає і може викликати сильний опік.

3.11. Періодично через 1 - 1,5  години роботи перемикайте приладами автоматики, нагрівальні елементи на максимальну споживану потужність.

3.12. Не залишайте включену плиту без нагляду.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Після закінчення роботи рукоятку перемикача встановите в положення «0».

4.2. Після охолодження поверхні конфорок очистите їх від їжі, що пригоріла.

4.3. Очистіть і протріть забарвлені зовнішні поверхні плити, а хромовані деталі протріть до блиску. Промийте піддон гарячим содовим розчином і просушіть.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1.    Вимкніть електричну плиту і викличте механіка, спеціалізованого монтажного підприємства в наступних випадках, якщо:

- не нагрівається конфорка (при будь-якому положенні перемикача),

- деформується і тріскається поверхня конфорки,

- перемикач обертається дуже туго не фіксується в певному положенні,

- не регулюється нагрів духової  шафи і не спалахують сигнальні лампочки.

Ознайомлені:

 

«Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для завідувача бібліотекою

 

1. Загальні положення

1.1.Дана інструкція встановлює вимоги до охорони праці завідуючого бібліотекою.

1.2.Вимоги інструкції є обов'язковими для виконання завідуючим бібліотекою відповідно до ЗаконуУкраїни «Про охорону праці» і Кодексу законів України про працю.

13. До роботи на посаді завідуючого бібліотекою допускаються особи, які мають відповідну освіту, і за станом здоров'я можуть виконувати посадові обов’язки.

1.4.Перед призначенням на роботу й періодично один раз на рік завідуючий бібліотекою повинен проходити медичний огляд, навчання з електробезпеки.

1.5.Завідуючий бібліотекою один раз на 3 роки проходить навчання з питань охорони праці (безпеки життєдіяльності) з подальшою перевіркою знань.

1.6.Інженер з охорони праці проводить з завідуючим бібліотекою, який приймається на роботу, вступний інструктаж з охорони праці, знайомить з правилами внутрішнього розпорядку школи, санітарними правилами улаштування й утримання загальноосвітніх навчальних закладів. Перед допуском до роботи  -  первинний інструктаж з охорони праці, знайомить його з умовами праці.

1.7.Повторний інструктаж з охорони праці проводиться один раз на 6 місяців

1.8.У разі виконання робіт, які не передбачені трудовою угодою або на які не оформляються розпорядження чи інші документи, завідуючий бібліотекою повинен одержати цільовий інструктаж на робочому місці.

1.9.Завідуючий бібліотекою зобов'язаний забезпечити безпечні умови для роботи читачів в бібліотеці та читальному залі й несе особисту відповідальність за створення таких умов

1.10.Завідуючий бібліотекою слідкує за виконанням читачами правил безпеки й санітарно-гігієнічних вимог.

1.13.Завідуючий бібліотекою повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).

1.14.Завідуючий бібліотекою повинен мати навички в наданні першої (долікарської) допомоги, у разі захворювання учня чи при нещасному випадку необхідно викликати медичну сестру або (та) невідкладну медичну допомогу за т. 103.

1.15.Про виявлені несправності обладнання, устаткування, пристроїв, інші небезпечні прояви та нещасні випадки, які трапилися в школі, завідуючий бібліотекою повинен повідомити адміністрацію школи та інженера з охорони праці.

1.16. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком завідувача бібліотекою, а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

 

 

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.

2.1.Перед початком роботи необхідно одягти спецодяг (бавовняний халат), підготувати робоче місце, розмістити робочий інвентар в зручному для роботи місці та порядку.

2.2.Провітрити приміщення бібліотеки: абонемента, читального залу, книгосховища.

2.3.Перевірити надійність закріплення книжкових полиць та стелажів.

2.4.Перед проведенням масових заходів перевіряти справність офісної техніки, штепсельних вилок і розеток, наявність і справність заземлення.

2.5.Завідуючому бібліотекою забороняється самостійно здійснювати будь-які ремонтні роботи, що можуть становити небезпеку для життя і здоров'я працівників чи учнів.

2.6.При першому відвідуванні бібліотеки читачем, завідуючий бібліотекою зобов'язаний ознайомити читача з обладнанням бібліотеки, з правилами поведінки в бібліотеці під час роботи; проінструктувати учнів щодо правил безпечного користування печатними виданнями та обладнанням.

2.7.Не допускати перебування учнів та сторонніх осіб в книгосховищі.

 

3. Вимоги безпеки під час роботи.

3.1.У процесі роботи завідуючий бібліотекою зобов’язаний:

Øдотримуватись особистої гігієни та працювати в спецодязі (робочий халат).

Øдотримуватись правил безпеки при роботі з оргтехнікою,

Øкористуватися тільки безпечними засобами та пристроями, які передбачені діючими нормативними положеннями та є справними.

3.2.Не допускати учнів до включення оргтехніки в електричну мережу.

3.3. Не допускати учнів до самостійного пошуку літератури.

3.4. Завідуючий бібліотекою забезпечує перебування учнів у бібліотеці тільки в його присутності.

3.5.Завідуючий бібліотекою повинен забезпечити та проконтролювати виконання учнями вимог безпеки, зокрема:

  • використовувати предмети тільки за їх призначенням;
  • не ставати на підвіконня, не стрибати з будь-якої висоти над рівнем підлоги,
  • не відкривати вікон і не виглядати з них,
  • не виконувати ніяких дій на висоті (в тому числі не користуватися полицям з шафи, якщо це потребує знаходження на додатковій висоті);
  • не намагатися полагодити будь-які пристрої;
  • не бігати в бібліотеці, не штовхатися;
  • дотримуватися правил особистої гігієни;
  • не захаращувати проходи між столами і стелажами сторонніми предметами;
  • дотримуватися правил протипожежної безпеки.

3.6. При ремонті книг проводити інструктаж з учнями з безпеки життєдіяльності.

3.7.Періодично (один раз на місяць) проводити обезпилення книжкового фонду та робочих приміщень, використовуючи при цьому пилосос та засоби індивідуального захисту.

3.8. Використовувати в бібліотеці та книгосховищі електролампи закритого типу.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

4.1.Перевірити відсутність читачів та сторонніх предметів у бібліотеці, книгосховищі та читальному залі.

4.2.По закінченні роботи відключити працюючу офісну техніку від електромережі.

4.3.Провести санітарне прибирання приміщення, прибрати сміття.

4.4.Робочий інвентар та драбинки поставити у відведене для них місце.

4.5.Зняти спецодяг, вимити руки, вимкнути світло, замкнути за собою двері, перевірити надійність замків.

4.6.Повідомити адміністрацію про несправності обладнання, що виникли під час роботи і про прийняті заходи щодо їх усунення.

 

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

  1. У разі будь-якої аварійної ситуації негайно повідомити адміністрацію школи.
  2. У випадку відключення електроенергії потрібно терміново вимкнути все електрообладнання, яке працює, підключення його здійснювати тільки після вмикання напруги електромережі, яка відповідає нормам.
  3. У випадку аварії в системі водопостачання чи каналізації необхідно терміново перекрити крани водопостачання сповістити адміністрацію школи.
  4. У випадку пожежі (чи загоряння) необхідно:
  • вжити заходів щодо евакуації учнів та працівників із приміщення відповідно до плану евакуації,
  • у разі потреби звернутися по допомогу до інших працівників;
  • негайно повідомити пожежну охорону за телефоном 101;
  • сповістити директора школи чи особу, яка його заміщує.
    1. У випадку травмування учнів або працівників школи необхідно звернутися до медпрацівника або надати першу долікарську допомогу та в разі необхідності викликати невідкладну медичну допомогу за т. 103. В цьому випадку повідомити директора школи та інженера з охорони праці.
    2. При появі сторонньої особи, яка застосовує противоправні дії щодо Вас або оточуючих, викличте міліцію за тел. –102.

 

 

 

 

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Конова Г. В.

 

 

 

 

Аркуш ознайомлення

з інструкцією з охорони праці №____

для завідувача бібліотекою

 

 

№з/п

Прізвище І.П.

Посада

Дата ознайомлення

Особистий підпис працівника про ознайомлення

Примітка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА

 З НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОЇ РОБОТИ

 

1.Загальні положення.

1.1  Інструкція з охорони праці встановлює вимоги щодо безпеки діяльності заступника директора з навчально-виховної роботи (далі заступник директора) в навчальному закладі освіти.

1.2. Інструкція встановлює порядок безпечного ведення робіт заступником директора в приміщеннях, на території закладу освіти та інших місцях, де заступник директора виконує доручену йому роботу керівником закладу освіти.

1.3.  Інструкція з безпеки діяльності є обов'язковою для виконання заступником директора вимог з питань охорони праці відповідно до Закону України «Про охорону праці» і Кодексу законів «Про працю» України.

1.4.   Перед призначенням на роботу і періодично, один раз на рік, заступник директора закладу освіти повинен проходити медичний огляд.

1.5.  Заступник директора один раз на три роки проходить навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності з наступною перевіркою знань.

1.6. Керівник чи особа, призначена ним, проводить з працівником, який приймається на роботу, вступний інструктаж з охорони праці, знайомить з правилами внутрішнього розпорядку, із заходами щодо забезпечення належного рівня пожежної безпеки, санітарними прави­лами влаштування і утримання приміщення.

1.7.  У разі виконання робіт, які не передбачені трудовою угодою або на які не оформлюються розпорядження чи інші документи, заступник директора повинен одержати цільовий інструктаж на робочому місці.

1.8.  Заступник директора повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).

1.9.   Заступник директора повинен мати навички в наданні першої (долікарської) допомоги.

1.10. Про виявлені несправності обладнання, устаткування, пристроїв, інших небезпечних проявів та нещасних випадків, які трапилися в приміщенні закладу освіти, заступник директора повинен повідомити керівника закладу або особу, яка його замінює.

 

2. Вимоги безпеки праці перед початком роботи.

  1. Оглянути своє робоче місце, територію навчального закладу та кабінети з метою усунення виявлених небезпечних для життя та здоров'я факторів.
  2. У разі виявлення порушень або несправностей, вжити заходів щодо їх усунення, а за потреби — повідомити керівника закладу освіти або особу, яка його замінює.

 

3. Вимоги безпеки під час роботи.

  1. Виконуйте роботу згідно зі своїми функціональними обов'язками.
  2. Не залишайте без нагляду своє робоче місце, коли обладнання підключено до електромережі (комп'ютер, електроприлади тощо).

3.3 Запобігайте проникненню в навчальний заклад сторонніх осіб під час навчально-виховного процесу.

 

4 Вимоги безпеки після закінчення роботи.

  1. Перевірте своє робоче місце.
  2. Відключіть від електромережі електрообладнання.
  3. Закрийте вікна.
  4. Перевірте справність телефонного зв'язку, наявність усіх ключів від закладу освіти для сторожа; чи зачинені на ключ усі кабінети, класні кімнати, наявність засобів пожежогасіння
  5. Про виявлені недоліки повідомте керівника закладу освіти або особу, яка його замінює.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних та небезпечних ситуаціях.

5.1. При виявлені небезпечної ситуації (пожежа, землетрус, радіаційна безпека, неполадки в електрогосподарстві тощо) для вашого життя та життя співробітників заспокойтесь і заспокойте оточуючих. Оцініть важкість аварійної ситуації.

5.2. Не усувайте самі несправності електромережі та електрообладнання, а вимкніть загальне електропостачання.

53. При виявлені пожежі заступник директора зобов'язаний негайно викликати пожежну частину, повідомити керівника закладу освіти (начальника відділу освіти).

  1. Вжити заходів згідно з планом евакуації на випадок пожежі, виробничих та природних явищ та вивести працівників, учнів, вихованців у небезпечне місце. Організувати роботу ДПД щодо збереження державного майна та цінних паперів.
  2. При появі сторонньої особи, яка застосовує протиправні дії щодо безпеки життєдіяльності вас або оточуючих, викличте міліцію.
  3. У випадку травмування дітей або працівників під час навчально-виховного процесу закладу освіти необхідно звернутися до медичного працівника, викликати швидку допомогу або за потреби надати першу долікарську допомогу, письмово повідомити начальника районного відділу освіти, створити комісію з розслідування нещасного випадку, видати акти за формами Н-2, Н-1 (Н-5), Н Т (Н-5), Н Н наказ про підсумки розслідування, повідомлення про наслідки нещасного випадку.

 

Дії заступника директора з навчально-виховної роботи

при наданні першої долікарської допомоги.

Надання першої медичної допомоги треба починати з оцінки загального стану потерпілого і на підставі цього скласти думку про характер пошкодження.

1.    У разі різкого порушення або відсутності дихання, зупинки серця негайно зробити штучне дихання та зовнішній масаж серця, викликати швидку медичну допомогу.

2.    Дії при ураженні електричним струмом:

  • необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електрообладнання від джерела живлення, а при неможливості відключення — відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал;
  • за відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані оживлення починати необхідно негайно, після чого викликати швидку медичну допомогу.

3.    Дії при пораненні:

  • для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти на рану стерильний перев'язувальний матеріал і зав'язати її бинтом;
  • якщо індивідуального пакету немає, то для перев'язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку тощо. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану.

4.    Дії при переломах, вивихах, ударах, розтягненні:

  • при переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба;
  • при передбачуваному переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або рота) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку;
  • при підозрі перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався з метою уникнення ушкодження спинного мозку;
  • при переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

5.    Дії при теплових опіках:

  • при опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна відкривати пухирі, які утворюються, та перев'язувати опіки бинтом;
  • при опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом; при опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3 % марганцевим розчином або 5 % розчином таніну;
  • при опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов'язкою та викликають лікаря.

6.    Дії при кровотечі:

•      для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно підняти поранену кінцівку вверх, кровоточиву рану закрити перев'язувальним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити її зверху, не торкаючись самої рани, потримати протягом 4—5 хв; якщо крово­теча зупинилася, то, не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинту­вати поранене місце (з деяким натиском);

•    при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов'язкою, треба здавлювати кровоносні судини, які живлять поранену область, за допомогою згинання кінцівок у суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

З інструкцією ознайомлена                            Н.О. Галаган

 

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

 З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА

 З ВИХОВНОЇ РОБОТИ

 

1.Загальні положення.

1.1  Інструкція з охорони праці встановлює вимоги щодо безпеки діяльності заступника директора з виховної роботи (далі заступник директора) в навчальному закладі освіти.

1.2. Інструкція встановлює порядок безпечного ведення робіт заступником директора в приміщеннях, на території закладу освіти та інших місцях, де заступник директора виконує доручену йому роботу керівником закладу освіти.

1.3.  Інструкція з безпеки діяльності є обов'язковою для виконання заступником директора вимог з питань охорони праці відповідно до Закону України «Про охорону праці» і Кодексу законів «Про працю» України.

1.4.   Перед призначенням на роботу і періодично, один раз на рік, заступник директора закладу освіти повинен проходити медичний огляд.

1.5.  Заступник директора один раз на три роки проходить навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності з наступною перевіркою знань.

1.6. Керівник чи особа, призначена ним, проводить з працівником, який приймається на роботу, вступний інструктаж з охорони праці, знайомить з правилами внутрішнього розпорядку, із заходами щодо забезпечення належного рівня пожежної безпеки, санітарними прави­лами влаштування і утримання приміщення.

1.7.  У разі виконання робіт, які не передбачені трудовою угодою або на які не оформлюються розпорядження чи інші документи, заступник директора повинен одержати цільовий інструктаж на робочому місці.

1.8.  Заступник директора повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).

1.9.   Заступник директора повинен мати навички в наданні першої (долікарської) допомоги.

1.10. Про виявлені несправностей обладнання, устаткування, пристроїв, інших небезпечних проявів та нещасних випадків, які трапилися в приміщенні закладу освіти, заступник директора повинен повідомити керівника закладу або особу, яка його замінює.

 

2. Вимоги безпеки праці перед початком роботи.

  1. Оглянути своє робоче місце, територію навчального закладу та кабінети з метою усунення виявлених небезпечних для життя та здоров'я факторів.
  2. У разі виявлення порушень або несправностей, вжити заходів щодо їх усунення, а за потреби — повідомити керівника закладу освіти або особу, яка його замінює.

 

3. Вимоги безпеки під час роботи.

  1. Виконуйте роботу згідно зі своїми функціональними обов'язками.
  2. Не залишайте без нагляду своє робоче місце, коли обладнання підключено до електромережі (комп'ютер, електроприлади тощо).

3.3 Запобігайте проникненню в навчальний заклад сторонніх осіб під час навчально-виховного процесу.

 

4 Вимоги безпеки після закінчення роботи.

  1. Перевірте своє робоче місце.
  2. Відключить від електромережі електрообладнання.
  3. Закрийте вікна.
  4. Перевірте справність телефонного зв'язку, наявність усіх ключів від закладу освіти для сторожа; чи зачинені на ключ усі кабінети, класні кімнати, наявність засобів пожежогасіння
  5. Про виявлені недоліки повідомте керівника закладу освіти, або особу, яка його замінює.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних та небезпечних ситуаціях.

5.1. При виявлені небезпечної ситуації (пожежа, землетрус, радіаційна безпека, неполадки в електрогосподарстві тощо) для вашого життя та життя співробітників заспокойтесь і заспокойте оточуючих. Оцініть важкість аварійної ситуації.

5.2. Не усувайте самі несправностей електромережі та електрообладнання, а вимкніть загальне електропостачання.

53. При виявленні пожежі заступник директора зобов'язаний негайно викликати пожежну частину, повідомити керівника закладу освіти (начальника відділу освіти).

  1. Вжити заходів згідно з планом евакуації на випадок пожежі, виробничих та природних явищ та вивести працівників, учнів, вихованців у небезпечне місце. Організувати роботу ДПД щодо збереження державного майна та цінних паперів.
  2. При появі сторонньої особи, яка застосовує протиправні дії щодо безпеки життєдіяльності вас або оточуючих, викличте міліцію.

 

Дії заступника директора з навчально-виховної роботи

при наданні першої долікарської допомоги.

Надання першої медичної допомоги треба починати з оцінки загального стану потерпілого і на підставі цього скласти думку про характер пошкодження.

1.    У разі різкого порушення або відсутності дихання, зупинки серця негайно зробити штучне дихання та зовнішній масаж серця, викликати швидку медичну допомогу.

2.    Дії при ураженні електричним струмом:

  • необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електрообладнання від джерела живлення, а при неможливості відключення — відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний мате ріал;
  • за відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані оживлення починати необхідно негайно, після чого викликати швидку медичну допомогу.

3.    Дії при пораненні:

  • для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти на рану стерильний перев'язувальний матеріал і зав'язати її бинтом;
  • якщо індивідуального пакету немає, то для перев'язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку тощо. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька капель йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану.

4.    Дії при переломах, вивихах, ударах, розтягненні:

  • при переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба;
  • при передбачуваному переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або рота) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку з льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку;
  • при підозрі перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався з метою уникнення ушкодження спинного мозку;
  • при переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

5.    Дії при теплових опіках:

  • при опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна відкривати пухирі, які утворюються, та перев'язувати опіки бинтом;
  • при опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом; при опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3 % марганцевим розчином або 5 % розчином таніну;
  • при опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов'язкою та викликають лікаря.

6.    Дії при кровотечі:

•      для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно підняти поранену кінцівку вверх, кровоточиву рану закрити перев'язувальним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити її зверху, не торкаючись самої рани, потримати протягом 4—5 хв; якщо крово­теча зупинилася, то, не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинту­вати поранене місце (з деяким натиском);

•    при сильній кровотечі, яку не можна зупинити пов'язкою, треба здавлювати кровоносні судини, які живлять поранену область, за допомогою згинання кінцівок у суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

З інструкцією ознайомлена                                 А.М. Манько

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для керівника гуртка

 

1. Загальні положення

  1. Охорона праці керівника гуртку, як педагогічного працівника заснована на чинному законодавстві (Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про освіту», Закон України «Про обов’язкове державне соціальне страхування, Закон України «Про пожежну безпеку», «Кодексі законів про працю» та нормативно-правових актів з питань охорони праці, пожежної безпеки, техніки безпеки та безпеки життєдіяльності.

1.2. Керівник гуртка в процесі проведення навчально-виховного процесу з учнями гуртка:

- не має права використовувати обладнання, яке  не передбачене типовими переліками та не сертифіковане;

- несе відповідальність за безпечне проведення занять та проводить інструктажі з безпеки для учнів. Інструктажі з безпеки фіксуються  в окремому журналі проведення занять з особистими розписами керівника гуртка та учнів.

- несе особисту відповідальність за збереження життя і здоров’я учнів на заняттях в гуртка;

- повідомляє директора закладу або його заступника з виховної роботи та інженера з охорони праці про кожний нещасний випадок, що стався під час навчально-виховного процесу та  організовує надання першої (долікарської) допомоги потерпілому, а в разі необхідності викликає швидку допомогу;

- організовує евакуацію учнів з приміщення в разі пожежі та інших аварійних ситуацій, чи стихійного лиха.

1.3. При оформленні на роботу керівник гуртку проходить первинний медичний профілактичний, а в подальшому 1 раз на рік перед початком нового навчального року - повторні медогляди.

1.4. Після підписання наказу про зарахування на роботу керівник гуртка зобов’язаний отримати вступний інструктаж у службі охорони праці та первинний інструктаж з охорони праці та безпеки життєдіяльності на робочому місці, в подальшому 1 раз в 6 місяців проходити навчання у вигляді повторних інструктажів.

1.5. Керівник гуртка один раз на 3 роки проходить навчання з питань охорони праці (безпеки життєдіяльності) з подальшою перевіркою знань.

1.6. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком керівника гуртка, а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

  1.  Керівник гуртка перед початком занять в повинен  впевнитись у:
  • безпечності місця проведення занять;
  • справності обладнанні та інвентарю, що буде застосовано на заняттях;
  • надійності установлення і закріплення обладнання та інвентарю;
  • недоступності обладнання та інвентарю, що не використовується на заняттях.
  • проведенні попередньої  переклички учнів і наявності допуску до занять учнів.

Необхідно перевірити, що учні:

  • за медичними показниками не мають протипоказань для занять у гуртку;
  • одягнені в спеціальний одяг ;
  • пройшли інструктажі з безпеки із оформленням їх в журналі з особистими підписами;

-  ознайомлені із визначенням порядку і правилами проведення занять.

       

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1.   Виконання навчальних занять в гуртках учні починають із вказівки керівника гуртка.

3.2.  Заборонено виконання учнями завдань  із використанням обладнання, інвентарю, матеріалів та речовин, які можуть призвести до отримання травм, без попереднього проходження інструктажу з техніки безпеки.

3.4. Заборонено виконувати учнями завдань, які не передбачені навчальним планом.

    

4. Вимоги по закінченні занять

4..1. Керівник гуртка забезпечує вихід учнів з приміщення спокійно без поспіху.

  1. Керівник гуртка слідкує за тим, щоб учні після занять пройшли гігієнічні процедури (вимили руки , обличчя тощо). 
  2. Про всі недоліки, які керівник гуртка помітив під час проведення занять обов’язково повідомляє директора закладу або його заступника з виховної роботи.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виявленні небезпечної ситуації (пожежа, землетрус, радіаційна безпека, неполадки в електрогосподарстві тощо), загрози для життя психолог повідомляє директора закладу та інженера з охорони праці, допомагає оцінити важкість аварійної ситуації та допомагає забезпечити організацію її ліквідації та евакуацію людей ( в першу чергу учнів).

5.2 При виявлені небезпечної ситуації заборонено самостійно усувати несправності в електромережі та на електрообладнанні. Необхідно виключити загальну подачу електроструму.

5.3. При виявленні пожежі необхідно негайно викликати пожежну частину, повідомити директора закладу та інженера з охорони праці. Вжити заходів згідно з планом евакуації на випадок пожежі, вивести учнів у небезпечне місце. Організувати роботу щодо збереження майна та цінних паперів закладу.

5.4. При спробах сторонніх осіб що застосовують протиправні дії по відношенню безпеки життя чи здоров’я працівників та учнів або майна закладу, практичний психолог самостійно або за допомогою працівників, чи учнів викликає міліцію .

  1. У випадку отримання учнем травми:
  • термiново органiзувати надання першої медичної допомоги потерпiлому, у разі необхідності - його доставку до лікувально-профілактичного закладу;
  • зберегти обстановку на мiсцi в тому станi, в якому вона була на момент подiї (якщо це не загрожує життю i здоров'ю тих, хто там перебуває, i не призведе до бiльш тяжких наслiдкiв);
  • повідомити про те, що сталося, керівника навчального закладу та інженера з охорони праці. 

З інструкцією  ознайомлений      _______________      Васильківський О.М.

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для кухаря

 

  1. Загальні вимоги безпеки
    1. Особи, яких приймають на роботу кухарем, мають досягти 18-річного віку і за станом здоров'я можуть виконувати відповідний вид роботи.
    2.  Перед прийняттям на роботу і періодично, один раз на шість місяців кухар,  повинен проходити обов’язковий профілактичний медичний огляд.
    3.  Під час прийняття на роботу кухар проходять вступний інструктаж з питань охорони праці. Перед початком роботи - первинний інструк­таж на робочому місці з питань охорони праці.  Повторний інструктаж з охорони праці проводиться щоквартально.
    4. При виконанні робіт небезпечних і шкідливих виробничими факторам є:
  • різке коливання температури,
  • рухомі частини виробничого обладнання,
  • електричний струм,
  • фізичні навантаження.
    1. Не допускайте переохолодження тіла від руху повітря (протяги, вентиляція) для попередження можливого захворювання.
    2. Не піднімайте і не переносьте вантаж вище встановленої норми: для чоловіків – 50 кг., для жінок – 15 кг.
    3. Дотримуйтесь правил внутрішнього трудового розпорядку.
    4. Не знаходьтесь на робочому місці в нетверезому стані, не паліть.
    5. Виконуйте роботу в встановлених діючими нормами спецодягу, взутті.
    6. Не здійснюйте самостійно ремонт обладнання.
    7. Дотримуйтесь правил особистої гігієни.
    8. Дотримуйтесь правил пожежної безпеки.
    9. При травмі зверніться за медичною допомогою і повідомте  адміністрацію та інженера з охорони праці, вимагайте складання акту.
    10. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком кухаря, а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

  1. Вимоги безпеки перед початком роботи.
    1. Приведіть в порядок  одяг, волосся заберіть під головний убір, застебніть рукава, не заколюйте голками одяг, не тримайте в кишенях булавок, скляних і інших  гострих предметів.
    2. Оглянете обладнання і перевірте наявність і справність захисного заземлення, занулення.
    3. Перевірте наявність і справність огорожі, напільних решіток.
    4. Перевірте наявність кріплення обладнання на робочому місці, фундаменті, іншому місці. Закріплюйте надійно змінні машини на корпусі електричного проводу з допомогою гайок.
    5. Перевірте збірку машин для нарізки варених овочів обережно, без великих зусиль і ударів, остерігайтеся порізів ножами ріжучих механізмів.
    6. При користуванні газовим обладнанням перевірте наявність тяги в топках і димоходах.
    7. Перекривайте кран подачі газу при відсутності тяги, припиненні подачі газу, відриві, проскоці, вибиванні  або затуханні вогню у горілок.
    8. Запалюйте газові горілки від запальника через спеціальний люк. Відкривайте газовий кран перед горілкою після піднесення до горілки запаленого запальника.
    9. Перевіряйте рівень води  котлів по контрольному кранику в пароводяній рубашці.
    10. Перевіряйте правильність встановлення меж регулювання в пароводяній рубашці котлів по електроконтактному манометрі.
    11. Не вмикайте пароварочні апарати при відсутності води в водопровідній мережі.
    12. Перевіряйте справність прижимних пружин дверей жарочних і пекарських камер теплового обладнання.
    13. Не приступайте до роботи при виявленні несправності автоматики безпеки і регулювання, електроконтактних манометрів, прострочених строках їх справності і таврування.

 

  1. Вимоги безпеки під час роботи.
    1. Робоче місце утримуйте в чистоті і не загороджуйте іншими предметами, слідкуйте, щоб підлога не була слизькою.
    2. Працюйте з ножем обережно, правильно тримайте руку і ніж при обробці продуктів.
    3. Не користуйтесь ножами, які мають рухомі, ненадійно закріплені або тупі леза.
    4. Не робіть робіт по переміщенню продуктів і тари з ножем в руках. Не залишайте ножі на столі під час перервах в роботі. Зберігайте їх в чохлах в спеціально відведених місцях.
    5. Не нарізайте продукти на вазі, використовуйте для цього розділочні дошки.
    6.  Здійснюйте порізку цибулі на робочому місці, обладнаному витяжною вентиляцією, або використовуйте спеціальне пристосування.
    7. При експлуатації машин для порізки, не проштовхуйте продукти в загрузочну лійку  руками, використовуйте для цієї мети необхідні матеріали.
    8. Не допускайте роботи стаціонарних їжеготуючих котлів і іншого теплового обладнання без завантаження.
    9. Остерігайтесь опіків парою при відкритті дверці камери пароготуючого апарату.
    10. Відкривайте кришки наплитного посуду з гарячою їжею обережно,  рухом “на себе”.
    11. Переміщуйте посуд на поверхні плити обережно, без ривків і великих зусиль.
    12. При закладці в киплячий жир картоплі і інших овочів не допускайте попадання води.
    13. Вкладайте напівфабрикати на розігріту сковорідку і листи рухом “від себе”.
    14. Загвинчуйте відкидні болти їжеготуючих котлів спочатку передні, потім задні, у автоклавів хрест-на-хрест.  
    15. Слідкуйте за показниками манометра, не допускайте перевищення тиску в пароводяній рубашці котла вище допустимого.
    16. Піднімайте клапан-турбинку за кільце дерев’яним стержнем. Послаблюйте і відкручуйте відкидні болти перед відкриттям кришки стаціонарних їжеготуючих котлів спочатку задні, потім середні і передні.
    17. Відключайте автоклав від мережі перед відкриттям кришки, випускайте залишки пари через пароповітряний кран в кришці. Послаблюйте і відкручуйте болти при відсутності тиску в автоклаві послідовно хрест-на-хрест.
    18. Не відкривайте кран рівня води і не заливайте воду в пароводяну рубашку нагрітого їжеготуючого котла.
    19. При перевозі і встановленні котлів з їжею використовуйте візки з підйомною платформою.
    20. Встановлюйте посуд з їжею на стійкі підставки, поверхня яких повинна бути більше поверхні дна встановлюваного посуду.
    21.  Не залишайте без нагляду працююче електрообладнання. Не доторкуйтесь до оголених електричних проводів і незахищених струмоведучих частинам ел.обладнання, не працюйте близько коло них. Не здійснюйте самостійно який-небудь ремонт ел.обладнання.
    22. Слідкуйте, щоб підлога не була слизькою. При пролитті жиру, рідини негайно протріть підлогу насухо.
    23. Суміщаючи з основною роботою яку-небудь іншу, вивчіть і виконуйте інструкцію по охороні праці для суміщуючої професії, вимагайте, щоб Вас проінструктували безпечним методам роботи.

 

  1. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
    1. При виникненні аварії або ситуації, яка може привести до аварії, нещасному випадку (при виявленні напруги на корпусах машин, апаратів, при перерві подачі ел.стурму, при неспрацьовуванні кнопок “пуск”. “стоп”, при спрацюванні запобіжного клапана, парі і підтіканні води, появі інших шумів, запаху горілого, диму, якщо  при запалюванні або під час горіння газу здійснюється обрив, проскок, вибивання або затухання вогню і т.д.) відключіть обладнання, перестаньте працювати, забезпечте огорожу небезпечної зони, повідомте про це адміністрацію.
    2. При пораненнях, не торкаючись руками рани, змажте її краї йодом, положіть на рану стерильну пов’язку і забинтуйте. У випадку сильної кровотечі накладіть тугу пов’язку або джгут.Викличте лікаря або доставте потерпілого до найближчої лікарні.
    3. При виникненні пожежі забезпечте обладнання, відключіть подачі газу, негайно прийміть міри по гасінню пожежі з допомогою вогнегасників і інших засобів, а також викличне пожежну охорону і повідомте адміністрацію.

 

  1. Вимоги безпеки по закінченню роботи.
    1. При виникненні аварії або ситуації, яка може привести до аварії, нещасному випадку (при виявленні напруги на корпусах машин, апаратів, при перерві подачі ел.стурму, при неспрацьовуванні кнопок “пуск”. “стоп”, при спрацюванні запобіжного клапана, парі і підтіканні води, появі інших шумів, запаху горілого, диму і т.д.) відключіть обладнання, перестаньте працювати, забезпечте огорожу небезпечної зони, повідомте про це адміністрацію.
    2. Якщо відключено електроенергію, терміново вимкнути все електрообладнання, що працює; вмикати його лише після появи напруги в електромережі.
    3. У разі аварії в системі водопостачання чи каналізації терміново перекрити крани во­допостачання  і сповістити заступника директора з АГЧ.
    4. При виникненні пожежі негайно викликати пожежну команду за телефоном 101, проінформувати свого керівника.
    5. При нещасному випадку надати першу медичну допомогу потерпілому, викликати швидку медичну допомогу за телефоном 103, повідомити керівництво та інженера з охорони праці.

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Бадян Т.М.

«Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для лаборанта

 

1. Загальні положення

            1.1 Дотримання вимог цієї інструкції обов’язкове для всіх осіб, які працюють лаборантом у кабінеті хімії.

            1.2. До роботи лаборанта в кабінеті хімії допускаються особи, яким виповнилося  18 років, які пройшли медичний огляд та не мають протипоказань за станом здоров’я.

1.3. Перед прийняттям на роботу і періодично, один раз на рік,  лаборант  повинен проходити обов’язковий профілактичний медичний огляд.

1.4. Під час прийняття на роботу лаборант проходять вступний інструктаж з питань охорони праці. Перед початком роботи - первинний інструк­таж на робочому місці з питань охорони праці.  Повторний інструктаж з охорони праці проводиться не рідше одного разу на 6 місяців.

1.5. Під час роботи в кабінеті хімії можливі такі наслідки впливу  небезпечних та шкідливих факторів:

  • хімічні опіки при попаданні на шкіру або в очі розчинів кислот, лугів та інших агресивних речовин;
  • термічні опіки при необережному використанні нагрівних приладів і нагріванні речовин у пробірках, колбах тощо;
  • поранення рук у разі необережного поводження з лабораторним посудом, ріжучими та колючими інструментами;
  • отруєння парами та газами токсичних хімічних речовин;
  • ураження електричним струмом при порушенні правил користування електроприладами.

1.6. Лаборант під час роботи в кабінеті (лабораторії) хімії повинен користуватися засобами індивідуального захисту.

1.7. Лаборант повинен знати правила та володіти навичками надання першої домедичної допомоги при характерних ушкодженнях і травмуванні, мати необхідні знання щодо користування медикаментами.

            1.8. Лаборант повинен дотримуватися правил безпеки в кабінеті (лабораторії) хімії, правил пожежної безпеки, знати місце розміщення первинних засобів пожежогасіння та правила користування ними. виконувати вимоги інструкцій щодо безпечного поводження з реактивами, лабораторним посудом і електроприладами, утримувати в чистоті робоче місце.

1.9. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком лаборанта, а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

            2.1. Перевірити справність та роботу витяжної шафи, витяжну шафу слід умикати не пізніше, ніж за 15 хв. до початку роботи.

            2.2. Ретельно провітрити приміщення кабінету хімії та лаборантської перед початком уроку (заняття).

            2.3. Одягнути спецодяг, під час роботи з агресивними та токсичними речовинами підготувати до використання засоби індивідуального захисту (захисні окуляри, щитки тощо).

            2.4. Перевірити справність засобів пожежегасіння в кабінеті та лаборантській.

            2.5. Перевірити справність підготовлених лаборантом приладів, апаратури та наявність реактивів. Скляні посудини, призначені для роботи під вакуумом, заздалегідь випробовують на максимальне розрідження.

            2.6. Якщо вчитель проводить дослід уперше, він повинен провести його попередньо  за відсутності учнів за допомогою лаборанта.

            2.7. Під час проведення досліду, що супроводжується незвичними звуками, спалахом тощо, учитель повинен попередити учнів, щоб уникнути  їх переляку.

3. Вимоги безпеки під час проведення роботи

3.1. Для проведення експериментів використовувати тільки сухе пальне як пальне для нагрівних приладів.

3.2. Експерименти, що супроводжуються виділенням шкідливих газів і пари, а також роботи з органічними розчинниками проводити лише у справній витяжній шафі з діючою вентиляцією.

Експерименти з легкозаймистими або вибухонебезпечними речовинами виконує тільки вчитель.

3.3. Виконувати стоячи роботу, пов'язану з небезпекою загоряння, спалаху або вибуху,

3.4. Виконувати нагрівання і дистиляцію легкозаймистих і горючих органічних розчинників лише на водяній або паровій бані, використовуючи електричні нагрівачі.

3.5. Не виливати в каналізацію відпрацьовані реактиви та органічні розчинники.

3.6. Під час роботи зі скляними приладами:

використовувати скляний посуд без тріщин; не допускати різких змін температури і механічних ударів;

під час роботи на установці, виготовленій зі скла або з елементами зі скла, обгородити всю установку захисним екраном, а найнебезпечніші ділянки установки - металевою сіткою або металевим кожухом, а також стежити за справністю усіх  кріплень у приладах;

при з'єднанні окремих частин зі скла захищати руки тканиною;

з метою полегшення збирання приладів кінці скляних трубочок змочувати водою або змащувати вазеліном;

усі види механічної і термічної обробки скла виконувати з використанням захисних окулярів;

для добування хімічного реактиву, що міститься в ампулі, обережно зробити надріз, відламати шийку ампули, тримаючи ампулу над лотком або іншою посудиною. Потім обережно пересипати або перелити вміст ампули у заздалегідь приготовлену склянку (бром чи йод тримати в склянці з темного скла);

під час миття скляного посуду щітками направляти дно посудини тільки від себе або вниз.

3.7. Обережно вставляти корки в скляні трубки та пробірки та виймати їх.

3.8. Під час нагрівання хімічних речовин:

виконувати досліди з нагрівання тільки у тонкостінному скляному або фарфоровому посуді;

роботи, що проводяться під тиском або вакуумом, виконувати в приладах і посуді з термостійкого скла;

при нагріванні хімічних речовин пробірку чи колбу треба закріплювати в тримачі для пробірок або в лапці штатива (зажим повинен бути на 1-2 см від отвору пробірки);

пробірки для нагрівання рідин заповнювати не більш як на одну третину об’єму;

посудину з гарячою рідиною не закривати притертою пробкою доти, поки вона не охолоне;

під час нагрівання рідин не заглядати згори в посудину для запобігання травмам внаслідок розбризкування нагрітої речовини;

визначаючи речовину за запахом, легким рухом долоні над горлом посудини спрямувати пару або газ до носа і вдихати обережно, не нахиляючись до посудини.

3.9. Для змішування або розбавляння речовин, що супроводжуються виділенням теплоти, використовувати фарфоровий або тонкостінний скляний посуд.

3.10. Не дозволяється залишати без нагляду запалені нагрівні прилади, увімкнені електронагрівальні прилади.

3.11. Якщо посудина в процесі експерименту тріснула або розбилася, не дозволяється прибирати шматки скла незахищеними руками, потрібно користуватися щіткою та совком.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Привести у порядок робоче місце, прибрати всі реактиви на свої місця в лаборантську у спеціально призначені шафи та сейф.

4.2. Установки, прилади, у яких використовувались або виділялися речовини  2-7 груп зберігання, залишити у витяжній шафі з працюючою вентиляцією до кінця заняття (уроку), після чого вчитель особисто проводить демонтаж такої установки, приладу.

4.3. Відпрацьовані реактиви (тверді та рідкі) збирати окремо у призначену тару, що герметично закривається, для наступного знешкодження та знищення.

4.4. Відключити вентиляцію витяжної шафи.

4.5. Вимкнути електроприлади загального користування та знеструмити електромережу кабінету (лабораторії) хімії.

4.6. Зняти спецодяг і засоби індивідуального захисту.

4.7. Вимити руки з милом.

4.8. Ретельно провітрити приміщення кабінету (лабораторії) хімії та лаборантської.

5. Вимоги безпеки в екстремальних ситуаціях

5.1. Якщо в кабінеті хімії розлито невеликий об’єм органічних розчинників (до 0,05 л), загасити відкрите полум'я нагрівних приладів у приміщенні і провітрити його.

5.2. У випадку ситуації, коли розлито органічні розчинники в об’ємі, більшому за 0,05 л, необхідно:

негайно вивести учнів з приміщення;

загасити в приміщенні всі пальники і вимкнути електричні прилади;

розлиту рідину засипати піском або тирсою, за допомогою дерев'яного совка або двох дерев'яних дощечок зібрати в тару і знешкодити в той самий день;

відчинити вікна або кватирки і зачинити двері;

провітрювання приміщення припинити тільки після того, як повністю зникне запах розлитого розчинника;

під час прибирання користуватися захисними окулярами та гумовими рукавицями.

            5.3. Порядок дій у разі виникнення пожежі в кабінеті (лабораторії) хімії:

вивести з приміщення учнів, зачинити вікна і двері ззовні, щоб вогонь не поширювався до сусіднього приміщення;

повідомити адміністрацію навчального закладу;

за необхідності повідомити пожежну охорону за  відповідним номером телефону;

при евакуації з приміщення кабінету (лабораторії) хімії необхідно діяти за інструкцією з пожежної безпеки та планом евакуації, стежити за тим, щоб учні не відлучалися від учителя;

за можливості (у разі невеликого загорання) приступити до ліквідації осередку вогню, при цьому легкозаймисті та горючі речовини і електропроводку слід гасити вогнетривким покривалом, порошковим вогнегасником, знеструмлену електропроводку можна гасити будь-якими наявними вогнегасниками.

5.4. У разі травмування чи ушкодження негайно надати першу домедичну допомогу постраждалому, повідомити медичного працівника, адміністрацію навчального закладу та інженера з охорони праці. За необхідності відправити постраждалого до лікувально-профілактичної установи.

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Шандиба Г.А..

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

під час проведення заходів з масовим перебуванням дітей  

 

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція розроблена для всіх педагогічних працівників, які організовують проведення  заходів з масовим перебуванням дітей.

1.3.Тривалість проведення заходів з масовим перебуванням дітей визначена кількістю запланованого часу сценарієм, планом, затвердженим директором школи. Позакласні заходи повинні закінчуватися не пізніше  21 години.

1.4.Педагогічний працівник відповідно до Закону України «Про охорону праці» і Кодексу законів України про працю зобов’язаний забезпечити безпечні умови для проведення заходів з масовим перебуванням дітей та несе особисту відповідальність за дотримання учнями вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки та санітарної гігієни, незалежно від того, призвели чи не призвели ці порушення до нещасного випадку.

1.5. До проведення заходів з масовим перебуванням дітей допускаються особи, що мають вищу та середню спеціальну педагогічну освіту, пройшли медичний огляд та мають доступ до роботи в закладі освіти, пройшли вступний та первинний інструктажі з охорони праці, електробезпеки  та протипожежної безпеки.

1.6. Під час проведення  масових заходів педпрацівники  контролюють дотримання учнями вимог безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки та санітарної гігієни.

1.7.Педпрацівник повинен мати навички в наданні першої (долікарської) допомоги, у разі захворювання учня чи при нещасному випадку необхідно викликати швидку медичну допомогу та повідомити адміністрацію закладу.

1.8.До участі в заходах з масовим перебуванням дітей допускаються учні, які пройшли первинний інструктаж з безпеки життєдіяльності.

1.9. Шкідливими факторами  при проведенні  заходів з масовим перебуванням дітей слід вважати:

  • низька  та висока температура повітря;
  • нервово-психічне перенапруження під час проведення масових заходів;

1.10. Педпрацівникам при проведенні заходу з масовим перебуванням дітей заборонено:

1.10.1. Залишати учнів без нагляду.

1.10.2. Брати  з собою:

  • аерозольні балончики з різними наповнювачами;
  • вибухонебезпечні предмети;
  • парфуми  з різким запахом;
  • хімічні речовини тощо.

1.10.3. Ображати учнів словами, впливати на учнів при допомозі фізичних методів.

1.10.4.  Відхилятись від плану проведення заходу з масовим перебуванням дітей

1.11. Одяг та взуття педпрацівника повинні відповідати санітарно-гігієнічним вимогам  і не створювати загрозу життю та здоров’ю всіх учасників позашкільних заходів.

1.12. Керівник заходу з масовим перебуванням дітей повинен бути прикладом для учнів щодо дотримання правил  безпеки життєдіяльності.

1.13. За порушення вимог інструкції несуть відповідальність призначені чергові вчителі, обслуговуючий персонал, черговий адміністратор згідно із  законодавством України.

 

 

 

2. Вимоги безпеки  перед початком заходу

2.1.Перед початком  проведення заходів з масовим перебуванням дітей керівник заходу  зобов’язаний:

2.1.1. Дату та місце проведення заходу узгодити з директором школи, відділом освіти.

2.1.2. Впевнитися у відповідності місця проведення заходу з масовим перебуванням дітей вимогам безпеки життєдіяльності та охорони праці, санитарно-гігієнічним правилам.

2.1.3.  Чітко визначити порядок i правила безпечного здійснення  заходу з масовим перебуванням дітей  на уcix  його етапах.

2.1.4. Приготувати все потрібне для проведення позашкільного заходу.                            Впевнитися у:

-  наявністі та справності стану шкільного обладнання, меблів, закріплення декорацій, наочності,тощо;

- наявністі та справності мультимедійного устакування, перевірити роботу  системи освітлення, виключити наявність оголених контактів дротів  електромереж;

-  справність електричних шнурів, вилок та розеток (розбовтаність з’єднань).

2.2. Заступнику директора з  господарчої частини необхідно перевірити наявність та справність первинних засобів пожежегасіння.

2.3. Класним керівникам провести інструктаж  з учасниками заходу щодо безпеки життєдіяльності, правил поведінки під час заходу.

2.4.Черговому адміністратору необхідно:

- забезпечити чергування медичного персоналу під час проведення;

- перевірити стан приміщення, в якому буде проходити захід на безпечність;

- перевірити забезпеченість приміщення відповідними знаками «Вхід», «Вихід», «Запасний вихід», планом евакуації у випадку пожежі або іншої надзвичайної ситуації;

2.5. Керівнику заходу з масовим перебуванням дітей заборонено приступати до роботи, якщо він перебуває на лікарняному. У разі погіршення самопочуття на місці проведення заходу педпрацівник повинен повідомити про це адміністрацію закладу.

 

3. Вимоги безпеки під час проведення заходу з масовим перебуванням дітей.

3.1.  Керівник заходу з масовим перебуванням дітей  повинен:

3.1.1. Користуватись тільки безпечними, справними засобами та приладамими.

3.1.2 Усі види робіт при проведенні заходу виконувати ретельно, чітко, неспішно, щоб не створювати нервозної ситуації та паніки.

3.1.3. Дотримуватись плану та часу проведення заходу.

3.2. Забороняється  вживати спиртні напої, палити під час проведення заходу з масовим перебуванням дітей.

3.3. Залишати учнів  без нагляду.

3.4. Всі запасні виходи повинні бути відкритими та вільними для пересування присутніх.

3.5.  Чергові педпрацівники повинні:

-       не допускати до участі у заході глядачів у нетверезому стані;

-       не допускати скупчення глядачів у проходах,  на входах та виходах;

-        не допустити пронесення до місця проведення заходів з

          масовим  перебуванням дітей будь-які пристрої, речовини чи предмети,

           які можуть  становити небезпеку.

3.6.  Приміщення, в яких знаходяться телефони, повинні бути відкритими  та забезпечені написами вказівки  номера виклику пожежної команди, швидкої допомоги та міліції.

3.7. Під час проведення заходу, особливо у вечірню годину, чергові повинні бути забезпечені електричними ліхтарями на випадок аварійного відключення світла.

3.8. Керівництво щодо евакуації учасників заходу покладається на адміністрацію та організаторів заходу.

     3.9. У випадку травмування учасників заходу негайно повідомити  про  це  адміністрацію, інженера з охорони праці та викликати лікаря чи швидку допомогу.

 

 

4. Вимоги безпеки після закінчення заходу

4.1. Керівник заходу з масовим перебуванням дітей повинен закінчити його у встановлений термін.

4.2. Керівник заходу повинен перевірити стан здоров'я учнів на кінець заходу та відповідно до результату вчинити необхідні дії.

4.3. Забезпечити організований вихід учасників заходу.

4.4.Ретельно перевірити всі приміщення, де перебували учасники заходу, на предмет пожежної безпеки.

4.5. Під час демонтажу обладнання забезпечити дотримання необхідних правил безпеки для всіх учасників заходу.

4.6. Відключити всі електроприлади від джерела живлення.

4.7. Керівник заходу повинен перевірити, щоб місце проведення заходу залишилося чистим та в належному порядку.

4.8.Після закінчення заходу з масовим перебуванням дітей слід  вивести учнів з місця проведення до роздягальні та пересвідчитися, що вони покинули межі навчального закладу чи супроводжувати дітей до школи, якщо захід проводився за її межами.

4.9. Заборонено залишати учнів після закінчення  заходу без нагляду  вчителя.

 

  1. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. До аварійних ситуацій відносять:

  • виникнення пожежі;
  • ураження електричним струмом;
  • раптове погіршення кліматичних умов

5.2. В аварійній ситуації керівнику заходу з масовим перебуванням дітей необхідно виявити зібраність, рішучість, врівноваженість та діяти чітко за інструкцією, не вносячи паніки та нервозності серед  його учасників.

5.3.  При появі запаху диму, вогню  керівник  заходу зобов’язаний:

  • евакуювати дітей в безпечне місце, перерахувати їх за списком присутніх на заході;
  • повідомити адміністрацію закладу будь-яким доступним способом;
  • при необхідності викликати пожежну команду за телефоном 101;

5.4.  Керівник заходу повинен вжити заходів для збереження життя і здоров’я учнів, працівників закладу освіти та власного життя у разі виникнення аварійних ситуацій і не ставити власними діями під загрозу життя і безпеку людей.

 5.5.  Якщо є потерпілі при виникненні аварійної ситуації, необхідно надати їм першу медичну допомогу, звернутись до медиків, повідомити керівника закладу та інженера з охорони праці.

Ознайомлені:

Класні керівники 1-11 класів:

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для сестри медичної

 

1. Загальні вимоги

 

1.1. Вимоги інструкції з охорони праці є обов’язковими для виконання працівниками відповідно до Закону України “Про охорону праці” і Кодексу законів про працю України.

1.2. Медична сестра повинна мати спеціальну медичну освіту, досягти 18 років і мати відповідний стан здоров’я.

1.3. Медична сестра відповідає за охорону життя і здоров’я учнів (вихованців), загартування, санітарний стан закладу, контролює створення травмобезпечного середовища в закладі та на території закладу.

1.4. Медична сестра повинна вміти надати першу (долікарську) допомогу. У разі захворювання дитини, працівника, при нещасному випадку повинна негайно викликати лікаря або швидку допомогу.

1.5. Медична сестра повинна перед початком роботи та періодично раз на 6 місяців проходити медогляд.

1.6. Медична сестра повинна знати правила пожежної безпеки й уміти користуватися первинними засобами пожежогасіння.

1.7. Медична сестра один раз на три роки проходить навчання з питань охорони праці (безпеки життєдіяльності) з подальшою перевіркою знань.

1.8. Перед допуском до роботи керівник закладу освіти чи особа, що виконує його обов’язки, проводить з медичною сестрою вступний та первинний інструктажі з охорони праці, знайомить з умовами праці.

1.9. Повторний інструктаж з охорони праці з медичною сестрою проводиться один раз на 6 місяців.

1.10. При виявленні несправності обладнання, устаткування, пристроїв, інших небезпечних чинників, а також про нещасні випадки, які трапилися у закладі, медична сестра повинна повідомити керівника.

1.11. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком сестри медичної, а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1. Одягнути відповідний спецодяг: медичний халат, шапочку або хустину, марлеву пов’язку-маску. Спецодяг утримувати в належному стані, застосовувати за призначенням.

2.2. Перевірити наявність та справність робочого обладнання.

2.3. Ретельно вимити руки з милом.

 

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Точно і своєчасно виконувати професійні обов’язки та призначення лікаря.

3.2. Стежити за станом здоров’я дітей, контролювати організацію харчування, санітарний стан приміщень та періодичність проходження працівниками медичного огляду.

3.3. Професійно застосовувати апаратуру, інструменти. Працювати на справному обладнанні, справними інструментами та пристроями. Забороняється використовувати апарати не за призначенням.

3.4. Не залишати своє робоче місце без нагляду, не допускати до нього осіб, які не пройшли відповідного навчання.

3.5. Обережно набирати проби страв.

3.6. Обережно користуватися ліками.

3.7. Здійснювати миття холодильника лише після вимкнення його з електромережі.

3.8. Щеплення дітей проводити в спеціально відведеному місці.

3.9. Дезинфікуючий  засіб розводити в масці, рукавичках.

3.10. Стежити за дотриманням працівниками особистої гігієни.

3.11. Комплектувати аптечку першої (долікарської) допомоги (в т.ч. в навчальних кабінетах).

3.12. Стежити за маркуванням меблів та посуду.

3.13. Контролювати дотримання належних санітарно-гігієнічних вимог у закладі.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Переглянути наявність ліків.

4.2. Перевірити стан роботи холодильника.

4.3. Зняти халат, вимити руки.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. В разі будь-якої надзвичайної ситуації медична сестра повинна негайно повідомити керівника закладу освіти.

5.2.Якщо електроенергію відключено, терміново вимкнути все електрообладнання, яке знаходиться в роботі, підключення його здійснювати тільки після подачі напруги, яка відповідає нормам, в електромережу.

5.3. На випадок аварії в системі водопостачання чи каналізації терміново перекрити кран водопостачання,  сповістити керівника закладу.

5.4. На випадок пожежі:

– вжити заходів щодо евакуації дітей із приміщення відповідно до плану евакуації, у разі потреби звернутися по допомогу до інших працівників;

– негайно повідомити пожежну охорону “101”;

– сповістити керівника закладу;

  • негайно розпочати гасіння пожежі, для цього використовувати всі наявні засоби пожежогасіння.

    5.5. У випадку травмування дітей або працівників надати першу (долікарську) допомогу або в разі необхідності викликати швидку допомогу. Повідомити про травмування керівника та інженера з охорони праці.

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Коробка Н.О.

«Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

з охорони праці

оператора котельні,

яка працює на газовому паливі

 

1. Загальні положення

 

  1. Охорона праці оператора котельні, яка працює на газовому паливі (далі –оператор) заснована на чинному законодавстві (Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про освіту», Закон України «Про обов’язкове державне соціальне страхування, Закон України «Про пожежну безпеку», «Кодексі законів про працю» та нормативно-правових актів з питань охорони праці, пожежної безпеки, техніки безпеки та безпеки життєдіяльності.

1.2. Оператор зобов’язаний виконувати всі вимоги «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанПін 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 р. № 63 і погоджених Міністерством освіти і науки України від 05.06.2001 р.  «Правил будови та безпечної експлуатації парових котлів, що працюють під тиском  не  більше  0,07  МПа (0,7 кгс/см2), водогрійних  котлів  та  водопідігрівачів  з температурою води не вище 115 град. С», які введені наказом Державного комітету по нагляду за охороною праці України від 23.07.1996 р. і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.11.1996 р. за № 155/1680
 і нести безпосередню відповідальність за безпечний стан в котельні, обладнання, приладів, інструментів, інвентарю тощо.

 

1.3. Оператор в процесі роботи:

       - не має права використовувати обладнання не передбачене типовими переліками;

       - зобов’язаний   здійснювати робочий процес за умов дотримання «Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах освіти Чугуївського району»;

          - нести відповідальність за забезпечення безпечного проведення навчально-виховного процесу;

         - нести особисту відповідальність за збереження життя і здоров’я при виконання своїх посадових обов’язків;

          - повідомляти директора закладу, його заступника з господарчої роботи про кожний нещасний випадок, організовувати надання першої медичної (долікарської) допомоги потерпілому, а в разі необхід­ності надання спеціалізованої медичної допомоги;

          - допомогти організовувати евакуацію учнів з приміщення в разі пожежі та інших аварійних ситуацій, чи стихійного лиха.

1.4. Оператор один раз на три роки в комісії закладу проходить обов'язкове навчання з охорони праці та безпеки життє­діяльності.

1.5. При оформленні на роботу машиніст проходить первинний медичний профілактичний, а в подальшому 1 раз на рік повторні медичні профілактичні огляди, з відміткою в санітарній книжці та (за необхідністю) у посвідченні з електробезпеки про допуск до роботи.

1.6. Після підписання наказу про зарахування на роботу машиніст зобов’язаний отримує вступний (в службі охорони праці) та первинним інструктажі (на робочому місці) і в подальшому 1 раз в три місяці проходить навчання у вигляді повторних інструктажів. Оператор один раз на рік підтверджує дійсність посвідчення на роботу у котельній.

1.7. Оператор:

         - використовує приміщення котельні, де працює за призначенням і не допускає до нього учнів;

         - експлуатує його тільки при наявності затвердженого директором закладу щорічного «Акту-дозволу на проведення занять в приміщенні», оформленого комісією за наказом по закладу;

         - оформлює куточок по охороні праці та безпеки життєдіяльності де розміщує нормативні матеріали, повідомлення, інструкції з охорони праці та безпеки життєдіяльності та плакати безпечних прийомів праці та паспорт котла;

          - забезпечує додержання вимог безпеки та гігієни в приміщенні ;

                 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

 

2.1. Оператор до початку роботи повинен:

       - перевіряє справність обладнання, контрольно-вимірювальних пристроїв, працездатність вентиляції та системи електричного живлення, впевнитись у задовільній подачі газового палива та проглянути журнал чергування на випадок записів про усунення несправностей. В разі виявлення пошкоджень, які несуть небез­пеку або усунення несправностей на тимчасовий період не починає роботи до усунення виявлених недоліків;

       - повинен впевнитись у наявності засобів надання першої медичної (долікарської) до­помоги - аптечка та протипожежного інвентарю

      - чітко визначити порядок і безпечні правила проведення роботи:

 

 

 

3. Вимоги безпеки під час роботи

 

3.1. Не приступає до роботи за умов, якщо:

- не забезпечено вільний вихід з приміщення котельні в коридор або на сходовий марш;

- проходи до дверей між рядами обладнання, стелажів або столів захара­щені іншим крамом і прохід становлять 0,8 м.;

- електропроводка в приміщенні не стаціонарна, чи не виконана відповідно до вимог техніки безпеки та промислової санітарії. Забороняється використання електричних подовжувачів.

         3.2. Про всі несправності, які виникли в процесі роботи і які були тимчасово усунені робити запис до журналу чергування. При передачі зміни звернути на це увагу оператора, який приймає зміну. При виявлені несправностей, які можуть призвести до аварійних ситуацій, чи травмуванню припинити роботу, виключити котли і повідомити про це керівника закладу

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

 

4.1. Оператор забезпечує:

       - відключення електроприладів;

       - провітрювання приміщення;

       - вологе прибирання.

       - закриття приміщення. Ключ здається (в запечатаному вигляді) черго­вому або адміністрації закладу.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виявленні ознак горіння необхідно негайно повідомити про це адміністрацію закладу і викликати пожежну охорону по телефону - 01. В разі виявленні запаху газу викликати аварійну службу за тел. – 04,необхідності викликати інші рятувальні служби. У всіх не стандартних ситуаціях доповідати про це директору закладу.

5.2. При прибутті аварійних служб, забезпечити вільний доступ на територію закладу.

5.4. При можливості машиніст бере участь у допомозі по усуненню аварійних ситуацій, надає консультації про конструктивні і технологічні особли­вості об'єкта, організовує залучення до вжиття необхідних заходів, пов'язаних із ліквідацією аварії та попередженням її розвитку, сил та засобів закладу.

З інструкцією ознайомлений _________________   Кучер Р.М.

 

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для педагога організатора

 

1. Загальні положення.

1.1. Інструкція з охорони праці для педагога-організатора встановлює вимоги щодо охорони праці педагога-організатора, порядок безпечного ведення робіт на території школи, приміщеннях та інших місцях, де педагог-організатор виконує доручену роботу.

1.2. Працювати педагогом - організатором може лише особа, яка має фахову освіту.

1.3. Перш, ніж приступити до роботи, педагог - організатор зобов’язаний пройти вступний інструктаж, первинний інструктаж на робочому місці, пожежної безпеки, знати безпечні методи праці, свої функціональні обов’язки і вимоги даної інструкції.

1.4. Повторний інструктаж з охорони праці з медичною сестрою проводиться один раз на 6 місяців.

1.5. Інструкція з охорони праці поширюється на педагога-організатора під час навчально-виховного процесу та в позаурочний час.

1.6. Перед призначенням на роботу педагог-організатор повинен пройти медичний огляд.

1.7. Педагог-організатор зобов’язаний:

  • забезпечувати безпечні умови проведення виховних, культурно-масових заходів;
  • нести відповідальність за порушення правил безпеки, вимог охорони праці і санітарно-гігієнічних правил незалежно від того, призвели чи ні ці порушення до нещасного випадку;
  • турбуватися про здоров’я і безпеку довірених йому учнів;
  • дотримуватися норм і правил охорони праці, техніки безпеки;
  • повинен знати й уміти використовувати протипожежні прилади і обладнання;
  • мати навички надання першої (долікарської) допомоги під час нещасних випадків;
  • контролювати присутність учителів з дітьми під час позакласних заходів;
  • облаштовувати так своє робоче місце, щоб виключити всяку можливість нещасних випадків, знати і виконувати вимоги щодо охорони праці;
  • забезпечити в першу чергу безпеку життя учнів;
  • контролювати проведення додаткових бесід з попередження травматизму перед проведенням походів, екскурсій, відвідуванням театрів та музеїв;
  • здійснювати контроль за безпекою наочного обладнання, приладів, тощо, що використовуються під час проведення позакласних та позашкільних заходів;
  • дотримуватися етичних норм поведінки в школі, побуті, громадських місцях, які відповідають соціальному статусу педагога-організатора.

1.8. Педагог-організатор приймає необхідні міри для створення здорових і безпечних умов проведення заходів, забезпечує виконання інструкцій з безпеки життєдіяльності, охорони праці і  санітарно-гігієнічних заходів, забезпечує безпечний стан робочого місця та навчального обладнання.

1.9. Педагог-організатор слідкує за виконанням учнями правил безпеки.

1.10. Педагог-організатор слідкує за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог:

  • провітрювання приміщення, де проводиться захід;
  • слідкує за дотриманням норм освітлення;
  • слідкує за дотриманням вологого прибирання.

1.11. Педагог-організатор має право відмовитись від проведення заходу, якщо є загроза життю чи здоров’ю його або учнів.

1.12. Основними джерелами та видами небезпеки у навчальних кабінетах та актовій залі можуть бути: електричні розетки, вікна, крісла або стільці, шафи,  музичні інструменти, апаратура, враження електричним струмом, травми та порізи внаслідок поранення склом, через необережність чи недбалість учасників навчально-виховного процесу тощо.

1.13. Згідно з правилами пожежної безпеки в навчальних кабінетах та актовій залі не можуть знаходитися та використовуватися легкозаймисті пожежонебезпечні предмети та речовини; забороняється використовувати джерела відкритого вогню, обігрівачі, електричні чайники, кип’ятильники та подібні пристрої.

1.14. Під час пересування по території школи педагог-організатор повинен користуватися пішохідними стежками, очищеними від льоду та снігу (у зимовий період), правильно, не допускаючи падіння.

1.15. Під час знаходження в приміщенні школи педагог-організатор повинен користуватися зручним одягом та взуттям на безпечних підборах та бути обережним при пересуванні сходовими маршами та паркетною підлогою.

1.16. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком вихователя ГПД, а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

2. Вимоги перед початком роботи.

2.1. Педагог-організатор перед початком занять чи заходів проводить інструктаж з безпеки життєдіяльності з учасниками навчально-виховного процесу та робить записи про їх проведення у відповідному журналі реєстрації інструктажів, якщо стався нещасний випадок з будь-яким учасником навчально-виховного процесу чи позаурочного заходу негайно сповіщає адміністрацію школи.

2.2. Педагог-організатор перед початком роботи зобов’язаний впевнитися у відповідності свого робочого місця вимогам безпеки та охорони праці, санітарно-гігієнічним нормам. У разі встановлення порушень таких вимог педагог-організатор негайно повідомляє адміністрацію навчального закладу і не розпочинає захід в даному приміщенні до ліквідації порушень. 

2.3. Чітко визначити порядок і правила безпечного здійснення заходу в навчальному кабінеті чи актовій залі.

2.4. Перевірити наявність і надійність необхідних для навчально-виховної діяльності обладнання, предметів, засобів.

2.5. Звільнити робоче місце від усіх непотрібних для проведення заходу предметів і матеріалів.

2.6. Під час проведення заходу педагогом - організатором забороняється залишати учнів за умов своєї відсутності.

2.7. Педагог-організатор повинен перевірити санітарно-гігієнічний стан навчального кабінету чи актової зали, в якому проводиться захід.

2.8. При виявленні будь-яких несправностей в навчальному кабінеті чи залі негайно припинити роботу і повідомити про це адміністрацію.

2.9. Забороняється самостійно здійснювати будь-які роботи, що можуть становити небезпеку  для життя і здоров`я учасників навчально-виховного заходу.

2.10. Одяг та взуття педагога-організатора, зачіска повинні відповідати вимогам безпеки і не створювати загрозу життю та здоров`ю всіх учасників навчально-виховного процесу; взуття має бути цілим, відремонтованим, з стійкою платформою, висота підборів не повинна бути більше 5 см, спідниця або брюки не повинні обмежувати свободу рухів, довжина манікюру не більше 5 мм; довге волосся має бути зібране таким чином, щоб не обмежувати можливості зору та не закривати обличчя, а також щоб не бути причиною травмування.

2.11. Педагог-організатор перед початком проведення заходу повинен поцікавитися станом здоров`я учнів і у разі отримання скарги забезпечити негайне надання медичної допомоги, довести це до відома адміністрації.

2.12. Педагог-організатор не має права приступати до роботи, якщо він перебуває на лікарняному; у разі погіршення самопочуття на робочому місці повинен негайно повідомити про це адміністрацію.

2.13. Під час перебування в приміщенні, де проходить захід повинен дотримуватися правил техніки безпеки щодо користування електрообладнанням, технічними засобами, які знаходяться в навчальному кабінеті або залі.

2.14. Забороняється приносити до навчального кабінету або зали будь-які пристрої, речовини чи предмети, які можуть становити небезпеку для оточуючих.

2.15. Перевірити наявність попереджувальних знаків біля розеток.

 

  1. Вимоги безпеки під час виконання роботи
    1. Виконувати всі вимоги безпеки і охорони праці під час виконання роботи.
    2. Під час використання ТЗН, при проведенні виховних заходів, необхідно слідкувати, щоб електроприлади знаходились на безпечній відстані, аудіо-, відео обладнання, комп’ютери, які підключено до електропостачання не залишати без нагляду.
    3. При роботі на комп’ютерах дотримуватися інструкції «З охорони праці при роботі з комп’ютером».
    4. Не допускати проникненню в навчальний заклад сторонніх осіб під час виховного заходу.
    5. Нести відповідальність за порядок під час проведення виховного заходу.
    6. Під час організації заходів у позаурочний та позашкільний час суворо дотримуватись правил техніки безпеки.
    7. При проведенні масових заходів виховного характеру забезпечити дотримання санітарно-гігієнічних вимог, вимог пожежної безпеки і охорони праці (вологе прибирання, провітрювання (природна вентиляція), освітлення природне та штучне, відповідність меблів ергономічним вимогам, наявність засобів пожежогасіння, вільних проходів, запасних виходів, наявність медикаментів в аптечці).
    8. Спілкування з працівниками та учнями повинно бути доброзичливим, емоційно виваженим, тон голосу спокійним і повільним. Педагог-організатор повинен запобігати конфліктних та стресових ситуацій.

 

  1. Вимоги з безпеки після закінчення роботи.

Педагог-організатор повинен:

4.1.закінчити захід у встановлений термін згідно з режимом роботи школи;

  1. перевірити стан здоров`я учнів на кінець заходу і відповідно  до результату вчинити необхідні заходи;
  2. відключити обладнання, яке застосовувалось під час проведення заходу;
  3. прибрати робоче місце;
  4. перевірити стан робочих місць учнів, а у разі  виявлення несправностей, повідомити адміністрацію та зробити запис у журналі громадсько-адміністративного контролю;
  5. вивести учнів до роздягальні та пересвідчитися, що вони покинули межі навчального закладу за відповідним маршрутом переміщення по території навчального закладу, якщо стан робочого місця або обладнання становить загрозу життю та здоров`ю будь-кого з учасників культурно-масового заходу.

4.7. Забороняється залишати учнів у навчальному кабінеті або актовій залі без нагляду.

 

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

5.1. До аварійних ситуацій відносять:

  • коротке замикання електропроводки;
  • займання ізоляції;
  • ураження електричним струмом зокрема;
  • травмування учасників навчально-виховного процесу.

5.2. Педагог-організатор повинен негайно відключити електромережу (вимикач освітлення) і організувати дії в залежності від характеру аварії:

  • надати першу медичну допомогу постраждалому;
  • сповістити адміністрацію.

5.3. У разі виникнення пожежі або загоряння, відповідальний за культурно-масову роботу повинен:

  • організувати евакуацію учнів один за одним з приміщення ( згідно з Порядком евакуації учнів навчального закладу);
  • негайно довести до відома адміністрації навчального закладу про факт пожежі;
  • викликати в разі потреби пожежну команду за телефоном «101»;
  • зачинити вікна і двері, щоб вогонь не поширювався на сусідні приміщення.

5.4. У разі нещасного випадку педагог-організатор надає першу (долікарську) допомогу згідно інструкції з надання першої допомоги у разі нещасного випадку, після цього викликає лікаря чи швидку допомогу за номером «103», негайно сповіщає адміністрацію та інженера з охорони праці.

5.5. Педагог-організатор повинен вжити заходів для збереження життя і здоров`я учнів, працівників навчального закладу та власного життя у разі виникнення аварійних ситуацій і не ставити власними діями під загрозу життя і безпеку оточуючих.

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Задорожня Ю.В.

Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для підсобного робітника

 

  1. Загальні вимоги безпеки.
    1. Особи, яких приймають на роботу підсобним робітником, мають досягти 18-річного віку і за станом здоров'я можуть виконувати відповідний вид роботи.
    2.  Перед прийняттям на роботу і періодично, один раз на шість місяців підсобний робітник,  повинен проходити обов’язковий профілактичний медичний огляд.
    3.  Під час прийняття на роботу підсобний робітник проходять вступний інструктаж з питань охорони праці. Перед початком роботи - первинний інструк­таж на робочому місці з питань охорони праці.  Повторний інструктаж з охорони праці проводиться щоквартально.
    4. При виконанні робіт небезпечними і шкідливими виробничими факторами є:
  • фізичні навантаження,
  • працююче обладнання,
  • недостатня освітленість робочої зони,
  • гострі кромки, заусениці, шершавість поверхні вантажів, тари.
    1. Дотримуйтесь правил внутрішнього трудового розпорядку. Не знаходьтеся на робочому місці  в нетверезому стані, не паліть.
    2. Виконуйте роботу в встановлених нормах сан(спец) одязі.
    3. Дотримуйтесь правил особистої гігієни.
    4. Дотримуйтесь правил пожежної безпеки.
    5. При травматизмі зверніться за медичною допомогою і повідомте про це, якщо в змозі, адміністрацію та інженера з охорони праці.
    6. Знання і виконання вимог цієї інструкції є посадовим обов'язком підсобного робітника, а їх невиконання — порушенням трудової дисципліни, що тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством.

 

  1. Вимоги безпеки перед початком роботи.
    1. Приведіть в порядок одяг і взуття, волосся заберіть під головним убір, рукава одягу застебніть біля кість руки. Не заколюйте голками одяг, не тримайте в кишенях булавок, скляних і інших речей, які б’ються, і гострих предметів.
    2. Перевірте справність засобів малої механізації, інструментів і пристроїв для відкриття тари, інвертаря.
    3. Звільніть прохід, транспортні шляхи і запасні виходи від тари, товарів, інвентаря та інших предметів.

 

  1. Вимоги безпеки під час роботи.
    1. Не транспортуйте сировину, продукти в несправній тарі. При переносі товарів в твердій тарі використовуйте рукавиці.
    2. Для відкриття консервованих продуктів використовуйте ключі виробничого виробництва. При відкритті скляних банок переконайтесь, що банка не має тріщин.
    3.   Не переміщуйте вантаж волоком.
    4. Переносьте посуд з гарячою їжею вдвох, при знятій кришці.
    5. Використовуйте спеціальний інвентар підставки при установці каструль, ємностей і ін. Не використовуйте для цієї мети випадкових предметів.
    6. При включенні електричного обладнання (котли, плити, кип’ятильники та ін.) перевірте цілісність проводки.
    7. Не доторкайтеся до електропроводів і струмоведучих частин електрообладнання і  частин механізму, що рухаються.
    8. Суміщаючи з основною роботою якусь іншу, вивчіть і виконуйте інструкцію по охороні праці для суміщення професій, вимагайте, щоб Вас проінструктували безпечним методам роботи.

 

  1. Вимоги безпеки по закінченню роботи.
    1. Приведіть в порядок робоче місце.
    2. Обладнання, робочий інструмент і пристосування очистіть від залишків продуктів і промийте у відповідності обережності.
    3.  Заберіть інструменти і інвентар на місця їх збереження.
    4. Повідомте адміністрацію про поломки, які виникли під час роботи і про міри по їх усуненню.

 

  1. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
    1. При виникненні аварії або ситуації, яка може привести до аварії, нещасному випадку, зупиніть роботу обладнання, забезпечте огорожу небезпечної зони, попередьте працюючих про небезпеку, повідомте адміністрацію.
    2. При нещасному випадку надайте першу допомогу потерпілому, повідомте адміністрацію та інженера з охорони праці.
    3. При виникненні пожежі негайно викличте пожежну охорону і повідомте адміністрацію.

 

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Лисиця І.С.

«Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

                                                                  ____________С.П. Погоріла

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для практичного психолога
 

1. Загальні положення

1.1. До роботи практичним психологом (далі - психолог) допускаються особи які мають спеціальну освіту, відповідний стаж роботи і які пройшли:

-попередній (черговий) профілактичний медичний огляд;

-вступний інструктаж з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності;

-первинний інструктаж з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності на робочому місці.

1.2. Якщо робота практичного психолога для працівника являється другою спеціальністю, то він зобов’язаний проходити навчання, атестацію і інструктаж, як за основною, так і за сумісною професією;

1.3. Виконання робіт не пов’язаних з основною роботою допускається тільки після проведення цільового інструктажу;

1.4. Повторний інструктаж із практичним психологом проводиться 1 раз у 6 місяців.

1.5. Практичний психолог повинен мати навички в наданні першої медичної (долікарської) допомоги.

 

2. Вимоги безпеки праці перед початком роботи

2.1. Оглянути своє робоче місце з метою усунення виявлених небезпечних для життя та здоров’я факторів.

2.2. У разі виявлення порушень або несправностей, вжити відповідних заходів щодо їх усунення та фіксування, а за потреби – повідомити директора закладу або особу, яка його замінює.

 

3. Вимоги безпеки під час роботи

3.1. Практичний психолог в процесі роботи зобов’язаний:

- виконувати роботу згідно із своїми посадовими обов’язками;

- не залишати без нагляду своє робоче місце, коли обладнання підключене до електромережі (комп’ютер, електроприлади тощо);

- запобігати порушенням правил внутрішнього розпорядку, охорони праці, пожежної безпеки, техніки безпеки та безпеки життєдіяльності.

- повідомляти директора закладу про всі не стандартні випадки під час виховного процесу.

3.2. Практичний психолог забезпечує:

- експлуатацію у справному і безпечному стані обладнання, розташованого в приміщенні;

- впровадження у навчально-виховний процес досягнень науки і техніки з метою підвищення безпеки праці, попередження профзахворювань, пожеж, вибухів.

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Практичний психолог після закінчення роботи повинен:

- провести огляд приміщення;

- забезпечити проведення санітарного прибирання та провітрювання приміщення та відсутності підключених приладів, горючих матеріалів тощо;

- закрити відкриті вікна та фрамуги в приміщенні;

- відключити загальну подачу електричної напруги до приміщення;

4.2. Практичний психолог повідомляє директора закладу про всі недоліки виявлені при передачі приміщення.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При виявленні небезпечної ситуації (пожежа, землетрус, радіаційна безпека, неполадки в електрогосподарстві тощо), загрози для життя психолог повідомляє директора закладу та інженера з охорони праці, допомагає оцінити важкість аварійної ситуації та допомагає забезпечити організацію її ліквідації та евакуацію людей ( в першу чергу учнів).

5.2 При виявлені небезпечної ситуації заборонено самостійно усувати несправності в електромережі та на електрообладнанні. Необхідно виключити загальну подачу електроструму.

5.3. При виявленні пожежі необхідно негайно викликати пожежну частину, повідомити директора закладу та інженера з охорони праці. Вжити заходів згідно з планом евакуації на випадок пожежі, вивести учнів у небезпечне місце. Організувати роботу щодо збереження майна та цінних паперів закладу.

5.4. При спробах сторонніх осіб що застосовують протиправні дії по відношенню безпеки життя чи здоров’я працівників та учнів або майна закладу, практичний психолог самостійно або за допомогою працівників, чи учнів викликає міліцію .

  1. У випадку отримання учнем травми:
  • термiново органiзувати надання першої медичної допомоги потерпiлому, у разі необхідності - його доставку до лікувально-профілактичного закладу;
  • зберегти обстановку на мiсцi в тому станi, в якому вона була на момент подiї (якщо це не загрожує життю i здоров'ю тих, хто там перебуває, i не призведе до бiльш тяжких наслiдкiв);
  • повідомити про те, що сталося, керівника навчального закладу та інженера з охорони праці. 

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Сніжко Ю.М.

 

«Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для прибиральника службових приміщень

 

1. Загальні вимоги

  1. Перед призначенням на роботу і періодично (один раз на рік) прибиральник повинен проходити медичний огляд.
  2. З прибиральником  мають бути проведені інструктажі з охорони праці: вступний (при вступі на роботу), первинний (на робочому місці), повторний (один раз на шість місяців).
  3. Прибиральник  повинен знати правила пожежної безпеки і вміти користуватися первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками).
  4. Прибиральник   один раз на три роки проходить навчання з охорони праці (безпеки життєдіяльності) з наступною перевіркою знань.
  5. У процесі роботи можлива поява таких небезпечних виробничих факторів, при яких необхідно дотримуватись заходів безпеки:
  • рух повітря,
  • можлива поява електричної напруги на обладнанні,
  • задирок на підлозі,
  • гострі кути,
  • падіння предметів.
  1. Спецодяг, який видається згідно встановлених норм, утримуйте в справному стані у відповідності із призначенням. Замінюйте спецодяг при його забрудненні.
  2. Відпочивайте, вживайте їжу під час встановлених перерв у спеціально відведених для цього місцях.
  3. Перед вживанням їжі знімайте спецодяг, мийте руки водою з милом.
  4. При поганому самопочутті, пошкодженні шкіри у вигляді поранень, опіків, загноєнь, звертайтесь до медпункту, невеликі пошкодження обробіть антисептичним розчином і накладіть із бинта пов'язку.
  5. Працівник має право відмовитись від дорученої роботи, якщо створилась небезпечна ситуація для його життя чи здоров'я людей, які його оточують.
  6. Особи, які порушили вимоги даної інструкції, несуть відповідальність згідно, з чинним законодавством.

 

2.Вимоги безпеки перед початком роботи.

2.1. Приведіть у порядок спецодяг.

2.2. Виконуйте роботу у встановленому діючими нормами одязі.

2.3. Вийміть із кишень спецодягу гострі, зайві предмети.

2.4. Підготуйте робочий інвентар.

 

3. Вимоги безпеки під час роботи.

3.1. Для прибирання приміщень, території користуйтесь щіткою, совком, віником, ганчіркою.

3.2. Не прибирайте сміття і відходів безпосередньо руками.

3.3. При прибиранні приміщень, території у вечірній час, а також у затемнених місцях, вимагайте від адміністрації належного їх освітлення.

3.4. Переносьте гарячу воду для миття підлоги у закритій посудині, відро без кришки наповнюйте водою не більше, ніж на три чверті об'єму.

  1. При нагріванні води електрокип'ятильником не вмикайте його в мережу, не зануривши попередньо у воду, не залишайте його без нагляду.
  2. Не опускайте рук у воду при нагріванні її кип'ятильником.
  3. При митті підлоги у підсобних приміщеннях поблизу штабелів товарів, перевірте їх стійкість. При нестійкості штабеля і можливості випадання окремих вантажів із нього вимагайте від адміністрації усунення небезпечності робіт.
  4. При митті підлоги остерігайтесь скалок, цвяхів на підлозі. При митті підлоги хлорованою водою, кладіть вапна не більше 100 г на відро теплої води.
  5. Будьте обережні при прибиранні біля люків, спусків, драбин і дверей.
  6. Перш, ніж пересувати столи, шафи та інший інвентар і меблі, перевірте і приберіть з їх поверхні предмети, які можуть впасти.
  7. Не піднімайте і не переносьте вантажі вагою більше 10 кг (для жінок).
  8. При роботі на висоті (витиранні стін, вікон, обрізанні гілок дерев) користуйтесь тільки справними, із залізним наконечником або з гумовою прокладкою драбинами.
  9. Роботу на висоті більшій 1,5 м проводьте по вказівці адміністрації після відповідного інструктажу.
  10. Не користуйтесь замість драбин випадковими підставками, ящиками, бочками та іншими предметами.
  11. Не кладіть ганчірок або яких-небудь інших предметів на обладнання, електроприлади, апарати.
  12. Не доторкайтесь до відкритих і неохолоджених струмоведучих частин, а також оголених і погано заізольованих дротів.
  13. Проводьте прибирання побутових електроприладів і світильників тільки після їх вимкнення з електромережі.
  14. При виявленні електричного струму на корпусах електрообладнання, трубопроводах припиніть прибирання і негайно повідомте про це адміністрацію.
  15. Не виконуйте самостійно робіт, які вам не доручені. Не запускайте в дію машин і апаратів.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Приберіть свій робочий інвентар у встановлені для цього місця.

4.2. Повідомте адміністрацію про виявлені недоліки.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

  1. При виникненні аварії або ситуації, яка може привести до аварії, нещасному випадку, зупиніть роботу обладнання, забезпечте огорожу небезпечної зони, попередьте працюючих про небезпеку, повідомте адміністрацію.
  2. При нещасному випадку надайте першу допомогу потерпілому, повідомте адміністрацію та інженера з охорони праці.
  3. При виникненні пожежі негайно викличте пожежну охорону і повідомте адміністрацію.

З інструкцією  ознайомлена      _______________     Холодєльщикова Г.М.

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

під час прибирання снігу

 

1. Загальні положення.

1.1. Вимоги інструкції з охорони праці є обов'язковими для ви­конання працівниками відповідно до Закону України "Про охорону праці" і Кодексу законів про працю України.

1.9. Під час виконання цієї роботи можлива небезпека:

- падіння;

- ударів;

- переломів.

2. Вимоги безпеки праці перед початком роботи.

2.1. Надіти спецодяг та рукавиці.

2.2. Перевірити наявність та справність прибирального інвентарю.

2.3. Підготувати посудину з піском та малий механізм (возик, санчата) для його перевезення.

3. Вимоги безпеки праці під час роботи.

3.1. У першу чергу очистити від снігу центральний вхід у школу та майданчики навколо будівлі.

3.2. Під час прибирання сніг відкидати від будівлі на 0,5 м, до­тримуючись при цьому правил особистої безпеки (щоб не підсковзнутись та не впасти).

3.3. Під час ожеледиці пішохідні доріжки посипати піском.

3.4. Своєчасно збивати льодяні бурульки з даху будівлі школи та інших споруд, перед цим зробити огорожу та позначити міс­це робіт червоним символом "Обережно!". Стежити за тим, щоб під час виконання цього виду робіт поряд не було ні дітей, ні дорослих. У місцях, де льодяні бурульки збити не­ можливо, поставити огорожу з попереджувальним написом
"Обережно! Проходу немає!".

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

4.1. Після закінчення роботи покласти прибиральний інвентар у спеціально відведене місце.

4.2. Зняти спецодяг.

4.3. Вимити руки та обличчя водою з милом.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

  1. На випадок пожежі (чи загоряння) необхідно:

- вжити заходів щодо евакуації дітей із приміщення відпо­відно до плану евакуації, у разі потреби звернутися по до­помогу до інших працівників;

- негайно повідомити пожежну охорону телефоном "101";

- сповістити директора чи особу, яка його заміщує;

- негайно розпочати гасіння пожежі, для цього використо­вувати всі наявні засоби пожежогасіння.

  1. При нещасному випадку надати першу медичну допомогу потерпілому, викликати швидку медичну допомогу за телефоном 103, повідомити керівництво та інженера з охорони праці.

З інструкцією  ознайомлений      _______________     Нарівський В.І..

 

 
 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ ФІЗИКИ

 

1. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ.

  1. Директор школи, його заступник з навчально-виховної праці, завідувач лабораторії, вчитель фізики, керівник гуртка зобов'язані забезпечити безпечні умови праці для проведення занять у кабінеті фізики і несуть особисту відповідальність за порушення норм охорони праці та санітарно-гігієнічних правил незалежно від того, призвели ці порушення до нещасного випадку чи ні.
  2. Директор школи зобов'язаний організувати щорічне комісійне приймання кабінету (лабораторії) до нового навчального року, а також щорічну перевірку стану заземлення електрообладнання та перевірку опори ізоляції електромереж.
  3. Завідуючий кабінетом (учитель) фізики вживає необхідних заходів для створення здорових та безпечних умов для проведення занять, забезпечує виконання інструкцій щодо охорони праці та санітарно-гігієнічних заходів;
  • проводить заняття та роботи за наявності відповідного обладнання та інших умов, передбачених правилами та нормами праці;
  • забезпечує безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів;
  • здійснює інструктажі учнів з подальшим оформленням у журналі; негайно сповіщає керівників закладу про кожний нещасний випадок.
  1.  Лаборант працює під безпосереднім керівництвом завідуючого кабінетом (учителя) фізики, відповідає за правильність зберігання та експлуатації устаткування, підготовку його для виконання лабораторних  і практичних робіт, демонстраційних дослідів, забезпечує профілактичне обслуговування приладів та апаратури, пристроїв та приладдя; наявність засобів надання першої допомоги та протипожежного інвентарю, стежить за виконанням учнями правил безпеки та санітарно-гігієнічних заходів.
  2. Завідуючий кабінетом, учитель та керівники гуртків фізики один раз за три роки проходять перепідготовку за навчальним планом курсу "Безпека життєдіяльності", затвердженим наказом Міністерства освіти України від 24.02.98 р. № 66 та проходять інструктаж один раз на три місяці.
  3. Живлення користувачів енергії має здійснюватися тільки від розподільних щитів та приладів, які мають суцільні огорожі, замикаються на замок та позначені відповідними записами.
  4. На робочі столи учнів має подаватися напруга не вище 42 В змінного струму і не вище 110 В постійного струму. Електроустаткування кабінету з напругою живлення вище вказаних значень заземлюється.
  5. Забороняється розміщувати електророзетки в безпосередній близькості від стояків водопровідних та опалювальних систем, радіаторів та раковин.
  6. Радіатори та трубопроводи опалювальної, каналізаційної та водопровідної систем обладнуються діелектричною (дерев'яною) огорожею.
  7. Для забезпечення пожежної безпеки кабінети (лабораторії) фізики комплектуються протипожежним інвентарем та вогнегасниками.
  8. Забороняється  використовувати  кабінети   фізики  для  проведення  занять  з  інших предметів, зборів.

 

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.

  1. Завідувач кабінетом (учитель) фізики повинен:
  • при проведені занять, виконанні демонстраційних дослідів, при постановці й проведенні лабораторних і практичних робіт провести з тими, кого навчають, інструктаж з охорони праці;
  • переконатися у справності електроустаткування, апаратури, приладів, пристроїв;
  • перед виконанням робіт ознайомити тих, кого навчають, з їх змістом і ходом виконання;
  • перед початком усіх видів робіт перевірити відсутність напруги між усіма фазами і кожною фазою відносно землі або нульового проводу на ділянці роботи.

 

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ.

  1. Виконання і контроль за підготовкою, проведенням занять, дослідів та інших видів робіт здійснюється учителем фізики.
  2. Перебування тих, кого навчають, у приміщені кабінету (лабораторії) фізики й у лаборантській допускається тільки в присутності завідувача кабінетом або вчителя.
  3. Учні зобов'язані:
  • не приступати до виконання робіт без дозволу вчителя;
  • не залишати робочого місця без дозволу вчителя;
  • користуватися інструментом тільки з ізольованими ручками;
  • розміщувати прилади, матеріали, устаткування на своєму робочому місці так, щоб уникнути їхнього падіння;
  • не вмикати джерела електроживлення без дозволу вчителя.
    1. Переключення  в  електричних  схемах  устаткування  кабінету  здійснюється  тільки вчителем.
    2. Увімкнення електроустаткування здійснюється послідовно від загального вимикача до вимикачів ланцюгів, які відходять. Вимкнення відбувається в зворотному порядку. Перед увімкненням загального вимикача потрібно переконатися в тому, що всі інші вимикачі відімкнені.
    3. При збиранні експериментальних установок використовувати дроти з наконечниками й запобіжними чохлами, з міцною ізоляцією без видимих ушкоджень.
    4. Джерело струму до електроланцюга підключати останнім. Зібраний ланцюг вмикати тільки після перевірки і з дозволу вчителя. Наявність напруги в ланцюзі слід перевіряти тільки приладами або покажчиками напруги.
    5. Для приєднання споживачів до мережі користуватися штепсельними з'єднаннями.
    6. При проведенні дослідів не допускати граничних навантажень вимірювальних приладів вище зазначених позначок на шкалі приладів.
    7. При роботі з електричними машинами дотримуватися заходів безпеки, які запобігають травмуванню тих, кого навчають, частинами машини, що обертаються, зберігати цілісність і кріплення захисних пристосувань та огороджень. Не нахилятися до частин машини, які обертаються.
    8. Під час робіт користуватися тільки справними приладами й обладнанням.
    9. Не торкатися неізольованих елементів ланцюга, які перебувають під напругою. Не здійснювати приєднання в ланцюгах машин до вимкнення джерела електроживлення.
    10. Не торкатися корпусів стаціонарного електроустаткування, затискачів відімкнених конденсаторів.
    11. Виявивши несправність в електроприладах, які знаходяться під напругою, негайно вимкнути джерело електроживлення та повідомити вчителя.
    12. У необхідних випадках робити огорожу безпосередньо робочого місця від не вимкнутих частин електроприладів переносними ширмами, щитками та ін., вивішувати плакати "Працювати тут".

 

4.    ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.

  1. Вимкнути джерело електроживлення, після чого проводити розбирання електроланцюгів.
  2. Ретельно прибрати робоче місце.
  3. Виходити з кабінету тільки з дозволу вчителя.

 

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ, ПРИ ПОЖЕЖАХ.

  1. При виникненні аварій:
  • не спрацюванні захисту;
  • при перевантаженнях;
  • коротких замкненнях електромережі, електричних машин і трансформаторів;
  • займанні ізоляції;
  • попаданні під напругу і т. п. потрібно негайно натиснути кнопку аварійного вимкнення та слід ужити дії в залежності від характеру аварії:
  • надання першої допомоги потерпілим;
  • ліквідувати центр пожежі;
  • місцеве вимкнення пошкодженого обладнання та вивезення його для ремонту.
    1. Роботу в аварійних випадках, а також короткочасні роботи з ліквідації несправностей обладнання, які можуть привести до аварії, дозволяється проводити без попереднього запису в оперативному журналі не менше ніж двома особами з кваліфікаційною групою не нижче 3.
    2. Роботи в аварійних ситуаціях і випадках потрібно проводити з виконанням усіх технічних заходів, які забезпечують безпеку їхнього виробництва, з наступним оформленням запису в оперативному журналі.

З інструкцією ознайомлений                                         А.В. Динька

 

«Погоджено»:

Голова ППО

_____________Назаренко Т.В.

 

 

 

                                                                                                                                   «Затверджую»

Директор ОКЗ «Могилівська ЗОШ

І-ІІІ ступенів ім.. І.М. Шишканя»

_____________С.П. Погоріла

 

 

ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

   при експлуатації холодильного обладнання

 

1. Загальні положення

1.1. Холодильник працює від електричної мережі напругою 220 В, перемінного струму частотою  50 Гц та створений для  установки в приміщеннях з температурою навколишнього середовища від 16 до 32 °С та відносної вологості не більше 70 %.

1.2. Забороняється установка холодильників у місцях, під впливом прямої дії променевої енергії.

1.3. Переміщення холодильника необхідно проводити відключеним від електромережі та у вертикальному положенні.

1.4. Штепсельні розетки та холодильник повинні бути відокремлені від заземлених пристроїв  (трубопроводів, раковин і т.п.) на відстані не менш одного метру.

1.5. Категорично забороняється експлуатація холодильників  в приміщеннях з підвищеною небезпечністю, що характеризуються наявністю в них одного з наступних умов:

1.5.1.   Особливою сирістю та пилу, що проводить (приміщення, в яких відносна вологість повітря вище 80% чи близько до 100%, коли стеля, стіни, підлога та предмети, що знаходяться у приміщенні, вкриті вологою).

1.5.2.   Температура навколишнього повітря вище 40 °С.

1.5.3.   Хімічна активність середи приміщення, в яких постійно чи довгий час утримуються пари чи утворюються відкладення, які руйнують ізоляцію та струмоведучі частини струмоведучі частини електрообладнання холодильників.

1.5.4.   Струмоведучих  підлог (металевих, земляних, залізобетонних, цеглових та т. п. ).

1.6. У випадку встановлення холодильника на струмоведучий підлозі експлуатація його та обслуговування повинні відбуватися з ізольованих ділянок (резинових килимів), які повинні бути створені таким чином, щоб торкання до деталей холодильників могло бути можливим тільки з ділянок.

 

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

  1.  Перед вмиканням холодильника в електромережу уважно ознайомитися  з інструкцією по його експлуатації та дійсною інструкцією.
  2.  Перед вмиканням холодильника в електромережу повинна бути перевірена: його електропроводка - на відсутність можливих порушень ізоляції; відсутності порушень штепсельних розеток, електрошнурів та вилок підключення холодильника з  електромережі; а також відсутність замкнення струмоведучих частин на корпус холодильнику.
  3.  Якщо у безпосередній близькості у холодильнику знаходяться заземлені частини пристроїв (газові плити, радіатори опалення, водопровідні крани, трубопроводи, мийки та т.п. ), їх необхідно огородити дерев’яними решітками.

 

 

 

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. Категорично забороняється при вмиканні в електромережу холодильника торкатися одночасно до холодильників та пристроїв , які мають природне заземлення.

3.2. При появленні ознак замикання електропроводки на корпус (пощипування при торканні до металевих частин) холодильника негайно вимкнути його від електромережі та не вмикати до виявлення та усунення несправностей .

 

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Необхідно вимкнути холодильник від електромережі :

  • При прибиранні його в середині  та зовні.
  • При заміні електролампочки у шафі холодильника.
  • При переміщенні його на інше місце.
  • При митті підлоги під холодильником та коло нього.
  • При виконанні будь-яких інших операцій, пов’язаних з обслуговуванням холодильника.

 

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

  1. При непередбаченому припиненні подачі електроенергії вимкнути холодильник від електромережі, висунувши вилку з штепсельної розетки.
  2. У випадку виникнення пожежі викликати пожежну охорону за телефоном “101”.
  3. При отриманні електротравми надати потерпілому першу медичну допомогу, а при необхідності викликати швидку допомогу за телефоном “103”, доповісти адміністрації та інженеру з охорони праці.

Ознайомлені: